Jak dobrze, że jesteście!

18 listopada krakowski Teatr Bagatela gościł uczestników i publiczność XXVII Widowiska Artystycznego „Bądźcie z nami” – pierwszy raz po pandemii… To było niezwykłe spotkanie.

Jak zawsze, od niepamiętnych lat w imieniu Teatru, pięknymi słowami powitała obecnych niezawodna Aleksandra Urbaniak, szefowa działu marketingu. Ze szczególną atencją aktorów – uczestników Widowiska oraz jego twórców, życząc, aby dalej rozwijali skrzydła – jednym, a dziękując za to, że im w tym pomagają – drugim.

Rozpoczynając wydarzenie Cecylia Chrząścik, prezeska krakowskiego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” – organizatora wydarzenia, z ogromną radością przywitała aktorów i twórców przedstawień oraz żywiołową publiczność.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i regionu, instytucji kultury i biznesu, organizacji pozarządowych, a także policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, z naczelnikiem podinsp. Tomaszem Jemczurą. Ich obecność na widowni była wyrazem uznania dla dzieci i ich opiekunów. A mali i duzi artyści Widowiska grali także dla nich, dziękując policjantom za ten ich niezwykły dar ponadczasowego zaangażowania, pomocy i wsparcia.

Wiele słów podziękowań i wyrazów uznania dla organizatorów spotkania -krakowskiego SPN „Bądźcie z nami”, skierowały różne ważne instytucje, urzędy, organizacje i pojedynczy ludzie. Zarówno podopieczni Stowarzyszenia, jak i ich rodziny, opiekunowie, przyjaciele, znajomi, nauczyciele i terapeuci.

Wzruszające, piękne chwile stały się naszym wspólnym przeżyciem. Następna wykolejona przez pandemię impreza powróciła, dając tak uczestnikom, jak i publiczności poczucie ładu, bezpieczeństwa i artystycznego spełnienia.

Zachwycało to, co działo się na scenie i wśród rozradowanej, publiczności hojnie nagradząjącej brawami i głośnym aplauzem aktorów i twórców spektakli. Widowisko było nie tylko okazją do pokazania ich talentów, ale przede wszystkim do podziękowania wszystkim, którzy wspierają działalność Stowarzyszenia.

Pięknym zwyczajem spotkań w Bagateli jest wręczanie odznaczeń SPN „Bądźcie z nami” w formie Złotych Serduszek. – Tym razem zarząd Stowarzyszenia przyznał je wieloletniemu pełnomocnikowi prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych, prawdziwemu ich rzecznikowi – powiedziała prezes Cecylia Chrząścik.

Dziękując za wyróżnienie Bogdan Dąsal, podkreślił, że to jest bardzo ważne – a w Krakowie mają to szczęście – że sektor organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami jest tak mocno działający i rozwinięty. – Ale nie byłoby tego, gdyby nie zaangażowanie i pasja ludzi, którzy to realizują – dodał pełnomocnik. – W imieniu prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego przekazuję serdeczne pozdrowienia, jak również podziękowania dla tych wszystkich osób, dzięki którym od 27 lat Widowiska Artystyczne są realizowane. I niech dzieje się tak do końca świata, bo Kraków tego potrzebuje! – podkreślił.

– Sam fakt, że zgromadzili Państwo wokół siebie tak zacne grono znaczących osób – świadczy o wadze tego dzieła – nie waham się użyć tych słów – skonstatował Bogdan Dąsal.

Potrzeba miłości i marzeń w życiu człowieka oraz poczucia bezpieczeństwa, także podkreślenie znaczenia w nim rodziny, roli przyjaciół, umiejętności współpracy to przesłanie łączące artystów tegorocznej edycji Widowiska.

– Chylę głowę przed wszystkimi dobrymi duchami dzisiejszej imprezy. Uśmiecham się szeroko do cudownej widowni, ale przede wszystkim podziwiam i wspieram niezwykłych artystów, którzy za chwile spełnią swoje marzenia występu na deskach, jakże gościnnego, Teatru Bagatela – powiedziała rozpoczynając prezentacje Beata Pawlik, dyrektorka jednego z krakowskich ośrodków szkolno-wychowawczych, od lat pełniąca rolę prawdziwego cicerone po świecie prezentowanych w Widowisku fantastycznych realizacji teatralnych.

