„Anioły” w Galerii Gil. 30 lat FSON razem z PK

Od trzydziestu lat trwa współpraca Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych (FSON) z Politechniką Krakowską. Kolejnym jej etapem jest wystawa „Anioły” w uczelnianej Galerii Gil. Wśród gości przybyłych na otwarcie ekspozycji znalazła się nowa dyrektor OM PFRON – Aneta Bogacka-Karcz. Prace pozostaną w tym miejscu do 9 marca. Dodatkową atrakcję stanowił występ Teatru Stańczyk, który zaprezentował „Świąteczne pogotowie pocztowe”.

12 lutego w Galerii Gil została otwarta wystawa „Anioły”. To 145. tego typu wspólne przedsięwzięcie Fundacji i Politechniki Krakowskiej. Od 1995 r. prace artystów są regularnie prezentowane w uczelnianych galeriach w Krakowie i Zakopanem.

– Dla nas to jest bardzo ważna współpraca. Nie wyobrażamy sobie, żeby mogło jej nie być. Przynajmniej dwa razy w roku mamy wystawy na Politechnice Krakowskiej. Kiedy zaczynaliśmy razem działać, jeszcze nie prowadziliśmy naszej Galerii Sztuki Osób Niepełnosprawnych Stańczyk – powiedziała „NS” Helena Maślana, prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.

W trakcie uroczystości odebrała ceramiczną statuetkę w formie tulipana, która została wykonana przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Klika. Wręczyła ją nowa dyrektor OM PFRON Aneta Bogacka-Karcz, doceniając 30 lat współpracy FSON-u z uczelnią. W otwarciu wziął też udział dr hab. inż. arch. Marcin Barański profesor Politechniki Krakowskiej, przewodniczący Rady Programowej Politechniki Krakowskiej.

– Kiedyś udałam się na ulicę Kanoniczą, aby obejrzeć wystawę w galerii, której nie znałam. Weszłam i zapytałam, czy nasza fundacja mogłaby zorganizować takie wydarzenie. Sympatyczny prowadzący wyraził zgodę. To był Marian Dudek i tak to się zaczęło trzydzieści lat temu – podkreśliła prezes krakowskiej organizacji pozarządowej.

Szczególną inicjatywą było utworzenie Studium Wiedzy o Sztuce dla Osób Niepełnosprawnych. Powołano je przy Instytucie Ekonomii, Socjologii i Filozofii Politechniki Krakowskiej. Na dwusemestralne zajęcia zapisywano osoby mające ukończone 15 lat i orzeczenie o niepełnosprawności. Inauguracja odbyła się w październiku 2000 r., a rozdanie dyplomów dla ponad 160 absolwentów – w czerwcu 2001 r. W tych uroczystościach wzięli udział m.in. rektor PK prof. Kazimierz Flaga oraz kierownik Studium prof. Wiktor Zin. Ten ostatni, a więc autor programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”, był jednym z wykładowców. W tym gronie znaleźli się też prof. Stefan Dousa i prof. Ewa Gołogórska-Kucia.

– Studium objęło zagadnienia z historii sztuki, kultury, przeglądy techniczno-graficzno-malarskie, a także zajęcia plenerowe. Wielokrotnie już słyszałam o tym, jak cenne dla słuchaczy było zdobycie dyplomów. Później przedstawiali je w różnych instytucjach – dodała Helena Maślana.

Wystawa „Anioły” w Galerii Gil potrwa do 9 marca. Prace, które na nią trafiły, powstały w ramach zajęć prowadzonych przez FSON. Twórcy postawili na różne techniki. Głównie są to dzieła powstałe w ostatnim czasie, ale nie brakuje też trochę starszych. Niedawno można było je podziwiać w Bibliotece Kraków Filii nr 21 przy ul. Królewskiej.

W uczelnianej galerii wystąpił też Teatr Stańczyk, który działa w ramach FSON-u od 2002 r. Licznie zebrani goście mieli okazję obejrzeć przedstawienie „Świąteczne pogotowie pocztowe”. Grupa prowadzona przez Renatę Nowicką zaprezentowała spektakl przygotowany na podstawie scenariusza Iwony Wiernikowskiej.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 28.02.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również