Blues dla niepełnosprawnych

Blues dla niepełnosprawnych

W bardzo radosnej piknikowej atmosferze, 18 maja br. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Olza, w miejscowości Olza na południu Śląska, odbyła się jedenasta (!) edycja koncertu „Blues dla niepełnosprawnych", którego głównym organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.

Na dorocznych koncertach w ośrodku goszczono plejadę artystów bluesowych. Grali tutaj: Nocna Zmiana Bluesa, Poziom 600, Banaszak&The Best Drivers, Gang Olsena, Bluset, Maciej Balcar z grupą Nie-Bo, Robert Luber, Mr. Blues, Zydeco Sagittarius. Dwukrotnie była też okazja bawić się na występie grupy prowadzonej przez Krzysztofa Rybarczyka, który wystąpił jako Dr. Blues&The Soul Re-Vison, a w ubiegłym roku – na dziesiątą, jubileuszową edycję – powołał formację Dr. Blues&All Stars Band.

W tym roku na estradzie gościł zespół Cheap Tobacco – jedna z najpopularniejszych grup nowej fali polskiego blues-rocka, która działa od 2010 roku. Zagrali w składzie: Natalia Kwiatkowska – wokal, Robert „Kapa” Kapkowski – gitara, Adam Partyka – perkusja, Michał Bigulak – bas. Charyzmatyczna solistka/frontmanka od pierwszych bez mała dźwięków nawiązała fantastyczny kontakt z publicznością i do ostatniej nutki trwało to obustronne zauroczenie. Publiczność nagradzała jej występy owacyjnymi brawami.
Pod koniec koncertu Natalia stanowczo wyznała: – Jesteście nie tylko największą, ale i najlepszą publicznością, przed którą dotychczas występowaliśmy!

Uczestnikami koncertu były osoby z niepełnosprawnością w tym intelektualną – mieszkańcy DPS-ów, uczestnicy WTZ-ów, ośrodków opiekuńczych i podobnych placówek niemalże z całego Śląska oraz – po raz pierwszy w tym roku – goście z zagranicy, którzy przybyli do nas dzięki projektowi „Różnorodność jednoczy – razem dla Europy”. Projekt ten jest realizowany w ramach programu Europa dla Obywateli przez Powiat Wodzisławski – który jest partnerem przedsięwzięcia – realizowanego z Powiatem Recklinghausen z Niemiec, Powiatem Sörmland ze Szwecji i Powiatem Jelgava z Łotwy.

Dominika Głodowicz, koordynator projektu: – Głównymi celami i założeniami projektu jest szeroko rozumiana integracja na różnych płaszczyznach: lokalnej, regionalnej oraz międzynarodowej. Projekt ten realizowany jest w partnerstwie poprzez wspólne warsztaty od września 2015 r. do lipca 2017 r. W Niemczech w ub. roku zrealizowaliśmy m.in. temat wielokulturowości – bardzo aktualny w zderzeniu z aktualnym problemem masowej emigracji. W tym roku – również w Niemczech – zmierzymy się z szeroko pojętym tematem – „Europa”, ważnym dla każdego z nas, bo przecież wszyscy jesteśmy Europejczykami!
Później planowane są jeszcze wyjazdy do Łotwy i Szwecji.

Czołową ideą koncertu „Blues dla niepełnosprawnych” jest nie tylko integracja, ale przede wszystkim umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami korzystania z powszechnie dostępnych form zabawy i rozrywki. Troje spośród nich – Maja, Artur i Piotrek – wspólnie z Markiem Grzebykiem – powszechnie znanym i lubianym arteterapeutą, instruktorem zajęciowym WTZ, a przede wszystkim od 11 lat zaangażowanym w prowadzenie tej imprezy – wystąpiło na scenie w roli konferansjerów, którzy dowcipnie i z humorem przywitali zespół i wszystkich obecnych.

