Piknik Malarski „Sielskie Klimaty” 2012

Piknik Malarski "Sielskie Klimaty" w roku bieżącym realizowany był 4 października na stałe wpisał się on w kalendarz jesiennych imprez Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, już od 2004 roku. Od tamtego czasu plener organizowany jest co roku w jesiennych barwach Chorzowskiego Skansenu. W ostatniej edycji frekwencja młodych i starszych artystów biorących w nim udział wyniosła prawie 2200 uczestników, w przedziale wiekowym 4 do ...100 lat!

Działania plenerowe zgromadziły wiele środowisk pracy twórczej – w szczególności szkoły wszystkich szczebli, kółka plastyczne, warsztaty terapii zajęciowej, Uniwersytet III Wieku – które rozwijają malarskie pasje niezależnie od wieku i stopnia sprawności. Uczestnictwo dzieci i młodzieży ze szkół i ośrodków dla osób z niepełnosprawnością nadał imprezie charakter integracyjny. Piknik malarski to impreza rozwijająca aktywizację twórczą dzieci i młodzieży w zakresie malarstwa tj.: wykonywanie prac plastycznych w plenerze, rozwijanie umiejętności poszukiwania inspiracji w istniejących obiektach architektonicznych, sztuki stosowanej. Działania te mają również na celu popularyzację zbiorów Parku Etnograficznego, jednocześnie przybliżenie kultury materialnej dawnych wieków na terenie Śląska.

Poseł Marek Plura, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych: – Ujmuje mnie twórcze poruszenie w czasie tego pleneru. Tu każdy jest w pełni sprawny poprzez swój talent. Ta akcja powinna znaleźć naśladowców w całym kraju, dlatego najlepsze prace plenerowiczów zagoszczą na wystawie w parlamencie, a wybranych przez jury indywidualnych twórców zapraszam na wiosenny plener wśród obiektów sejmowych.

Organizatorami Sielskich Klimatów są: Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSP w Katowicach, Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach, Chorzowskie Centrum Kultury oddział Starochorzowski Dom Kultury, którym wsparciem posłużył Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie i MORiS Chorzów.
Oficjalny patronat nad piknikiem objęli: prof. Jerzy Buzek, Dawid Kostempski – przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prezydent Świętochłowic, Adam Matusiewicz – marszałek województwa śląskiego, Andrzej Kotala -prezydent Chorzowa, Piotr Uszok – prezydent Katowic, Grażyna Dziedzic – prezydent Rudy Śląskiej.

Piknik Malarski to jednak tylko pierwszy etap przedsięwzięcia. Dzięki możliwości pracy w Skansenie, miejscu niezwykle inspirującym, udało się kolejny raz uzyskać prace o wysokim poziomie artystycznym. Obecnie przygotowywana jest ekspozycja prac, niedługo odbędą się obrady jury, które wyłoni laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych, w przygotowaniu jest również katalog prezentujący dorobek tegorocznego pleneru.
Wystawę prac uczestników IX Pikniku Malarskiego „Sielskie Klimaty 2012″ będzie można oglądać w dniach 15-31 października w galerii Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach.
Organizatorzy serdecznie zapraszają na uroczysty Finisaż Wystawy w dniu 31 października o godz. 11:00, do galerii Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, ul. Ułańska 7a (Os. 1000-lecia).
Organizatorzy: Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły Plastycznej w Katowicach, Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach.
Współorganizatorzy: Chorzowskie Centrum Kultury, Starochorzowski Dom Kultury o./CHCK, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzne Skansen w Chorzowie, MORiS, Zespół Szkół Gastronomicznych w Chorzowie.

Zobacz galerię…

Puma

fot.: Ilona Raczyńska, ChCK

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również