60 lat Biblioteki Centralnej PZN

Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia swojej działalności. Pierwsza biblioteka dla osób z dysfunkcją wzroku powstała w Polsce w 1913 roku z inicjatywy Róży Czackiej, założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i szkoły dla niewidomych w Laskach.

W 1934 r. Towarzystwo Pomocy Ociemniałym Ofiarom Wojny „Latarnia” wraz ze społecznym biurem kopistów brajlowskich utworzyło niewielką bibliotekę ze zbiorów własnych i przekazanych przez Towarzystwo American Braille Press.
Wśród głównych inicjatorów utworzenia Biblioteki Centralnej byli dr Włodzimierz Dolański, Którego imię przybrała ona od 1979 r. i który doprowadził po wojnie do zjednoczenia ruchu niewidomych, pierwszy prezes PZN mjr Leon Wrzosek, kpt. Jan Silhan, a także Dobrosław Spychalski, któremu w udziale przyszło później kierować tą placówką przez ponad 30 lat. Bibliotekę uruchomiono w październiku 1952 roku.

Dziś stronicami z zebranych w magazynach tomów brajlowskich można by 7 razy wytapetować Stadion Narodowy, taśmą z odchodzących w niepamięć kaset magnetofonowych 14 razy opleść dookoła Polskę, a na wysłuchanie wszystkich znajdujących się w katalogach książek mówionych nie starczyłoby całego życia.

Z okazji jubileuszu w terminie 7-30 maja w Tyflogalerii Biblioteki Centralnej, przy ulicy Konwiktorskiej 7 w Warszawie, od 8:30 do 16:00 oglądać można specjalną, jubileuszową wystawę. W tym roku biblioteka po raz pierwszy otworzy swe podwoje w Noc Muzeów – 19 maja. Goście obejrzeć będą mogli m.in. nietypowe zbiory biblioteczne oraz mówiące przedmioty codziennego użytku.

Więcej informacji na temat Biblioteki Centralnej, jej historii i zbiorów znaleźć można pod tym linkiem: www.biblioteka-pzn.org.pl .

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również