Głos – legenda

Któż nie zna ciepłego, aksamitnego barytonu laureata Złotego i Diamentowego Mikrofonu, który od 1964 r. nagrywa dla osób niewidomych książki z literatury światowej i polskiej, pozycje naukowe, w tym podręczniki akademickie oraz wiersze? Ksawery Jasieński - bo o nim mowa - urodził się 13 września 1931 r. w Radomiu. Ten znakomity spiker i lektor jest najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym głosem radiowym i telewizyjnym.

Pracę w Polskim Radiu rozpoczął 1 lipca 1953 r. w wyniku dużego, ogólnopolskiego konkursu na spikera i lektora radiowego. W telewizji pracował niemal od początku jej istnienia, w charakterze lektora w emisji filmów fabularnych, a później głównie przyrodniczych i dokumentalnych. Był także lektorem „Polskiej Kroniki Filmowej”.
W 1998 r. użyczył nieodpłatnie swojego głosu w komunikatach w metrze warszawskim.
Był zaangażowany w działalność demokratycznej opozycji. W 2007 r. jako „cichy bohater stanu wojennego” otrzymał od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Ksawery Jasieński jest dumny, że na potrzeby niewidomych przeczytał już 530 książek, z których część jest obecnie przenoszona na audiobooki.
Polski Związek Niewidomych uhonorował go swym najwyższym wyróżnieniem – Złotą Odznaką PZN.

IKa

80 rocznica urodzin to świetna okazja, by do najlepszych życzeń dla Jubilata dołączyć nasze podziękowania.
Dzięki Panu Ksaweremu świat niewidomych bywa kolorowy…
Dziękujemy!

Zarząd Okręgu Śląskiego PZN

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również