Już pierwszy spektakl „We śnie dookoła świata” w wykonaniu Grupy TELIMANIACY (Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 121 i Przedszkole Specjalne BONA FIDE) zabrał publiczność w świat wyobraźni i marzeń. Jego aktorzy sugestywną grą przekonywali, że podczas snu nie mamy żadnych ograniczeń ani barier. Dlatego jesteśmy wolni i naprawdę szczęśliwi.

Temat powrócił w przedstawieniu „Uwolnij marzenia” w wykonaniu zespołu PIK czyli Piękni i Kreatywni oraz uczniów SOSW nr 6 im. Jana Pawła II. Była to opowieść o małym ptaszku, który dzięki niezwykłej determinacji i odwadze spełnia marzenia o własnym występie artystycznym. – To rzecz o nadziei i dostrzeganiu potrzeb drugiego człowieka. „Wejść tam nie można, ale jest na pewno! Gdybyśmy lepiej i mądrzej patrzyli jeszcze kwiat nowy i gwiazdkę niejedną w ogrodzie świata byśmy zobaczyli” – B. Pawlik zacytowała słowa Czesława Miłosza, pytając czym dla nas jest nadzieja?

– Poeta Czesław Miłosz mówi: „nadzieja bywa, jeżeli ktoś wierzy, że ziemia nie jest snem lecz żywym ciałem i że wzrok, dotyk, ani słuch nie kłamie”. Nadzieja jest połączona z wiarą i miłością. Często mówimy: wierzę, że będzie dobrze. Nadzieja to również zdolność do powiedzenia sobie: mogę, umiem, jestem w stanie zrobić coś, żeby szło ku dobremu. Warto pamiętać o fundamentalnych wartościach takich jak piękno, dobro, prawda, które porządkują nam świat – skonstatowała prowadząca, zapraszając widzów do uwolnienia marzeń…

Najmłodsi aktorzy, Grupa Krasnoludki z Przedszkola nr 151 z oddziałami integracyjnymi w Nowej Hucie, w „Kuchennych rewolucjach” przyrządzali na scenie zupę szczęścia, posiadającą niezwykłą moc obdarzania ludzi przyjaźnią, miłością i mocą rozwijania swoich pasji.

A Jasiek, bohater przedstawienia „Ożenek” w rozrywkowym wykonaniu – z elementami komizmu i dużego przymrużenia oka – zespołu teatralnego ŚDS LEONARDO, wyruszył w wielką podróż po świecie w poszukiwaniu żony. Ale powrócił do siebie, bo tylko tutaj, w znanym sobie bezpiecznym świecie łatwiej mógł znaleźć kogoś bliskiego.

Grupa Artystyczna GRANDA (Zespół Szkół Specjalnych nr 6 ) zaprosiła na przedstawienie p.t. „Drzewo”, opowiadając historię drzewa, które pewien ogrodnik posadził w swoim ogrodzie. Pielęgnuje je, chroni, zapewnia najlepsze warunki. Jednak nie wszystko poszło dobrze. Tytułowe drzewo wystawione jest na ciężką próbę. Czy przetrwa? Czy się odrodzi?

– Przedstawienie „Drzewo”, będące opowieścią o pokonywaniu przeciwności powstało w oparciu o fundamentalny związek człowieka z przyrodą, a właściwie z jej symbolem – drzewem. Niebagatelny wpływ na rozwój wydarzeń będzie miała przyjaźń i umiejętność współpracy – zapowiedziała spektakl B. Pawlik.

Są takie chwile, które w niemal kilku mgnieniach przesądzają o naszym życiu, o tym, co będziemy robili i w co wierzyli. Bo tak ułożą się sekwencje wydarzeń, bo tak zawrócą nam w głowach słowa usłyszane z niespotykaną siłą przekonywania, bo tak otworzą się nasze serca i umysły na drugiego człowieka, bo tak zdołamy uruchomić niewyczerpane oceany empatii i afirmacji życia…

Te chwile, momenty i mgnienia, to spotkania z ludźmi, to możliwość spojrzenia oczyma innych na to, co w życiu jest, a przede wszystkim, co powinno być najważniejsze…

– Być może opuszczając progi Teatru będą Państwo wiedzieli, co wybierają. Co jest dla Państwa najważniejsze. Tego z całego serca życzę – te piękne słowa prowadzącej prezentacje grup i zespołów teatralnych 27 Widowiska Artystycznego SPN „Bądźcie z nami” łączą się z naszym przesłaniem: „Jak dobrze, że jesteście!”

Iwona Kucharska, fot. Ryszard Rzebko

Data publikacji: 25.11.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również