Biblioterapia lekarstwem dla duszy
Słowo ma wielką moc! Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów biblioterapeutycznych, organizowanych w Koninie przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Na trzy dni konińskie Centrum Organizacji Pozarządowych stało się miejscem spotkania terapeutów, opiekunów i wolontariuszy pracujących z osobami z niepełnosprawnością z całej Polski.
Uczestnicy warsztatów w ciągu 24 godzin szkoleniowych zapoznali się z metodami i technikami stosowanymi w biblioterapii. Przekonali się jak ważny jest wybór literatury biblioterapeutycznej i jak budować własne scenariusze zajęć. Dzięki książce można przekazać bardzo wszechstronną wiedzę osobom z niepełnosprawnością.
– Byłam biblioterapeutycznie niedouczona, merytorycznie szkolenie było super przygotowane. Na bazie tego, co poznałam tutaj będą mogła świetnie przeprowadzić warsztaty w swoim warsztacie terapii zajęciowej – mówi Natalia Jendraszak z Krakowa.
Barbara Nowak-Słomiany, trenerka, pod okiem której grupa terapeutów pogłębiała swoją wiedzę i poznawała ukrytą moc biblioterapii konkludowała: – Działania Fundacji PODAJ DALEJ to dusza Konina, która stanowi jednocześnie niezwykłą i nieprzeciętną promocję miasta. Twórcy Fundacji stworzyli bowiem miejsce spotkań i wymiany doświadczeń całego środowiska działającego na rzecz osób z niepełnosprawnością. W jednym miejscu łączą trzy niezwykłe elementy: pracę zawodową, usamodzielnianie młodzieży i dokształcanie kadry pracującej z osobami z niepełnosprawnością. Po trzech dniach pracy z osobami z całej Polski widzę jak ważne jest dostarczanie bodźców i nowych motywacji do pracy. Sama od kilkunastu lat pracuję jako biblioterapeuta z osobami z niepełnosprawnością i bardzo się cieszę, że mogłam swoją wiedzę przekazać dalej. Testem kończącym warsztaty było przeprowadzenie zajęć i wszyscy uczestnicy zdali go idealnie. Wyjeżdżając z Konina, zapamiętam relacje, jakie człowiek może zbudować z drugim człowiekiem przez 24 godziny zajęć i procentować w przyszłości.
Warsztaty biblioterapeutyczne są pierwszymi w tegorocznym cyklu szkoleń w ramach projektu ARTETERAPIA DROGĄ DO TWÓRCZEJ INTEGRACJI II, w trakcie którego zostanie przeszkolonych 206 terapeutów, opiekunów i wolontariuszy pracujących z osobami z niepełnosprawnością z terenu całej Polski. Uczestnicy skorzystają jeszcze z warsztatów z dramy stosowanej, choreoterapii, plastykoterapii i muzykoterapii. Łącznie odbędzie się czternaście 3-dniowych szkoleń.
Projekt realizowany jest przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, która od ponad 12 lat działa na rzecz usamodzielnienia i aktywizacji zawodowej i życiowej osób z niepełnosprawnością a także stwarza warunki do rozwoju kadry pracującej na rzecz tej grupy osób. Więcej na: http://podajdalej.org.pl/
Projekt ARTETERAPIA DROGĄ DO TWÓRCZEJ INTEGRACJI II jest współfinansowany ze środków PFRON i 1% podatku.
Podaj Dalej, fot. Marika Sypniewska
Data publikacji: 24.05.2016 r.