Emocje i szczerość na scenie. Zintegrowane duety w Bochni

Polsko-ukraiński duet wygrał 18. Małopolski Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”. Wysoki poziom artystyczny nie ułatwił wyboru jurorom, z których część po raz pierwszy uczestniczyła w bocheńskiej imprezie. Podobnie jak w poprzednich latach, występy dostarczyły wielu wzruszeń. Organizatorzy zapewnili dwudniowe warsztaty dla wykonawców. Publiczność miała okazję m.in. obejrzeć reportaże, w tym o laureacie jednej z poprzednich edycji Festiwalu.

Duet Maryna Horbatenko (Pyriatyn – Ukraina) i Anna Michalik (Bukowina Tatrzańska) zdobył Grand Prix osiemnastej edycji Małopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” oraz Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego. Impreza została zorganizowana 28-30 maja przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Kropla Dobroci w Bochni we współpracy ze SOSW im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

– To niesamowite wyróżnienie, tym bardziej że wszyscy uczestnicy Festiwalu zaprezentowali naprawdę wysoki poziom. Zdobycie Grand Prix to dla mnie znacznie więcej niż wygrana w konkursie nagroda. To ogromna dawka wiary w siebie i swoje możliwości. Bardzo potrzebowałam takiego dobrego wiatru w swoje skrzydła – komentuje Anna Michalik.

Po raz pierwszy w historii bocheńskiej imprezy zwyciężył duet z dwóch państw.

Ponownie ocenianiem wykonawców zajęli się Maurycy Polaski, Alicja Węgorzewska i Anna Rusowicz. Natomiast po raz pierwszy w składzie jury znaleźli się Maciej Balcar, Maria Sadowska oraz Marika. Z kolei wyboru uczestników, z grona blisko 200 zgłoszeń, dokonał Marek Piekarczyk, który z festiwalem jest związany od pierwszej edycji.

– Do Bochni przyjeżdżam od kilku lat i znów miałam okazję podziwiać wzruszające występy. Rozmawiałam z jurorami o tym, jak oceniają uczestników. Podkreślili, że nie ma idealnego wykonania piosenki. Liczą się emocje i szczerość. Znaczenie ma też fakt, czy duet jest zintegrowany, tzn. czy tworzące go osoby grają do jednej bramki, wspierają się – podkreśla Monika Meleń, dziennikarka i reżyserka filmów o tematyce społecznej, współprowadząca otwarcie imprezy i Galę Laureatów.

Festiwal odbywa się cyklicznie od 2008 r. Natomiast od 2021 r. stanowi część projektu Województwa Małopolskiego – „Wizytówki Małopolski”. Obejmuje on najbardziej rozpoznawalne i mające indywidualny, unikatowy charakter wydarzenia kulturalne, odbywające się w tym regionie kraju. Wśród nich są m.in. Pannonica Festival, Konkurs Lipnickich Palm, Royal Opera Festival czy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

– To była bardzo udana edycja. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, czym zaskoczyli nowych jurorów. Oceniający mieli naprawdę ciężki orzech do zgryzienia, żeby wybrać laureatów. Cieszę się, że dopisali wykonawcy z zagranicy, bo byli z Niemiec, Gruzji, Rumunii, a wygrał duet polsko-ukraiński – mówi Jerzy Turek, pomysłodawca Festiwalu.

Droga do finału
Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji odbyło się podczas Gali Laureatów. Zorganizowano ją 30 maja w Hali Widowiskowo-Sportowej. Publiczność podziwiała występy nagrodzonych wykonawców oraz jurorów. Towarzyszyła im orkiestra pod kierownictwem Adama Jarzmika.

– Kiedy weszłam na scenę, wydarzyła się jakaś magia. Spełniło się jedno z moich marzeń – występ ze znakomita orkiestrą. Kierownik muzyczny Adam Jarzmik napisał przepiękny aranż do naszego utworu. Jestem zaszczycona, że mogłam być z tak wspaniałymi muzykami na jednej scenie i że wspólnie udało nam się stworzyć coś pięknego. Bez nich nie byłoby to możliwe – opisuje Anna Michalik.

Natomiast etapem poprzedzającym wielki finał były przesłuchania konkursowe. One odbyły się również we wspomnianej hali, kilka godzin przed rozpoczęciem Gali Laureatów. Do tej części festiwalu wybrano 25 duetów integracyjnych (osoba z niepełnosprawnością i pełnosprawny rówieśnik), 2 zespoły muzyczne oraz 2 kabarety. Ta grupa uczestników została zaproszona na warsztaty w Bochni. Zorganizowano je 28-29 maja, a w roli prowadzących zajęcia wystąpili jurorzy.

– Myślę, że dla uczestników niezwykle ważną część stanowiły warsztaty z tak wspaniałymi wokalistami polskiej sceny. To wielka radość móc pracować z takimi osobistościami, dostawać cenne uwagi, uczyć się od nich. A jeszcze większa słysząc od nich komplementy – to z pewnością ogromnie podbudowuje – zaznacza Anna Michalik.

Jak podkreśla Monika Meleń, festiwal w Bochni wyróżnia się na tle innych. Choć trzeba wyłonić laureatów, to nie czuć za bardzo rywalizacji. Na pierwszy plan wysuwa się niesamowita integracja. Nawiązują się znajomości, a sprzyjają temu m.in. warsztaty.

