Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych on-line

Organizowany w Płocku Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych w tym roku, z powodu epidemii koronawirusa odbywać się będzie się on-line, od 19 do 25 września. W tym roku po raz pierwszy przyznane zostaną nagrody dla twórców najlepszych audiodeskrypcji.

Jak poinformowała Renata Nych, dyrektor Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, w tegorocznym programie znalazło się 27 wydarzeń, w tym m.in. pokazy filmów z audiodeskrypcją, spotkania z twórcami i dyskusje oraz koncerty.

– Chcemy po raz kolejny zwrócić uwagę na to, jak ważna jest audiodeskrypcja, będąca takim cichym bohaterem naszego festiwalu. Bez niej osoby niewidome nie mogą w pełni obcować ze sztuką, zwłaszcza sztuką filmową. Stąd pomysł na wyróżnienie twórców najlepszych audiodeskrypcji podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji festiwalu – powiedziała PAP Nych. Dodała, iż trzy równorzędne nagrody przyznane zostaną w głosowaniu przez festiwalową publiczność po obejrzeniu 14 filmów i spektaklu teatralnego.

Audiodeskrypcja to odczytywany przez lektora osobom niewidomym opis filmu, sztuki teatralnej, obrazu, rzeźby czy fotografii, zawierający szczegóły dotyczące przedstawionych postaci, ich wyglądu, wyrazu twarzy, a także scenerii i innych charakterystycznych dla danego dzieła czy obiektu treści wizualnych.

Jak zaznaczyła Nych, tegoroczny Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych odbędzie się on-line – zgłoszenia publiczności są już przyjmowane, a informacje o programie i rejestracji dostępne są na stronie internetowej http://fkison.defacto.org.pl/#; dla uczestników wydarzenia dostępna będzie specjalna platforma. – Zgłaszać można się właściwie do ostatniej chwili. Trzeba oczywiście zdążyć z rejestracją. W przypadku osób niewidomych może okazać się, że niezbędne jest wcześniejsze wsparcie techniczne. Dlatego na pierwszą pulę zgłoszeń czekamy do 10 września – wyjaśniła.

Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych zaprezentowane zostaną m.in. filmy: „Zieja” Roberta Glińskiego, „Wysoka dziewczyna” Kantemira Balagova, „Kłamstewko” Lulu Wang, „Dzięki Bogu” Francois Ozona czy „1917” Sama Mendesa. Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku zaprezentuje spektakl „Proces” na podstawie powieści Franza Kafki w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Odbędą się też spotkania z twórcami – gośćmi będą np. Andrzej Seweryn, Kalina Alabrudzińska, Małgorzata Imielska, Zofia Domalik i Maria Sobocińska. Zaplanowano również koncerty Mai Kleszcz i Marka Dyjaka. W trakcie trwania imprezy działało będzie internetowe Płockie Studio Festiwalowe.

Organizatorem Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych jest Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Państwowego Funduszu rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Otrzymał też wsparcie płockiego samorządu.

Stowarzyszenie „De Facto”, którego celem jest usuwanie barier dla osób niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza niewidomych, działa w Płocku od 2006 r. Prowadzi m.in. internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych, kiosk z audioprasą i internetowy klub filmowy osób niewidomych. Realizuje także projekt „Niewidzialna Galeria Sztuki dla Osób Niewidomych” w formie audiodeskrypcji. (PAP)

mb/ aszw/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 07.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również