W tym roku padł kolejny rekord zgromadzonych uczestników przekraczający liczbę 900! W tanecznym kręgu przy scenie doskonale bawili się wszyscy bez względu na wiek, rodzaj niepełnosprawności czy sprawowaną funkcję.

– Blues, kiedy się rodził w pierwszych dziesiątkach XX stulecia był w zasadzie muzyką ludzi wykluczonych – mówi Marek Grzebyk. – To była muzyka oddolnie tworzona przez amatorów, to był ich krzyk protestu, buntu, próba zwrócenia na siebie uwagi. Ponieważ ja głównie zajmuję się arteterapią – działaniami plastycznymi, graficznymi – mam możność zauważenia tych odczuć w wypowiedziach i w ekspresji artystycznej podopiecznych. Czasami brakuje im techniki – co zrozumiałe – ale nie brakuje im wyobraźni i wrażliwości.
Uważam, że sztuka tworzy przestrzeń, taki obszar, w którym niepełnosprawność zupełnie nie ma znaczenia… Nie jest bowiem istotne czy dzieło, które do nas przemawia, jest tworzone przez artystę z niepełnosprawnością lub nie. Artysta tworząc dzieło również nie zastanawia się, czy jego odbiorcą będzie człowiek z obniżoną sprawnością intelektualną czy wręcz przeciwnie.
Myślę, że współudział w sztuce – i w roli twórców i w roli konsumentów – pomaga naszym podopiecznym podnieść samoocenę i pomaga im także poczuć się lepiej.
Pomysł narodził się w WTZ Gorzyce, aby udostępnić sztukę z możliwie wysokiej półki, muzykę bardzo dobrze graną podczas imprezy non profit. I od pierwszej edycji mamy szczęście gościć renomowanych wykonawców, którzy przyjeżdżają z głębokim zrozumieniem tej idei.

– Jak ktoś raz to zobaczy, to wraca do nas – dodaje Jarosław Michalczuk, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gorzycach. – Ta impreza cieszy się ogromną popularnością i można powiedzieć, że dobra impreza „sprzedaje się” sama. W tym roku wyjątkowo jest w maju, bo towarzyszy międzynarodowemu seminarium organizowanemu także przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl., które podejmuje trzy delegacje z zagranicy zajmujące się sprawami pomocowymi na Łotwie, w Szwecji i Niemczech. Ale powrócimy do września – zapewnia.

Dorota Malińska, naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Powiatu wskazała na różnorodność przedsięwzięć organizowanych przez Starostwo w Wodzisławiu. Jedną z większych integracyjnych imprez sportowych jest Olimpiada Sportowa Osób z Niepełnosprawnościami na ok. 250 uczestników, z uroczystym ceremoniałem, podniesieniem flag i przemarszem ekip przed trybunami – na wzór Paraolimpiady. – Na tę imprezę przyjeżdża również młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych i wspólnie organizują wszystkie gry, konkurencje i zabawy – mówi D. Malińska, podkreślając integracyjny charakter spartakiady.

Wszechobecni uśmiechnięci i zawsze gotowi do pomocy wolontariusze stanowili znaczącą grupę w rozbawionym kręgu i w każdym innym miejscu na terenie ośrodka. I ten fakt warto odnotować, bo to jest wyraźnie zauważalny dobry trend. Wolontariat jest dobrze postrzeganą ideą wśród dorosłych i – co napawa szczególną radością – wśród młodzieży.
Społeczeństwo obywatelskie to społeczeństwo zintegrowane, umiejące mądrze pomagać i współistnieć z poszanowaniem innych. Imprezy kulturalne, muzyczne, wspólne zabawy itp. taką integrację tworzą. „Blues dla niepełnosprawnych”, to jedno z czołowych przedsięwzięć, których roli w budowaniu wzajemnych, pozytywnych relacji społecznych nie sposób przecenić.
Magazyn „Nasze Sprawy” z satysfakcją objął je patronatem medialnym.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Iwona Kucharska, Ryszard Rzebko

Data publikacji: 24.05.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również