Dotykanie dźwięku po raz czwarty

„Cudze chwalicie - swego nie znacie" - chciałoby się powiedzieć po obejrzeniu niedzielnej imprezy w Dąbrowie Górniczej. W centrum miasta jest obiekt, którego mieszkańcom mogą zazdrościć chyba wszyscy. Na scenie amfiteatru w sercu tego obiektu, tj. w pięknym parku im. gen. Józefa Hallera, 29 maja, przy przepięknej pogodzie, po raz czwarty odbył się Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych i Słabowidzących „Dotyk dźwięku".

Jego pomysłodawcami są niewidzący od 5 lat wokalista, Łukasz Baruch i Małgorzata Gębczyńska z Pałacu Kultury Zagłębia. Od 2008 roku – czyli od początku – przedsięwzięcie to jest realizowane w ramach „Dni Dąbrowy Górniczej… i także od samego początku idea uzyskała serdeczne poparcie prezydenta Zbigniewa Podrazy, Urzędu Miejskiego oraz dyrekcji Pałacu Kultury Zagłębia. Do realizacji projektu włączył się także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących zapewniając uczestnikom i ich opiekunom nocleg, wyżywienie i transport.

Artystom od pierwszej edycji Przeglądu towarzyszą profesjonalni muzycy z zespołu „Giga Drum” z Gorzowa Wielkopolskiego. W tym roku po raz pierwszy współorganizatorem przedsięwzięcia była także Fundacja na rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych „Wygrajmy razem”, którą założyli pod koniec ubiegłego roku Łukasz Baruch i Karolina Żelichowska.

W dotychczasowych edycjach Przeglądu wystąpiło dwadzieścioro uzdolnionych muzycznie wokalistów z całego kraju. W tym roku obok wokalistów dąbrowskich wystąpili artyści z Nowego Sącza, Grudziądza, Wrocławia, Krakowa i Lublina.
Gościnnie wystąpili uczestnicy ubiegłorocznych Przeglądów: Grzegorz Dowgiałło, Tomasz Kowalik, Iwona Zięba i Mariusz Trzeciak oraz specjalni goście – Anna Nocoń i Rafał Kozieł – artyści z Pałacu Kultury Zagłębia i klubu Helikon, a także Dawid Podsiadło, utalentowany muzyk i wokalista, uczestnik popularnego programu „X-Factor”.

Już po pierwszych taktach plac przez estradą zaczął się bardzo szybko zaludniać. Przed końcem koncertu publiczność tańczyła i śpiewała wspólnie z artystami. Ze sceny popłynęły dźwięki przebojów znanych wokalistów i zespołów polskich i zagranicznych, jak: T. Love, Lady Punk, Ira, Bajm, Dżem, ABBA, Scorpions, Electric Light Orchestra, AC/DC, Michael Buble, Michał Bajor, Ania Wyszkoni, Alicja Majewska.

Dni Dąbrowy Górniczej – pełne słońca i zieleni – zyskały z pewnością jeszcze piękniejszą oprawę dzięki niewidomym i niedowidzącym artystom. Można tam było zobaczyć autentyczne zielone światło dla prawdziwych talentów. Promowani przez władze i ośrodki kulturalne tego regionu, a oklaskiwani gorąco przez tłumnie zebraną widownię młodzi, utalentowani artyści poniosą w Polskę piękne przesłanie z Dąbrowy Górniczej: poprzez dotyk dźwięku – wygrajmy razem, bo chcieć to móc! Żywiołowe, świetnie zaaranżowane i zaśpiewane utwory miały tę fantastyczną iskrę radości, empatii i afirmacji życia, która rodzi poczucie wspólnoty. Dotyk sztuki daje im wszystkim siłę i nadzieję artystycznego jeśli nie spełnienia, to z pewnością znaczącego przeżycia emocjonalnego, dla którego warto żyć i tworzyć, pomimo dysfunkcji wzroku. A może właśnie dlatego?

Festiwal „Dotyk dźwięku” ma szansę stać się sztandarowym wydarzeniem kulturalnym regionu. Fundacja „Wygrajmy razem” rzuciła hasło, które skutecznie zaktywizowało artystów, samorządowców, darczyńców i wolontariuszy.
Następnym przedsięwzięciem Fundacji „Wygrajmy razem” będzie koncert – z udziałem artystów niepełnosprawnych – pod takim samym hasłem, który odbędzie się w grudniu br. O szczegółach zapewne się wkrótce dowiemy, co nie przeszkadza, by już dzisiaj zaprosić chętnych do udziału. Naprawdę warto.
Z ogromną przyjemnością wysłuchaliśmy wszystkich prezentacji, a co najmniej kilku ze wzruszeniem i wielkim uznaniem dla umiejętności wokalnych i muzycznych solistów.

