Ma wiernych widzów, sympatyków i przyjaciół w Polsce i za granicą. Współpracuje z fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Integruje przez sztukę: przede wszystkim filmową, choć w programie festiwalu swoje miejsce mają też inne jej dziedziny: muzyka, teatr, fotografia, plastyka, a w ostatnich latach performance i happening. Prezentuje artystów z niepełnosprawnością, ich dokonania, sukcesy i talenty.
Mówi o barierach i skutecznie je przełamuje. Organizatorzy zapraszają do Koszalina niezwykłe osobowości, proponując uczestnikom festiwalu spotkania z filmowcami, sportowcami czy artystami. Najbardziej dumni są z dyskusji „Bez barier”, gdzie padają trudne pytania. Część spotkań ma miejsce w koszalińskich szkołach, Zakładzie Karnym, a ostatnio w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Odkrywane są tematy pomijane w publicznej dyskusji, trudne, czasem kontrowersyjne, jak rodzicielstwo czy seksualność. 16. EFF integracja Ty i Ja odbędzie się pod hasłem „Praca – Życie – Scenariusz dla każdego”.
W latach 2003 – 2018 zaprezentowano ok. 650 niezwykłych filmów z całego świata przybliżających wiedzę, z czym osoby z niepełnosprawnością zmagają się w różnej od polskiej rzeczywistości. Jak funkcjonują na różnych kontynentach i krajach pojęcia integracja, bariery, tolerancja. W konkursie filmowym mierzą się co roku filmy fabularne, dokumentalne i amatorskie. Laureatami festiwalu były m.in. filmy: W stronę morza (reż. Alejandro Amenábar), Motyl i skafander (reż. Julian Schnabel), Nietykalni (reż. Olivier Nakache, Eric Toledano), Dziewczyna z szafy (reż. Bodo Kox), Chce się żyć (reż. Maciej Pieprzyca) czy wielokrotnie nagradzana Nasza klątwa (reż. Tomasz Śliwiński).
Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz prawidłowo pojętej integracji społecznej
****
Autorem plakatu tegorocznej edycji EFF Integracja Ty i Ja jest Grzegorz Otulakowski – koszalinianin, projektant graficzny. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Studiował malarstwo w Poznaniu, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zajmuje się grafiką reklamową, jest twórcą haseł i kampanii reklamowych. Od kilku lat bierze udział w cyklicznej wystawie interdyscyplinarnej „Fala” jako komisarz wspomagający i twórca oprawy graficznej wydarzenia.
pr
Data publikacji: 11.07.2019 r.