Integracja z Lajkonikiem. Oczekiwanie na Buławy
- 26.04.2019
Integracja z Lajkonikiem. Oczekiwanie na Buławy
Ok. 250 uczestników, część występów na bardzo wysokim poziomie oraz mnóstwo pozytywnych emocji. Tak można scharakteryzować XVII Przegląd Teatralno-Muzyczny „O Buławę Lajkonika". Cykliczna impreza została zorganizowana 2-5 kwietnia w Krakowie. Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się 25 maja.
Przegląd stanowi świetną okazję do zaprezentowania talentów artystów z niepełnosprawnościami. Wspólna inicjatywa Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie oraz Urzędu Miasta Krakowa adresowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych.
– To wyjątkowe wydarzenie. Biorą w nim udział zespoły, funkcjonują przy placówkach działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, szkołach specjalnych oraz szkołach z oddziałami integracyjnymi. Uczestnicy przyjeżdżają nie tylko z Krakowa, lecz z całego województwa, a niekiedy nawet spoza Małopolski – powiedział „NS” Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.
Przykładowo, zespół Disco Dance dotarł z SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Krośnie. Na scenie w sali teatralnej CM im. dr. H. Jordana wystąpił z dwoma tanecznymi pokazami, trwającymi w sumie kilka minut.
Ogromne emocje
– Poziom wielu prezentacji był bardzo wysoki. Oglądaliśmy wspaniałe przedstawienia taneczne i muzyczne. Aktorom i wokalistom często towarzyszyła muzyka grana na żywo, również pisana specjalne do spektaklu, co też ma wpływ na pozytywny odbiór – poinformowała Małgorzata Surma z CM im. dr. H. Jordana, koordynator XVII Przeglądu „O Buławę Lajkonika”.
W tym roku organizatorzy odnotowali rekordową liczbę zespołów teatralnych. Według zgłoszeń było ich 15, ale jury przesunęło 4 do kategorii muzycznej. W niej znalazło się w sumie 9 podmiotów wykonawczych, które zaprezentowały śpiew, muzykę, taniec i przedstawienia muzyczne.
W ciągu czterech dni swoje talenty zaprezentowało ok. 250 osób. Po raz pierwszy w Przeglądzie wzięły udział Koło Teatralne Arlekin z Tarnowa, a także Teatr Lajkonik z Klubu Niewidomego Seniora i Teatr Stańczyk Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych z Krakowa. Działalność tego ostatniego jest znana czytelnikom „NS” (np. https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/15308-przychodzi-staczyk-po-koledzie.html).
– Prace jury są zawsze bardzo trudne. Przyglądamy się osobom, które mają na co dzień wiele ograniczeń, ale na scenie przełamują wszystko i emanuje z nich radość z występu. Ogromne emocje towarzyszą nie tylko artystom, ale także całej widowni, którą stanowią przedszkolaki już od piątego roku życia, dzieci i młodzież szkolna – opisała Małgorzata Surma.
Kierunek Bronowice
Regulamin przewiduje Wielkie, Duże i Średnie Buławy Lajkonika oraz Małe Buławki Lajkonika. Ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem nagród oraz dyplomów nastąpi 25 maja (sobota). Wówczas Rada i Zarząd Dzielnicy VI, a także CM im. dr. H. Jordana zapraszają na Integracyjne Dni Bronowic. Impreza odbędzie się na obiektach Bronowianki.
– W tym miejscu twórczość zespołów czy solistów jest prezentowana znacznie szerszej publiczności niż podczas czterech dni przeglądu. To bardzo ładnie wpisuje się w kalendarz różnych wydarzeń realizowanych na terenie Krakowa – podkreślił Bogdan Dąsal.
W porównaniu z poprzednimi latami dojdzie do istotnej zmiany. Finał nie będzie częścią Tygodnia Osób Niepełnosprawnych, którego dwudziesta edycja rozpocznie się 31 maja (piątek). Jednak w Bronowicach nie zabraknie atrakcji, przygotowane zostaną liczne miejsca do zabawy.
– Wizyta może też być zachętą do udziału w przyszłorocznej „Buławie”. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mimo ograniczeń zdrowotnych czują chęć prezentowania własnych talentów, walki z tremą, a nade wszystko wspólnych spotkań – podsumowała Małgorzata Surma.
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 26.04.2019 r.