Wybrane filmy będą prezentowane równolegle w kinach studyjnych – w największych polskich miastach, w 20 miejscowościach w ramach Małych Festiwali oraz w portalu iplex.pl. Jury przyzna Motyle 2012 w kategoriach najlepszy film fabularny, najlepszy film dokumentalny oraz najlepszy film amatorski.
Otwarciu festiwalu zawsze towarzyszyły ważne wydarzenie artystyczne. W tym roku na inaugurację, przed pierwszą projekcją konkursową, wystąpi kabaret ze Śląska „Drzewo A Gada”.
„Jestem z XXI wieku. Żyję przyszłością” to myśl przewodnia tegorocznego festiwalu, która pojawi się w tle wielu imprez towarzyszących.
Już 9 sierpnia w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich została otwarta wystawa najlepszych fotografii wykonanych przez uczestników integracyjnych warsztatów w Kołobrzegu i Połczynie Zdroju. Efektem warsztatów jest kilkadziesiąt prac. Znajdują się wśród nich między innymi portrety, barwne pejzaże, oryginale fotografie studyjne. Podczas Festiwalu wystawę będzie można oglądać w Koszalinie.
Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana na festiwalu wystawa malarstwa, z którą będą mogły zapoznać się także osoby niewidome. Będą to prace artystów z łódzkiej „Naszej Galerii” opatrzone audiodeskrypcją.
Zostaną także pokazane nowinki techniczne ułatwiające codzienne funkcjonowanie osobom z różnymi niepełnosprawnościami, opracowane przez polskich naukowców.
O skutkach psychicznych i społecznych niepełnosprawności będą dyskutować uczestnicy konferencji naukowej organizowanej wspólnie z Politechniką Koszalińską. Referaty wygłoszą wykładowcy z polskich uczelni, a także przedstawiciel Organizacji Narodów Zjednoczonych. ONZ jest jednym z patronów tegorocznego festiwalu.
Interesująco zapowiadają się spotkania wyjątkowych osób niepełnosprawnych z uczniami koszalińskich szkół. O swoich pasjach i życiowych przygodach będą opowiadać podróżnicy, sportowcy, fotograficy.
6 września odbędzie się konferencja naukowa, której celem będzie przedstawienie problematyki społecznej i medycznej osób niepełnosprawnych, ofiar przemocy, osób uzależnionych oraz analiza i ocena obecnie działającego systemu opieki społecznej i medycznej w Polsce i w wybranych państwach europejskich. Referaty przedstawione w trakcie konferencji zostaną wydane w formie publikacji.
Konferencji będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna „Dwa Brzegi” autorstwa Katarzyny i Roberta Gauerów, a w przerwie będzie miał miejsce minirecital Karoliny Sawki laureatki festiwalu „Zaczarowanej piosenki” w Krakowie.
Szczegółowy program znajduje się na stronie www.integracjatyija.pl w zakładce Festiwal 2012.
Warto przypomnieć, że wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.
Festiwal zakończy się 8 września br.
Oprac. Jotka