Biesiada artystyczna „Wygrajmy Razem”

Biesiada Artystyczna „Wygrajmy Razem" to projekt, którego głównym celem jest rozwój artystyczny i aktywizacja społeczno-kulturalna osób niepełnosprawnych.

Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia artystycznego zbiegła się z początkiem działalności Fundacji na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych „Wygrajmy Razem” (fundacja powstała 11.10.2010 r.). To właśnie koncertem pn. „Wygrajmy Razem” ta nowa dąbrowska organizacja pokazała, że jej zasadniczym celem będzie wspieranie utalentowanych, w różnych dziedzinach sztuki, osób z tzw. grup wykluczenia społecznego (w tym niepełnosprawnych). Pierwszy koncert odbył się 17.12.2010 roku w Pałacu Kultury Zagłębia w ramach organizowanego w mieście Kiermaszu Świątecznego. Przedsięwzięcie okazało się dużym sukcesem, a wybitnie utalentowani wokaliści i instrumentaliści z Dąbrowy Górniczej i innych miast Polski zyskali ogromne uznanie wśród licznie zgromadzonej publiczności. Wtedy też Zarząd Fundacji zadecydował o tym, że koncert mający w swoim tytule nazwę organizacji stanie się cyklicznym przedsięwzięciem kulturalnym.

Kolejna edycja imprezy miała miejsce 17.12.2011 r. i odbyła się na Sali Bankietowej Domu Kultury w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach (ze względu na remont PKZ). Ubiegłoroczny projekt był realizowany przy wsparciu Gminy Dąbrowa Górnicza i w partnerstwie z Pałacem Kultury Zagłębia. Zarząd Fundacji zaprosił do współpracy Warsztat Terapii Zajęciowej „Otwarte Serca”, co zaowocowało zorganizowaniem wystawy prac plastycznych podopiecznych tej placówki, która towarzyszyła koncertowi. Oprócz artystów z niepełnosprawnością w koncercie wystąpiła gwiazda polskiej sceny muzycznej – Ewelina Flinta.
Kameralny charakter imprezy oraz to, że publiczność zasiadła przy pięknie przystrojonych stołach (co stworzyło niezwykły, rodzinny klimat) spowodowały, że przedsięwzięcie nabrało wymiaru swego rodzaju artystycznej biesiady, dlatego też Zarząd Fundacji „Wygrajmy Razem” planując realizację w roku 2012 koncertu nadał mu nazwę: Biesiada Artystyczna „Wygrajmy Razem”.

Tegoroczne przedsięwzięcie zostanie zrealizowane również w Domu Kultury i odbędzie się 08.12.2012r. w godzinach popołudniowych. Projekt jest realizowany przy wsparciu Gminy Dąbrowa Górnicza a partnerami w jego realizacji są PKZ, SOSW i WTZ „Otwarte Serca”. Zaproszona publiczność będzie mogła obejrzeć i posłuchać małej formy teatralnej w wykonaniu niepełnosprawnych podopiecznych dąbrowskiego WTZ. Ponadto, podobnie jak w ubiegłym roku zorganizowana zostanie wystawa prac plastycznych i przedświąteczny kiermasz (WTZ, SOSW) będzie także oczywiście koncert wybitnych muzyków z całej Polski, wystąpi m.in.: Leszek Kopeć z Wrocławia (niewidomy dziennikarz wrocławskiego radia, kompozytor, autor tekstów, prezes Stowarzyszenia „Widnokrąg”), Łukasz Żelechowski (zwycięzca Festiwalu „Zaczarowanej Piosenki” Anny Dymnej, jako drugi niewidomy na świecie wraz z innymi niepełnosprawnymi zdobył najwyższe szczyty Afryki, Kaukazu i Ameryki Płd) i inni. Ważnym wydarzeniem koncertu będzie premierowe wykonanie hymnu Fundacji „Wygrajmy Razem”, którego autorami (słowa, muzyka, aranżacja) są podopieczni organizacji. Koncert zakończy recital Gościa Specjalnego – gwiazdy sceny muzycznej Polski.

Oprac. dbc

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również