114 transplantacji organów wykonano w szpitalu uniwersyteckim we Wrocławiu w 2023 roku

114 transplantacji organów wykonano w 2023 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Przeszczepiono 45 serc, 63 nerki i 6 wątrób. Szpital jest czołowym ośrodkiem w kraju, jeśli chodzi o przeszczepy narządowe.

25 stycznia na briefingu prasowym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu podsumowano ubiegłoroczne wyniki zabiegów transplantacyjnych. W działającym od lutego 2021 r. ośrodku transplantacji serca wykonano w sumie 133 przeszczepienia, z czego 45 w 2023 r. W ubiegłym roku przeszczepiono też 63 nerki, w tym 8 od żywych dawców, i wykonano 6 transplantacji wątroby.

Prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK prof. Dariusz Janczak przypomniał, że w tym szpitalu pierwsza transplantacja nerki odbyła się 1983 r., a wątroby w 1993 r. Od tego czasu wykonano ponad 2,5 tys. przeszczepień nerek i kilkaset transplantacji wątroby.

– Szpital uniwersytecki we Wrocławiu jest wiodącym ośrodkiem w kraju, jeśli chodzi o przeszczepy narządowe. Jest to priorytetowa nasza działalność – powiedział prof. Janczak.

Kierownik Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca Uniwersytetu Medycznego i kierownik Oddziału Kardiochirurgii USK dr Roman Przybylski podkreślił, że dzięki małej liczbie powikłań pooperacyjnych wrocławski ośrodek kardiochirurgiczny jest na czele wśród krajowych podmiotów wykonujących transplantacje serca.

– W końcu mamy tutaj ośrodek, który przyjmuje chorych. I nie umierają oni w kolejce, czekając na przeszczep w Warszawie, Zabrzu czy w Krakowie, tylko są na bieżąco zoperowani we Wrocławiu. To jest największa satysfakcja – powiedział twórca ośrodka kardiochirurgii w USK dr Przybylski.

Kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK prof. dr hab. Michał Zakliczyński podkreślił, że 45 zabiegów w roku to najlepszy od początku istnienia ośrodka wynik pod względem liczby transplantacji.

– Nie tylko chodzi o to, ile się przeszczepia, ale z jakim rezultatem, a te wyniki są wyjątkowo dobre w tym roku, więc tym bardziej jesteśmy zadowoleni – powiedział prof. Zakliczyński.

Dodał, że w 2023 r. w Polsce wykonano 184 transplantacje serca i – jego zdaniem – był to bardzo dobry rok dla transplantologii w kraju.

– Mieliśmy bardzo duży udział w tym sukcesie. Cieszymy się, że wieloletnia praca nad tym, by zgłaszalność dawców się poprawiła, przynosi wymierne efekty – powiedział prof. Zakliczyński.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest od 2005 r. Przypada 26 stycznia w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Przeprowadzono go w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie w 1966 r. (PAP – nauka w Polsce)

Roman Skiba, fot. usk.wroc.pl

Data publikacji: 27.01.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również