Big-beatowy „Dotyk Dźwięku”

Big-beatowy „Dotyk Dźwięku”

W piękne niedzielne popołudnie 27 maja, w ramach obchodów Dni Dąbrowy Górniczej, po raz 11. na estradzie w Parku Hallera wystąpili, zaproszeni przez Fundację „Wygrajmy Razem”, artyści z dysfunkcją wzroku z całej Polski. Koncert pod hasłem „Big-beatowy zawrót głowy” zapowiedzieli Karolina Żelichowska i Łukasz Baruch, czyli zarząd Fundacji.

Tegoroczny XI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych „Dotyk Dźwięku”, jak zawsze patronatem objął prezydent Dąbrowy Zbigniew Podraza, organizatorem był Pałac Kultury Zagłębia, a współorganizatorami Fundacja „Wygrajmy „Razem” i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (SOSW) w Dąbrowie Górniczej.

Koncert rozpoczął się piosenką Czesława Niemena „Zabawa w ciuciubabkę” w rewelacyjnym wykonaniu zespołu „Mezalians”, w składzie: Karolina Żelichowska, Łukasz Baruch, Iwona Zięba, Grzegorz Dowgiałło. I tak perfekcyjnie było już do końca prezentacji. Artystom podczas występów towarzyszył świetny zespół muzyczny ECHOTOWN, a Mezalians Art. wspomagał ich wokalnie w mistrzowskich chórkach i bezbłędnych, świeżych aranżacjach.

Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć, usłyszeć! To była prawdziwa uczta muzyczna. Szalone lata 60. porwały do tańca i młodych, i starszych. Big-beat – muzyka tańca, ruchu, ekspresji – łączy pokolenia, wyzwala radość, empatię i poczucie ponadczasowej więzi …

Koncert rozpoczęła jego najmłodsza wokalistka Agatka Zięba, uczestniczka przedszkola przy SOSW, piosenką z repertuaru Urszuli: „Konik na biegunach”. Zaraz po niej wystąpił Kacper Cieślik, uczeń IV klasy szkoły podstawowej dąbrowskiej placówki. Wyśpiewał „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” – jeden z wielkich przebojów Skaldów.

Można powiedzieć, że dzięki tej parze młodych artystów wkroczyliśmy w tata 60. z rytmem, biglem i z uśmiechem. Z pewnością jeszcze nie raz o nich usłyszymy, bo SOSW w Dąbrowie Górniczej to prawdziwa kuźnia talentów i potrafi działać stymulująco na rozwój swych uzdolnionych wychowanków i uczniów.

Krzysztof Wysocki z Bydgoszczy wyśpiewał piękne, nastrojowe ballady – „Anna Maria” z repertuaru Czerwonych Gitar oraz przebój Piotra Szczepanika „Goniąc kormorany”.

Świetna, przebojowa Monika Młot z Przemyśla zachwyciła swoją interpretacją piosenek Karin Stanek pt. „Malowana lala” i Ady Rusowicz „Nie pukaj do moich drzwi”.

Z kolei Agata Zakrzewska z Warszawy sięgnęła po repertuar zespołu Breakout z bardzo charakterystycznymi wokalistami Mirą Kubasińską i Stanisławem Guzkiem, który jednak indywidualnie zaistniał na estradzie już jako Stan Borys. Ich piosenkom „A miałeś przyjść” i „To ziemia” nadała własny niepowtarzalny walor.

Powrót do żywiołowego big-beatu zapewnili następni wykonawcy z Krakowa: Monika Flaga, Agnieszka Łozińska, Karol Radwan, Adrian Wyka, tworzący zespół Fundacji Artystycznej „Cantito”. W ich interpretacji, lekkiej, zwiewnej i pełnej wyszukanych harmonii usłyszeliśmy „Pod papugami” Czesława Niemena i „Czarnego Alibabę” Heleny Majdaniec.

XI Przegląd „Dotyk Dźwięku” zakończył się świetnym występem Katarzyny Wachnik z Warszawy – doskonale znanej publiczności  z poprzednich koncertów. Artystka wykonała współczesną piosenkę „Ślepa miłość” z repertuaru Ani Rusowicz – córki słynnej Ady – nawiązującą i stylizowaną na bigbeatowe brzmienia lat 60. oraz przebój Anny Jantar i Wagantów pt. „Co ja w tobie widziałam”.

Prawdziwy „gaz do dechy” nakazał Łukasz Baruch, zapowiadając prawdziwe trzęsienie ziemi, czyli słynny  „Autostop” Karin Stanek i Czerwono-Czarnych, w rzeczywiście brawurowym wykonaniu zespołu Mezalians Art.

Był jeszcze wielki finał z udziałem wszystkich uczestników koncertu – spłonęła stodoła! Oczywiście ta Niemenowska, która klamrą spięła całe wydarzenie, rozpoczęte innym wielkim przebojem tego wybitnego artysty, debiutującego w okresie big-beatu.

Dąbrowski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych „Dotyk Dźwięku” jest wysokiej rangi wydarzeniem kulturalnym, wykraczającym daleko poza jego regionalne granice. Od lat wzbogaca i uświetnia program obchodów Dni Dąbrowy Górniczej. Cieszy niezmiernie fakt, że z roku na rok ma coraz liczniejszą publiczność, która wybiera ten koncert spośród innych propozycji, ponieważ zarówno organizatorzy , jak i wykonawcy dają gwarancję dobrej zabawy, estetycznych przeżyć i wokalno-muzycznych doznań na najwyższym poziomie…

Mówiąc do zobaczenia za rok jednocześnie podziękować należy przede wszystkim prawdziwemu spiritus movens tego estradowego majstersztyku – zespołowi Mezalians Art, działającemu przy Fundacji „Wygrajmy Razem”, bo dzięki nim odkrywamy wciąż na nowo kolejne epoki zachwycającej historii naszej muzyki.

Iwona Kucharska

fot. Ryszard Rzebko

Zobacz galerię…

Data publikacji: 05.06.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również