II Przegląd TON w Ciechocinku

II Przegląd TON w Ciechocinku

W sobotę, 7 czerwca w Ciechocinku odbył się drugi Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych TON 2008. W Sanatorium Uzdrowiskowym „Polex-Ruch" zagościły malarstwo, muzyka i poezja.

 Zaprezentowali się artyści z różnych stron Polski. Imprezę rozpoczął wernisaż prac Hanny Kowalskiej, Magdaleny Wyspiańskiej i Aleksandra Wołosa. Hanna Kowalska z Grudziądza zajmuje się malarstwem olejnym od 10 lat. Interesuje ją martwa natura. W swoim dorobku ma ponad sto prac. Jak wyznała: – Do malowania namówiły mnie koleżanki z Centrum Rehabilitacji w Grudziądzu. Okazało się, że mam talent. Fascynuje mnie, jak przedmiot zmienia swój wygląd pod wpływem światła. Dużo maluję, ale łatwo rozstaję się ze swoimi obrazami, bowiem robię to, żeby ludzie się cieszyli. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Grudziądzu i Przeglądach Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Krakowie i Grudziądzu. Ma już na swoim koncie kilka wyróżnień i nagród. Z kolei Magdalena Wyspiańska z Olsztyna maluje – jak sama mówi – od zawsze. Zaczęła od akwareli, próbowała oleju, pasteli i tuszu. Potem przyszedł czas na techniki mieszane. W Ciechocinku pokazała swoje batiki, które tworzy od dwóch lat. Maluje postaci ludzi i martwą naturę. Natomiast Aleksander Wołos z Olsztyna, choć uprawia różne techniki (drzeworyt, linoryt, rzeźbę w kamieniu gipsie, malarstwo olejne, pastel i rysunek) to na TON-ie zaprezentował rysunki satyryczne.

Publiczność mogła poznać również poezję Agaty Krzyżanowskiej i Andrzeja Rocha Żakowskiego (jego utwory czytał aktor Maciej Rayzacher). Poetka z Torunia pisze, odkąd uświadomiła sobie, że poezja pomaga jej żyć. Ma w swoim dorobku dwa tomiki wierszy. Jest laureatką wielu konkursów literackich. Andrzej Roch Żakowski z Warszawy również wydał dwa zbiory liryków. Jego utwory były publikowane również w almanachach Krajowego Centrum Kultury Polskiego Związku Niewidomych. Jest animatorem licznych przedsięwzięć kulturalnych. Założył Klub Twórczości „Żar”, którego jest prezesem od ośmiu lat. Działa też w Polskim Związku Niewidomych i Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się przedstawienie „Czy ty mnie jeszcze kochasz” Teatru „Za kurtyną” z Gdańska, w którym wystąpili Wiktoria i Ryszard Giecowie. Aktorzy gościli w Ciechocinku już po raz kolejny. Ich występ został nagrodzony dużymi brawami.

Gościem specjalnym TON-u był Maciej Rayzacher, który z okazji Roku Zbigniewa Herberta recytował wiersze zmarłego przed 10 laty poety. Imprezę uświetniła Sława Paracka śpiewająca piosenkę poetycką. Zaprezentowała piosenki Marka Grechuty i Bułata Okudżawy.

Organizatorzy zaprosili też uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Aleksandrowie Kuj. i Toruniu, którzy sprzedawali swoje niepowtarzalne prace na kiermaszu. Jak powiedziała Danuta Adamska, organizatorka imprezy: – Sądząc po dużym zainteresowaniu przeglądem, myślę, że jest on potrzebny. Widownię wypełnili mieszkańcy i kuracjusze. Wzruszenie publiczności jest dla mnie największą nagrodą. Impreza mogła się odbyć dzięki dużej życzliwości i pomocy Sanatorium „Polex-Ruch”.

Tekst i fot.: Aldona Nocna

ton_9324.jpg

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również