Dostępny świat fantastyki

Miłośnicy gier, filmów, komiksów i literatury spotkali się z twórcami fantastyki z całego świata, na terenach MTP w Poznaniu. Festiwal Fantastyki Pyrkon, jeden z największych w Europie festiwali fantastyki, odwiedziło w tym roku prawie 67 tysięcy gości. Organizatorem odbywającego się w dniach 13 – 15 czerwca Pyrkonu był Klub Fantastyki Druga Era.

Jednym z wyzwań tegorocznego Pyrkonu była gra terenowa, której uczestnicy mogli wcielić się w rolę detektywa i rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci pechowego archeologa Jonathana Aldena.

Impreza już kolejny raz z rzędu miała rozmach i cieszyła się sporym zainteresowaniem. Wzięli w niej udział pasjonaci fantastyki nie tylko z Poznania oraz okolic, ale też znacznie oddalonych miejscowości w kraju. Goście zgodnie podkreślali, że warto było przyjechać do stolicy Wielkopolski. Były warsztaty, pokazy, wystawy i konkursy. Po terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przechadzali się uczestnicy w oryginalnych kostiumach prezentujący bardziej lub mniej kojarzone postacie ze świata fantastyki. Łącznie przygotowano ponad 2000 punktów programu i 30 koncertów. Każdy miłośnik fantastyki znalazł coś dla siebie. Był to czas pełen emocji.

Ważną rolę na Festiwalu Fantastyki Pyrkon odgrywała literatura. W targowej przestrzeni prezentowali swoją ofertę przedstawiciele wydawnictw. Na festiwalu pojawili się też cenieni autorzy fantasy i urban fantasy, których książki zdobyły uznanie czytelników na całym świecie.

Organizator już kilka tygodni przed wydarzeniem poinformował na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych o jego dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wszystkie pawilony i sale programowe były dostępne dla osób poruszających się na wózkach – w każdym z nich znajdowały się windy, a przy wybranych schodach (m.in. w PCC, w hali 5 oraz w tzw. „krzyżu” pomiędzy pawilonami 7, 7A, 8 i 8A) zostały zamontowane tzw. potykacze ostrzegawcze.

Uczestnicy Pyrkonu mogli również skorzystać z toalet dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  Przed biurem festiwalowym znajdowała się specjalna tyflomapa, przygotowana przez Brajl Media – wypukła, kontrastowa mapa dostosowana zarówno do potrzeb osób widzących, słabowidzących, niewidomych, jak i niskorosłych czy niepotrafiących czytać. Przygotowano również strefę ograniczonych bodźców, czyli kameralną przestrzeń, w której osoby potrzebujące wyciszenia mogły odpocząć

Uczestnicy otrzymali karty komunikacji – zestaw prostych piktogramów ułatwiających porozumiewanie się z osobami z trudnościami słuchowymi lub w kryzysie. Wybrane prelekcje i panele dyskusyjne były tłumaczone na Polski Język Migowy.

– Dzięki zaangażowaniu organizatorów i wsparciu doświadczonych partnerów Pyrkon nieustannie rozwija się jako wydarzenie otwarte, dostępne i inkluzywne. Wszystkie wprowadzone rozwiązania mają jeden wspólny cel: sprawić, by każda osoba, niezależnie od swoich potrzeb czy ograniczeń, mogła w pełni cieszyć się Festiwalem. Bo fantastyka to świat wyobraźni bez granic – i właśnie takim miejscem chce być Pyrkon dla wszystkich uczestników – czytamy na stronie wydarzenia.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Zobacz galerię…

Karolina Anna Kasprzak, fot. autorka, Klub Fantastyki Druga Era

Data publikacji: 07.07.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również