Bez nich nie dałbym rady…

Bez nich nie dałbym rady...

Już rok nam się kończy, ciemnieje blask świec,

weź to światło i w sercu swym nieś

(Zbigniew Skorupiński)

Tradycyjnie już w okolicy Mikołaja i Wigilii Bożego Narodzenia, tym razem w niedzielę 8 grudnia br., Fundacja na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych „Wygrajmy Razem” wraz z dyrekcją Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej zaprosiła swych przyjaciół i sympatyków na uroczysty koncert. Jak zawsze w obecności prezydenta miasta Zbigniewa Podrazy – co odnotowujemy ze szczerym uznaniem i radością.

Artystom towarzyszyła Miejska Orkiestra Dęta Dąbrowy Górniczej, pod batutą Ireneusza Dustera. Gościnnie, w roli konferansjera wystąpił Maciej Orłoś, znany dziennikarz telewizyjny i aktor. Wokalistami byli piosenkarze, muzycy, multiinstrumentaliści wspierani przez Fundację Wygrajmy Razem i Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko – współorganizatora dąbrowskiego koncertu.

Imprezie towarzyszył kiermasz i wystawa prac plastycznych uczestników WTZ Otwarte Serca z Dąbrowy Górniczej i uczniów SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących im. Zofii Książek-Bregułowej.

To był prawdziwy wieczór niespodzianek. Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, radna i przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia przy Sejmiku Śląskim, z wyraźną satysfakcją i zadowoleniem poinformowała: – Kapituła działająca przy Sejmiku Śląskim przyznała Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego – nadawaną osobom szczególnym, wyjątkowym. Taką osobą, prawdziwą „perełką” jest prezes Fundacji Wygrajmy Razem – Pan Łukasz Baruch! Dziękuję również za dzisiaj – dodała z uśmiechem. – Dziękuję za teraz, dziękuję za wszystko, co Pan robi – takie piękne, mądre rzeczy… Kłaniam się nisko, składam najlepsze życzenia na święta i cały przyszły rok.

Bardzo wzruszony Łukasz Baruch odbierając odznaczenie podkreślił jednak:  – Kim byłbym ja gdyby nie ludzie, którzy mi pomagają, którzy są blisko mnie i Fundacji Wygrajmy Razem, którzy mnie wspierają na co dzień. Bez nich po prostu nie dałbym rady. To im dedykuję to wyróżnienie.

Niespodzianką dla piosenkarki Oli Gudacz były piękne życzenia i kwiaty od przyjaciół artystów i gromkie urodzinowe „Sto lat” odśpiewane przez uczestników i publiczność koncertu.

– Bez wsparcia instytucji, organizacji i osób nasza fundacja by nie istniała – na zakończenie programu podsumował Ł. Baruch, a Karolina Żelichowska, wiceprezes Wygrajmy Razem odczytała uroczysty akt uhonorowania odznaczeniem fundacji za wyjątkową postawę i wsparcie. Wzorem lat ubiegłych osobom szczególnie zasłużonym wręczono statuetki ELFA będące specjalnym podziękowaniem za zaangażowanie w działalność tej organizacji.

Wzruszających chwil podczas tego koncertu było bardzo wiele, bo celem  nadrzędnym przedsięwzięcia jest promocja twórczości i wsparcie w rozwoju artystycznym utalentowanych osób z dysfunkcją narządu wzroku, ale również z każdą inną niepełnosprawnością, w każdym wieku i z całego kraju. W koncercie brały udział osoby dobrze znane dąbrowskiej publiczności z występów choćby w Parku Hallera, na festiwalu „Dotyk Dźwięku” czy z ubiegłorocznej Biesiady Artystycznej…

Wszyscy oni zachwycili umiejętnościami wokalnymi, wysokiej klasy przygotowaniem muzycznym i artystycznym – Aleksandra Gudacz z Krakowa, Jakub Kręcichwost z Jastrzębia Zdroju, Marta Gaweł z Trzyciąża, Iwona Zięba z Krakowa, Grzegorz Dowgiałło z Chojnowa, Przemek „Cacek” Cackowski z Grudziądza, Michał Karol Wiśniewski z Rypina, Mariusz Trzeciak z Wrocławia oraz dąbrowska sopranistka Agata Widera.

Fundacja Wygrajmy Razem organizuje okazjonalne i stałe koncerty, dając im wszystkim możliwość nie tylko artystycznego zaistnienia ale przede wszystkim rozwoju i rzeczywistej integracji. Młodzi artyści w sposób kreatywny, zaangażowany budują swój image i potrafią umiejętnie korzystać z możliwości nowoczesnych środków komunikacji.

Wielu z nich to naprawdę wielkie talenty. Grzegorz Dowgiałło ukończył studia na Akademii Muzycznej w klasie fortepianu jazzowego i gra rewelacyjnie, jak prawdziwy wirtuoz, ale jego największą pasją jest gra na perkusji. Fantastycznie śpiewa, co znakomicie zaprezentował śpiewając wręcz rewelacyjnie „Cykady na Cykladach” z repertuaru MAANAM-u i „Dziwny jest ten świat” Cz. Niemena. Zachowując zgodność z pierwowzorem dodał nie tylko świeżość i nowość swojej interpretacji, ale także swoje olbrzymie umiejętności, power, prawdziwie wielki głos, talent i charyzmę. Publiczność zgotowała mu huraganowy aplauz!

Przemek „Cacek” Cackowski z Grudziądza, muzyk, gitarzysta, klawiszowiec i kompozytor jest także autorem hymnu Fundacji. Wielki talent, niezwykła barwa głosu, idealnie wręcz wpasowana w rockowe klimaty jego piosenek i kompozycji.

Po raz pierwszy mieliśmy okazję posłuchać Iwony Zięby i Mariusza Trzeciaka, którzy najczęściej występują wspomagając przyjaciół w chórkach. W tym koncercie śpiewali solo i w różnych duetach, budując niezwykle klimatyczne porozumienie z widownią. Śpiew dla nich jest radością życia. Wszyscy uczestnicy koncertu zachwycili publiczność. Niemała rolę w tak pozytywnym odbiorze odegrała perfekcyjna, pełna empatii orkiestra dęta pod przewodnictwem Ireneusza Dustera. Gorące brawa dla wszystkich artystów!

To była prawdziwa przyjemność i radość móc ich posłuchać i oklaskiwać. Sala Domu Kultury w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach „pękała w szwach”, co samo w sobie jest już wystarczającą rekomendacją imprezy. Słuchając artystów koncertu Wygrajmy Razem również i my kłaniamy się nisko, dziękując za teraz, za wzruszenia, przeżycia artystyczne i za radość i światło, którym tak hojnie obdarowali nas, widzących, abyśmy mogli je, wedle słów poety* „W sercu swym nieść”.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: Iwona Kucharska

* Śp. Zbyszek Skorupiński, nasz redakcyjny kolega, publicystra i poeta.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również