Festiwal w Tychach: teatr, piosenka i plastyka

W Teatrze Małym w Tychach 7 listopada odbyła się 19 edycja Festiwalu Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych, na który zapraszali podopieczni i pracownicy Ośrodka św. Faustyna Caritas Archidiecezji Katowickiej.

– Jest to piękna tradycja, którą kontynuujemy od 19 lat. Pierwsza edycja była lokalnym konkursem piosenki, ale z biegiem lat inicjatywa nabrała rozmachu i dziś tworzymy festiwal z trzema kategoriami – wokalną, teatralną i plastyczną – powiedziała NS Nina Lewartowska, terapeutka Ośrodka św. Faustyna.

Już przy wejściu do teatru goście zostają otoczeni opieką – to sympatyczni wolontariusze z zaprzyjaźnionego I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach gotowi do pomocy każdemu i we wszystkim. Swoim zaangażowaniem w organizację festiwalu doskonale potwierdzają jego ważny aspekt: integrację środowisk osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych.

Na scenie Teatru Małego zobaczyliśmy ponad 250 uczestników w 24 przedstawieniach teatralnych i wokalnych. Na konkurs plastyczny natomiast swoje prace zgłosiło ponad 40 osób, zostały wystawione w Pasażu Kultury Andromeda, zaledwie kilkaset metrów od Teatru Małego. Tegoroczna wystawa inspirowana była tematem konkursowym „Moje bezpieczne
podróże”.

Cele i przebieg przedsięwzięcia
– Celem tej imprezy jest propagowanie i promocja twórczości osób niepełnosprawnych, spotkanie środowisk działających twórczo z osobami niepełnosprawnymi, wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami festiwalu, możliwość wystąpienia na profesjonalnej scenie oraz podniesienie samooceny naszych podopiecznych – wyjaśnia Nina Lewartowska.

Jak co roku prezentacje teatralne były niezwykle ciekawe; przygotowane z wielką starannością scenografie, rekwizyty, porywająca muzyka, wzruszające sceny, przejęci wykonawcy – to wszystko mocno przemawia do widzów. Kiedy jurorzy przed ogłoszeniem werdyktu oznajmili, że tak bardzo długo trwały ich obrady, bo spierali się o to, który śpiew, który aranż, który spektakl bardziej ich wzruszył, to wszyscy im wierzyli. Sami mielibyśmy podobne rozterki.

Organizatorzy zapewnili swoim gościom wyjątkowy pokaz. Szkółka akrobatyczno-cyrkowa SK Talent prowadząca zajęcia z akrobatyki powietrznej na szarfach i kołach dała taki popis, że wcale nie przeszkadzały przedłużające się obrady jury. Czegoś tak pięknego i perfekcyjnego pewnie nikt nie spodziewał się zobaczyć.

Dylematy jury, wyróżnienia specjalne
Ogłaszanie laureatów kolejnych kategorii to zawsze wybuchy ogromnej radości, krzyków, braw, wyjątkowa, emocjonująca chwila dla wszystkich, nawet jeśli są tylko świadkami tego wydarzenia. Jurorzy przekazali, że był to prawdziwie twardy orzech do zgryzienia, postanowili zatem przyznać wyróżnienie honorowe w każdej z kategorii.
W teatralnej za spektakl pod tytułem „Sens życia”, firmowany przez MOPS w Tychach. Trzecim miejscem jury postanowiło nagrodzić spektakl „Pomiędzy” Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 również w Tychach.
Drugie miejsce zajął Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże Borowa Wieś za spektakl „Historia legendą utkana”, o powstaniu Mikołowa. Zespół gospodarzy wygrał konkurs teatralny spektaklem „Niepewne. Niezniszczalne”.
W konkursie wokalnym jury przyznało pierwsze miejsce Beacie Chmur”e z WTZ „Tęcza” Gliwice, drugie miejsce zajęły Barbara Roik i Anna Potoczna również z „Tęczy, trzecie miejsce zajął Robert Łasicka z Ośrodka Caritas Błogosławiona Karolina w Lędzinach.

W konkursie plastycznym werdykt jury wygłosił kurator Galerii Obok. Pierwszą nagrodę otrzymała Marta Jaros z WTZ przy TPD w Sosnowcu za pracę „Szybując nad miastem”, drugą Patrycja Piwowarczyk reprezentująca ośrodek Błogosławiona Karolina w Mysłowicach za obraz „Miło i bezpiecznie z przyjacielem”, trzecią Marek Strzoda ze ŚDS Ośrodka św. Faustyna z Tychów za pracę rzeźbiarsko-ceramiczną „Rakietą na działkę”.

Teatr Mały i Galeria Obok– przyznali trzy honorowe wyróżnienia – dla Barbary Gawędy za pracę „Za horyzont”, Krzysztofa Kulawczuka za „W krainie Hatiflatów” i dla Tomasza Perdasa za „W trosce o życie”.

Za rok jubileusz!

Dyrektor ośrodka św. Faustyna Witold Botor poproszony o zakończenie Festiwalu powiedział:
– Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji XIX Festiwalu. Dziękuję wolontariuszom, rodzicom za pyszne ciasta, członkom jury za cierpliwość i wytrwałość, za serce. Dziękuję pracownikom Teatru Małego, którzy naprawdę nas wspierają w tych naszych wszystkich działaniach, za gościnę, za otwartość, terapeutom, za poświęcanie swojego czasu i swojego serca.
Szanowni Państwo XIX Festiwal Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych przeszedł do historii. Bardzo dziękuję, do zobaczenia za rok na jubileuszowej 20. edycji!

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 20.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również