Jubileuszowe regaty

Jubileuszowe regaty

X Regaty o Puchar Prezesa Spółdzielni DOMENA w Bielsku-Białej, które odbyły się 7 czerwca 2008 r. tradycyjnie na Jeziorze Żywieckim przebiegały według niestandardowego scenariusza, częściowo napisanego przez naturę.

Żeglarzy zgromadzonych w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Spółdzielni w Międzyrzeczu powitały całkiem przyzwoite porywy wiatru, co już było zapowiedzią, że przebieg zawodów będzie emocjonujący.

Rozpoczęły się one od pokazu skoków spadochronowych w wykonaniu pracowników DOMENY. Spółdzielnia ta, świadcząca m.in. usługi z zakresu ochrony osób i mienia, znana jest ze wspierania nietuzinkowych zainteresowań swych pracowników, co też przyczynia się do kreowania jej wizerunku odbiegającego od powszechnego postrzegania zakładów pracy chronionej i ich misji. Mało kto jednak wie, że drużyna DOMENY zwyciężyła w tegorocznym Pucharze Polski Para-Ski 2008! Ta konkurencja składała się z dwuboju: skoków spadochronowych na celność lądowania i narciarskiego slalomu giganta. Jest ona organizowana przez Związek Polskich Spadochroniarzy, biorą w niej udział drużyny wojskowe, zaś DOMENA wystawiła pierwszy zespół cywilny.

Wracajmy jednak do żywiołu żeglarskiego i jubileuszowych regat. Odbywały się one tradycyjnie na jachtach klasy Omega lecz – by wyrównać szanse – wszystkie załogi zmieniały łódkę po każdym biegu, odbywającym się po trójkącie wyznaczonym bojami. Wpierw jednak należało otaklować łodzie i wypłynąć z portu; to ostatnie okazało się zadaniem wcale nie rutynowym. W porcie bowiem ulokowanym w zatoczce było względnie zacisznie, a ostry podmuch otrzymywało się zaraz po wyjściu poza obręb zatoki. Nie wszystkim się to powiodło, dwie załogi po próbach wykonania zwrotu wywróciły swe Omegi i wylądowały w wodzie, zaliczając tzw. grzyba. Trzeba wyjątkowego pecha, że obie reprezentowały chorzowską firmę ERA…

Dalszy przebieg regat nie przyniósł już takich niespodzianek i wszystkie załogi ukończyły je „na sucho”. W końcowej klasyfikacji gospodarze musieli uznać wyższość gości – załogi z Banku Spółdzielczego w Kętach, dowodzonej przez sternika Andrzeja Węglarza. Drugie miejsce zajęli zwycięzcy ubiegłorocznych regat w barwach DOMENY, ze sternikiem Jakubem Frączkiem, wyprzedzając załogę dowodzoną przez Rafała Kumkowskiego z bielskiego BESKIDU. Honor ERY uratowała załoga ze sternikiem Włodzimierzem Woźniakiem, plasując się na piątym miejscu.

Puchar Fair Play – tradycyjnie ufundowany przez patrona regat: Porozumienie Branżowe Związek Pracodawców – przypadł w udziale załodze z ostatnim wynikiem, ze sternikiem Piotrem Pamułą z DOMENY.

– Nasze regaty organizowane już od 10 lat – powiedział Piotr Pluszyński, prezes Zarządu DOMENY na ich zakończeniu i ogłoszeniu wyników – wpisały się już na trwałe nie tylko w obszar działań naszej firmy, ale i Porozumienia Branżowego, które przywiązuje dużą wagę do integracji pracowników zrzeszonych firm, a najlepszą jej formą jest współzawodnictwo sportowe i w innych dziedzinach.

Działalność Porozumienia pokrótce zaprezentował Krzysztof Pasternak – prezes Zarządu tej organizacji, on też wręczył puchar Fair Play.

Wszyscy uczestnicy regat otrzymali nagrody rzeczowe – sprzęt turystyczny, a w uroczystości ich zakończenia władze samorządowe reprezentowała Halina Kopeć – sekretarz powiatu bielskiego.

Bezpośrednim organizatorem tego żeglarskiego przedsięwzięcia jest Klub Żeglarski „Wodnik” działający przy DOMENIE już 26 lat, wspomagany przez zaprzyjaźniony Klub „Halny”. Organizatorzy zapraszają do udziału w kolejnych regatach żeglarzy reprezentujących inne firmy i organizacje, mają one bowiem charakter otwarty i integracyjny.

Tekst i fot.: Ryszard Rzebko

Zobacz galerię…

domena_9631.jpg

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również