Atrakcje w programie
28 maja zostało zorganizowane wydarzenie towarzyszące ­– „Muzyka i Film”. Plan zakładał, że odbędzie się w amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia. Jednak ze względu na warunki atmosferyczne przeniesiono je do Gospody nad Rabą. Jak informuje Jerzy Turek, do Bochni powrócił Dominik Strzelec, który w 2021 r. zdobył Grand Prix (https://www.youtube.com/watch?v=RJG9A2ObiMY). Ten niewidomy wokalista marzył o tym, żeby założyć zespół. Jakiś czas temu spełnił je. Dodatkową atrakcję stanowił więc koncert jego grupy ­ – Spring Light,

– Atmosfera była cudowna, niesamowita. Publiczność usłyszała m.in. „Do kołyski” z repertuaru Dżemu. Dominik i chłopaki z jego zespołu nie mieli świadomości, że na widowni siedział autor słów do tego utworu – Maciej Balcar. Dla niego to było ogromne wzruszenie – opisuje Monika Meleń.

Natomiast w części filmowej został zaprezentowany jej reportaż „Światło wiosny” (https://www.youtube.com/watch?v=YSN6FEISdNo). To materiał dotyczący właśnie Dominika Strzelca. Z kolei 29 maja publiczność obejrzała inną produkcję dziennikarki – o ubiegłorocznej edycji imprezy (https://www.youtube.com/watch?v=UUtDilU5UhU). To była jedna z atrakcji w Hali Widowiskowo-Sportowej podczas oficjalnego otwarcia Festiwalu.

Wtedy też odbył się występ mistrzów tańca Cor et Animus – Marii Kalisz i Jerzego Godawskiego. To para odnosząca sukcesy w paratańcu sportowym w kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną. Natomiast zwieńczeniem dnia był koncert „Anna Rusowicz, Wojtek Klich i przyjaciele”.
– Jestem bardzo zadowolony z tego, że zorganizowaliśmy już 18 edycji festiwalu. Każdy, kto wychodzi z hali, mówi o przepięknym wydarzeniu i niezwykłym poziomie artystycznym. Znam ludzi, którzy nie przychodzili na naszą imprezę, mimo obecności i występów gwiazd. Przypuszczali, że pozostała część nie będzie dla nich ciekawa. Ale kiedy już przyszli, to nie chcą przegapić kolejnej edycji – podsumowuje Jerzy Turek.

Anna Michalik – wokalistka z duetu, który zdobył Grand Prix osiemnastej edycji Małopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” oraz Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego
Festiwal w Bochni to były jedne z piękniejszych dni w moim życiu. Tak jak powiedziałam podczas Gali Laureatów, jestem ogromnie wdzięczna, szczęśliwa i nie dowierzam. Wtedy moim słowom towarzyszyły łzy i ściśnięte ze wzruszenia gardło.
Przed nami kolejne piękne chwile. Niedługo z Maryną Horbatenko będziemy nagrywać teledysk do piosenki, którą wykonałyśmy podczas Festiwalu. Zrobimy to wspólnie z naszą trenerką Alicją Węgorzewską, co ogromnie mnie cieszy. Natomiast pod koniec lipca wyjedziemy na festiwal do Gruzji, na który dostałyśmy zaproszenie w związku z naszą wygraną. Czuję, że to będzie niesamowita przygoda!
Z Bochni zapamiętam przede wszystkim wzruszające momenty. Wykonania utworów były niejednokrotnie bardzo poruszające. Dziękuję za te piękne emocje. Przy innych uczestnikach nauczyłam się doceniać każdą drobną rzecz. Zaczęłam też walczyć ze swoim perfekcjonizmem i dostrzegać, że piękne nie musi być doskonałe. Przewrotnie – właśnie niedoskonałe staje się najpiękniejszym.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Wojciech Salamon

Laureaci 18. Małopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”

Kategoria Integracyjny duet muzyczny:
Grand Prix oraz Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego
Maryna Horbatenko (Pyriatyn – Ukraina) i Anna Michalik (Bukowina Tatrzańska)
I miejsce
Kinga Kasprzyk (Klucze) i Kornelia Czerwiec (Kraków)
II miejsce
Natalia Omirska (Sosnowiec) i Jarek Bogusz (Stanisławice)
III miejsce
Monika Węgrzyn (Kraków) i Damian Andzel (Częstochowa)
Wyróżnienie:
Natalia Mikołajczak (Łódź) i Mateusz Włodarczyk (Tomaszów Mazowiecki)
Jarosław Ferdynus (Bytom) i Marcin Grzegorczyk (Piekary Śląskie)
Alexandra Busuioc (Gura Humorului – Rumunia) i Mihaela Cojocaru (Gura Humorului – Rumunia)

Kategoria Zespół muzyczny:
Blind Audition – Landkreis Saarlouis (Niemcy)

Kategoria Kabaret:
Grupa Teatralno – Kabaretowa „PARAFRAZA” – Warsztaty Terapii Zajęciowej Nadzieja w Stalowej Woli

Nagrody dodatkowe:
Nagroda Prosto z Serca za integrację namalowaną dźwiękiem
Łukasz Zyzak (Rychwałd) i Małgorzata Gawrońska (Wygiełzów)

Nagroda specjalna
Karina Sobczyńska (Moryń) i Michał Kowalczyk (Chojnów)

Nagroda specjalna i zaproszenie do udziału w 19. Małopolskim Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”
Jarosław Ferdynus (Bytom) i Szymon Nikiel (Roczyny)

Nagroda specjalna od Marii Sadowskiej
Monika Węgrzyn (Kraków) i Damian Andzel (Częstochowa)

Data publikacji: 08.07.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również