Najmłodsza uczestniczka Kinga Kasprzyk ma zaledwie 5 lat. Zadebiutowała już w roku ubiegłym na estradzie Pałacu Kultury Zagłębia podczas jubileuszowego koncertu z okazji 20-lecia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Dąbrowie Górniczej. Na Przeglądzie zaśpiewała piosenkę „Moja fantazja” i piękną opowieść o smutnej królewnie.

Sebastian Szymański znany jest szerszej publiczności choćby z występu na Festiwalu „Zaczarowanej piosenki” w Krakowie, gdzie występował m.in. w duecie z Michałem Bajorem. Zaśpiewał nastrojową balladę „Do kołyski” oraz „Chłopaki nie płaczą” z udziałem Iwony Zięby i Mariusza Trzeciaka.

Grzegorz Cieciński z Wrocławia jest pasjonatem kolei – brał np. udział w paradzie parowozów z całego świata i uczy się – z powodzeniem – na pamięć rozkładów jazdy pociągów. Był wielokrotnie nagradzany w konkursach piosenki. Zaśpiewał utwory z repertuaru Ryszarda Rynkowskiego oraz zespołu „Perfect” – w duecie z Anną Nocoń.

Karol Tomasiak z Nowego Sącza „chce zarażać ludzi dobrą energią”. Mimo 12 lat ma na swoim koncie znaczące nagrody i wyróżnienia, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Religijnej czy tytuł „Ambasadora Nowego Sącza”. Zaśpiewał piosenkę „Chciałbym” z repertuaru M. Bajora i „Mniej niż zero” Lady Punk.

Karolina Żelichowska z Dąbrowy Górniczej jest współzałożycielką Fundacji „Wygrajmy razem”, absolwentką 3-letniego Studium Organistowskiego i muzykoterapeutą. Jej interesujący aksamitny głos szczególnie ciekawie współbrzmiał w pierwszej piosence. W duecie śpiewał z nią Rafał Kozieł – solista Pałacu Kultury Zagłębia i klubu Helikon.

Aleksandra Gudacz reprezentowała Kraków na Przeglądzie „Dotyk dźwięku”. Jest laureatką wielu festiwali i przeglądów piosenki, m.in. Konkursu Piosenki Artystów Niepełnosprawnych „Niebieskie marzenia” zorganizowanego w ramach 40 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Jej występ publiczność nagrodziła wielkimi brawami.

Krystian Dziuba to prawdziwy „człowiek orkiestra”: wokalista, perkusista, pianista, kompozytor, aranżer, autor tekstów – również po angielsku!
Ma już na swoim koncie kilkanaście kompozycji i ukończony pierwszy stopień Szkoły Muzycznej. Jego prawdziwą pasją jest piosenka poetycka, chociaż na Przeglądzie przedstawił zgoła inny repertuar – piosenki zespołów Scorpions i Electric Light Orchestra. Wspomagany przez rewelacyjnego Grzegorza Dowgiałło z Wrocławia zaprezentował się jako świetny wokalista i prawdziwy showman.

Joanna Zdobylak z Wrocławia urzekła słuchaczy nienaganną angielszczyzną – jest absolwentką anglistyki – oraz autentyczną kulturą wokalną i urokiem osobistym. Prezentowane utwory zespołów Bajm i ABBA idealnie wręcz „wpasowały się” w jej możliwości i umiejętności wokalne i interpretacyjne.

Przemysław Cackowski – „Cecek” – z Grudziądza pasjonuje się poezją śpiewaną, gra na gitarze akustycznej i instrumentach klawiszowych. Jest zwycięzcą wielu znaczących konkursów wokalnych i muzycznych, m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych OPTAN w Grudziądzu i VI edycji Festiwalu „Zaczarowana piosenka” w Krakowie. Jego prawie brawurowe wykonanie „Za szkłem” z repertuaru braci Cugowskich oraz dynamicznego utworu zespołu AC/DC oklaskiwano długo i bardzo gorąco.

Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko

Zobacz galerię…

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również