Dotknąć kultury w Szczecinie

Nie dotykać eksponatów – ta formuła odstrasza osoby niewidome i słabowidzące od instytucji kultury. Bo jak inaczej poznać coś, co jest trudne do wyobrażenia i do opisania słowami? Jak dowiedzieć się o niuansach, które inni widzą? – o tym będziemy rozmawiać już 30 stycznia w Szczecinie.

Na konferencję Postępność dotyczącą postępu dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku zaprasza Fundacja Widzimy Inaczej oraz Dom Kultury „Krzemień” w Szczecinie.

DATA: wtorek, 30 stycznia 2024 r.
MIEJSCE: Dom Kultury „Krzemień” w Szczecinie, ul. Krzemienna 10
WSTĘP: bezpłatny

Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

PROGRAM WYDARZENIA
10.00 Rozpoczęcie – Michał Giełzak, dyrektor Domu Kultury „Krzemień” w Szczecinie
10.10 Kreatywne zajęcia z Domem Kultury „Krzemień
11.30 Testowanie tyflomateriałów
12.00 Przerwa kawowa
12.30 Prezentacja projektu Postępność – Robert Zarzecki, Fundacja Widzimy Inaczej
12.45 Prezentacja – Jak wdrożyć druk 3D w mojej instytucji? – Maciej Kordala, Fundacja Widzimy Inaczej
13.00 Warsztaty z Symulatorium Dostępności Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
14.00 Panel ekspertów i dyskusja z uczestnikami
15.00 Lunch i networking

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy potwierdzić swoją obecność do dnia 29.01.2024 r. pod adresem e-mail: program@krzemien.art lub telefonicznie: 504 878 902
Link do wydarzenia na Facebooku.

Spotkanie odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską i ANV Production. Jego celem jest badanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych wykonanych w technologii druku 3D. Twórcy projektu drukują modele i konsultują ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań.

Już dziś zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję, by porozmawiać o tym, jak nowocześnie, mądrze i bez ponoszenia ogromnych kosztów tworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy instytucji kultury działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami opowiedzą o lokalnej ofercie. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury dowiedzą się więcej o druku 3D i procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych. Osoby niewidome z kolei będą mogły dotknąć i przetestować rozmaite makiety, modele 3D, repliki rzeźb.

Więcej na temat projektu na stronie: www.postepnosc.pl

„Poprawa dostępności do kultury oraz aktywizacja osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie” – projekt realizowany przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską oraz ANV Production sp. z o.o. w ramach Programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Fundacja Widzimy Inaczej
ul. Anielewicza 18/31, 01-032 Warszawa,
e-mail: biuro@widzimyinaczej.org.pl, tel.: 605368660,

Data publikacji: 27.01.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również