Czułe spojrzenie na różne doświadczenia. Premiera “Cukrów” w Centrum Sztuki Włączającej / Teatrze 21

Spektakl “Cukry” na podstawie prozy laureatki Nagrody Conrada i Gdyńskiej Nagrody Literackiej Doroty Kotas w adaptacji Pameli Leończyk i Heleny Urbańskiej odbędzie się premierowo w dniach 15-18 czerwca o 19:00 w siedzibie CSzW / Teatr 21 w Warszawie.

Z niektórych domów nie chce się wychodzić, bo pachnie tam ciepłym ciastem i kawą. W innych mieszka się tylko chwilę. Tak krótko, że nie zdążą jeszcze uschnąć niepodlewane kwiaty. Czasami dom nosi się na barkach – jak ślimak albo nie da się z niego wydostać, bo jest przytwierdzony na stałe – jak w przypadku żółwi. W niektórych jest głośno i lepiej wieczorami trzymać dłonie przyciśnięte do uszu. A w niektórych jest tak cicho, że słychać tylko westchnienia. Dom bywa najtrudniejszym z możliwych miejsc. Czasami tak trudnym, że lepiej zabrać najpotrzebniejsze rzeczy i przenieść gdzieś indziej. Tam zawinąć się w burrito z koca i oglądając serial, jeść słodkie naleśniki.

Spektakl na podstawie “Cukrów” Doroty Kotas jest próbą zmierzenia się z tematem neuroróżnorodności w kontekście skomplikowanych relacji rodzinnych. Jest to opowieść o próbie budowania swojej życiowej przestrzeni na własnych zasadach i w zgodzie z potrzebami.

Spektakl polemizuje ze społecznymi przekonaniami na temat spektrum autyzmu oraz ADHD. Główną postać odgrywa aktorka, która w trakcie prób do spektaklu została zdiagnozowana pod kątem ADHD.

Zapraszamy do przestrzeni, która jest ciepła, miękka i nie ma w niej zbyt dużo światła. Jest za to przytulnie i różowo. W tym miejscu bycie sobą jest dozwolone, każda obecność i perspektywa mile widziana.

Spektakl “Cukry” gramy przedpremierowo 15 czerwca o 19:00 w siedzibie Centrum Sztuki Włączającej / Teatru 21, a potem jeszcze 16, 17 i 18 czerwca o 19:00. Bilety do nabycia na stronie kicket.com lub bezpośrednio przed pokazem.

Twórcy:
adaptacja na podstawie prozy Doroty Kotas
reżyseria: Pamela Leończyk
obsada: Helena Urbańska
scenografia, kostiumy: Wisła Nicieja
reżyseria światła: Sebastian Klim
twórca projekcji: Piotr Łuksza

„Cukry” są kolejną odsłoną projektu POKAŻ JĘZYK rozwijanego przez CSzW . Projekt „POKAŻ JĘZYK” korzysta z dofinansowania o wartości 350 000 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest wspólne tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21 to Społeczna Instytucja Kultury, której działanie jest współfinansowane przez m.st. Warszawa

Info: Teatr 21

Data publikacji: 07.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również