12. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja 8-12 września 2015 Koszalin

12. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja 8-12 września 2015 Koszalin

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: „Wizerunek moją siłą". Festiwalowi goście, osoby z niepełnosprawnością, pokażą, jak kreując siebie – także poprzez wygląd – manifestują swoją charyzmę, osobowość, pasje artystyczne i pasję życiową, a przede wszystkim pokażą, że inność równa się piękno, a piękna nie definiuje sprawność fizyczna.

W konkursie filmowym znajdzie się kilkadziesiąt filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata podejmujących temat niepełnosprawności. Będą walczyć o festiwalowe nagrody, Motyle 2015. Poza tym w programie znajdą się pokazy mody, happeningi, spektakle, koncerty, spotkania z filmowcami, sportowcami, projekcje specjalne, konferencja naukowa, wykłady i mnóstwo dobrej, integracyjnej energii.

Autorką plakatu festiwalowego jest Karolina Michałowska (rocznik 1976). Artystka pochodzi z Warszawy. W latach 1994-1996 studiowała na Wydziale Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk, w latach 1996-1999 na Wydziale Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk, a w1999 roku obroniła dyplom w Pracowni Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego. Od ukończenia studiów zajmuje się projektowaniem plakatów artystycznych (m.in. Teatr Ateneum, Opera Nova, Opera na Zamku w Szczecinie), okładek książkowych (m.in. wydawnictwo Muza, Hachette Polska, W.A.B), ilustracji oraz projektów wydawnictw albumowych. Projektuję też całościową oprawę graficzną festiwali (m.in. KFDF „Młodzi i Film”, Festiwal Filmowy o Tematyce Żydowskiej, Sputnik nad Polską, Festiwal Filmowy „Wisła” w Rosji). Ma na koncie wystawy autorskie i zbiorowe, w Polsce i zagranicą.

Jury konkursu filmowego:

Bodo Cox – szerszej publiczności kojarzy się z „Dziewczyną z szafy”, swoim pełnometrażowym debiutem fabularnym, który podbił serca widzów nie tylko w Polsce, zdobył kilkanaście prestiżowych nagród (m.in. nagrody Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Odkrycie Roku, nagrody dla najlepszego polskiego filmu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage i nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego na Rome International Independent Film Festival), w tym Motyla 2013 na 10. EFF Integracja Ty i Ja. Jednak nasz tegoroczny juror jest doskonale znany wszystkim miłośnikom kina przede wszystkim jako jeden z najpopularniejszych i najpłodniejszych twórców nurtu off rodzimej kinematografii. Lista filmów, w których zagrał, które wyreżyserował, wyprodukował i napisał do nich scenariusz, jest bardzo długa. Są to m.in. „Bolączka sobotniej nocy”, „Krew z nosa”, „Ugór” braci Matwiejczyk (jako aktor), „Crime, sorry” (debiut filmowy), „Silverman”, „Jeśli on cię nie zagryzie, to ja cię zastrzelę…”, „Marco P. i złodzieje rowerów”, „Sobowtór”, „Nie panikuj!” (reżyser).
W tym roku otrzymał prestiżową Nagrodę ScriptTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza z Europy Środkowej i Wschodniej za projekt „Człowiek z magicznym pudełkiem” podczas festiwalu w Cannes.

Magdalena Piekorz – ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Filmy dokumentalne, którym zawdzięcza pierwsze sukcesy, realizowała zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Bośni i USA. Przyniosły reżyserce prestiżowe nagrody (m.in. Brązowy Lajkonik za „Dziewczyny z Szymanowa” na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych – Kraków 1998, Grand Prix Festiwalu Euroshorts za film „Przybysze” – Warszawa 1999 ). Za debiut fabularny „Pręgi” według prozy Wojciecha Kuczoka otrzymała Złote Lwy na XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2005 roku film był polskim kandydatem do Oscara. „Senność” z 2008 roku przyniosła jej Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na XXXIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrody Festiwali Filmów Polskich w Nowym Yorku i Seattle. Od kilku lat Magdalena Piekorz z powodzeniem realizuje spektakle teatralne. Do jej najważniejszych dokonań zaliczane są musical „Oliver!” zrealizowany w Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz „Hotel Nowy Świat” w repertuarze Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. W październiku 2014 roku odbyła się premiera najnowszego filmu fabularnego autorki pt: „Zbliżenia”, w którym autorka opowiada o trudnych relacjach pomiędzy matką i dorosłą córką.

Monika Kuszyńska – ukończyła studia wyższe na Akademii Muzycznej w Łodzi z tytułem magistra sztuki, muzykoterapeuty. Była wokalistka zespołu Varius Manx (2000-2006). W 2006 r. wraz z zespołem uległa poważnemu wypadkowi, w wyniku którego do dziś porusza się na wózku. Po raz pierwszy po wypadku pojawiła się na scenie w Koszalinie. Jej koncert otworzył 7. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w 2010 roku. Monika po występie na festiwalu w Koszalinie, wróciła na scenę na stałe. W 2012 r. wydała płytę „Ocalona”. W czerwcu 2015 r. wzięła udział w 60. Konkursie Piosenki Eurowizja.

Sponsor główny: ENERGA
Partner główny: LOTTO

Info: EFF Integracja Ty i Ja

Data publikacji: 26.06.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również