„iSztuka” – audiodeskrypcją w internecie

Na portalu isztuka.edu.pl można odsłuchać lub przeczytać opis wybranego dzieła. Materiały są tworzone przez osoby niewidome i widzące, historyków sztuki, artystów, audiodeskryptorów i edukatorów z Białegostoku, Wrocławia, Krakowa i Warszawy. Od pięciu lat ten projekt realizuje białostocka Fundacja Audiodeskrypcja.

Na portalu http://www.isztuka.edu.pl/i-sztuka/ umieszczane są opisy – za pomocą audiodeskrypcji – dzieł malarstwa, rzeźby i architektury.  Ich audiodeskrypcja polega na opisywaniu przez lektora wizualnej warstwy dzieła, np. obrazu, rzeźby czy zabytku. W ten sposób przekazywane są takie informacje, jak język ciała i wyraz twarzy postaci, kolorystyka i sceneria danego miejsca, kształty obiektów.

W formie skryptów tekstowych i nagrań dźwiękowych  powstają także opisy filmów, spektakli teatralnych i operowych. Uzupełnieniem do fotografii i audiodeskrypcji dzieł są analizy przybliżające np. kontekst kulturowy czy technikę wykonania i przedstawiony temat.

Podczas pięciu dotychczasowych etapów projektu „iSztuka – Edukacja Kulturalna dla Wszystkich”, udostępniono na portalu 324 dzieła, od początku do XIX wieku. Do końca tego roku katalog zostanie rozszerzony o 60 kolejnych pozycji. Najnowsze opisywane dzieła pochodzą z XX wieku (do końca lat 60.) i rozpoczynają cykl prezentacji sztuki współczesnej.

Audiodeskrypcja powstanie m.in. do takich prac, jak „Panny z Awinionu” Pabla Picassa, „Trwałość pamięci” Salvadora Dali, „Kompozycja IV” Wassilija Kandinsky’ego czy „Puszki zupy Campbell’a” autorstwa Andy Warhola. Pojawi się też np. opis instalacji „Merzbau” Kurta Schwittersa.

Fundacja Audiodeskrypcja szuka wsparcia finansowego na pokrycie kosztów opracowania i nagrania audiodeskrypcji oraz przygotowania autorskiej analizy wartości artystycznej wybranych zabytków architektury – Willi Tugendhatów w Brnie (projekt Ludwiga Mies van der Rohe) oraz Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (projekt Franka Lloyd Wrighta).

Tegoroczny etap prac dofinansował resort kultury – w ramach programu „Kultura dostępna”-  kwotą 56 tys. zł, z całkowitego ich kosztu sięgającego 71 tys. zł.  Pozostałe pieniądze to wsparcie ze strony miasta Białystok i własne środki fundacji.

Oprac. IKa, fot. pixabay.com

Data publikacji: 10.08.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również