Jubileuszowa edycja filmowego wydarzenia w Koszalinie za nami

Podczas jubileuszowej 20. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego INTEGRACJA TY I JA w Koszalinie, która miała miejsce w dniach 5-9 września 2023 roku, odbyło się wiele znaczących wydarzeń artystycznych i projekcji filmowych. Oficjalnie festiwal otworzył prezydent Koszalina – Piotr Jedliński. Swoje wsparcie i uznanie dla festiwalu wyraziła dr hab. Prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej, patronująca wydarzeniu. Barbara Jaroszyk, dyrektorka i inicjatorka festiwalu, przyjęła jubileuszowe życzenia i gratulacje. W części artystycznej swój dorobek zaprezentowała wokalistka Laura Florentyna Dziąba.

Podczas festiwalu zaprezentowano łącznie 37 filmów o tematyce niepełnosprawności. W konkursie wystartowało 10 fabularnych, 13 dokumentalnych oraz 6 amatorskich, pozostałe filmy widzowie obejrzeli poza konkursem. Filmy oceniało profesjonalne jury w składzie: Grażyna Błęcka-Kolska – aktorka, przewodnicząca jury, Wojciech Solarz – reżyser i aktor, Eugeniusz Gordziejuk – producent filmowy i Cezary Orzechowski – przedstawiciel środowiska osób z niepełnosprawnościami. Jednocześnie, swojego laureata wybrało jury studenckie złożone ze studentów Politechniki Koszalińskiej.

Festiwalowi towarzyszyły liczne warsztaty, spotkania oraz wykłady. Marek Purczyński, autor Totalnej Terapii, przeprowadził warsztaty autoterapii, łączącej terapie manualne z systemami treningowymi. Angelika Chrapkiewicz-Gądek, podróżniczka i autorka książki „Zdobądź swój szczyt”, wzbudziła zainteresowanie swoim spotkaniem „Ty i Ja bez barier”.

Zorganizowano debatę pod nazwą „Łączy nas kino – 20 lat Integracji” z udziałem twórców filmowych i teoretyków filmu. Spotkanie poprowadził Łukasz Maciejewski – filmoznawca, jeden z najbardziej uznanych krytyków filmowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja naukowa „Łączy nas kino”, moderowana przez prof. Wojciecha Otto. Swoją wiedzą na temat terapii filmem podzieliła się dr Anna Bieganowksa-Skóra oraz dr hab. Jacek Trębecki.

W ramach „Żywych lekcji wychowawczych” młodzież z koszalińskich szkół miała wyjątkową okazję spotkać się z Marcin Oleksym, reprezentantem Polski w amp futbolu, który otrzymał prestiżową nagrodę FIFA Puskás Award za Bramkę Roku na gali FIFA The Best 2022.

Festiwal rozszerzył swoje działania na całą Polskę, współorganizując Małe Festiwale Ty i Ja w 45. miejscach w kraju. Podczas tych wydarzeń prezentowane były filmy festiwalowe, a społeczności tych miejscowości organizują różnorodne wydarzenia artystyczne, których bohaterami są najczęściej osoby z niepełnosprawnościami.

Po obejrzeniu filmów konkursowych przyznano nagrody główne Motyl 2023 oraz wyróżnienia.

W kategorii filmów amatorskich wyróżnienie otrzymali Piotr Kękuś i Maciej Książko za film „Ni można”’ za prostotę i głębokość przekazu.

Motyl 2023 w kategorii filmów amatorskich otrzymali Wojciech Retz i Anna Radecka za film „Tak-nie’” za humor, pasję, radość życia i optymizm tryskający z każdej minuty filmu”
Wyróżnienie I w kategorii film dokumentalny otrzymał Jan Gębski – film „Brat”, za wielką wrażliwość, czułość, bliskość i uważność wobec bohaterów.

Wyróżnienie II w kategorii film dokumentalny otrzymujał Marcin Lesisz – film pt. „Koniki na biegunach” za umiejętne połączenie różnych konwencji filmowych i przybliżenie widzom niezwykle ciekawej osobowości bohaterki.

Wyróżnienie III w kategorii film dokumentalny otrzymała Martyna Peszko – film „Rewolucja 21’” za odwagę w pokazywaniu własnych emocji

Wyróżnienie IV w kategorii film dokumentalny otrzymała Anette Diep Rodriguez – film „Rodzinna miłość” za surowość opowieści i bezpretensjonalne podejście do trudnego tematu.

Motyl 2023 za najlepszy film dokumentalny dla filmu „Kto ci będzie okna mył?” otrzymał Dariusz Janiczak za niezwykle subtelne pokazanie relacji dwójki przyjaciół, umiejętne podążanie kamerą za bohaterami oraz wspaniałe dialogi.

Motyl 2023 za najlepszy film fabularny otrzymał film „Sposób, by być” Jos de Putter, Clara van Gool – za cudownie opowiedzianą historię, w której sztuka nadaje sens życiu.

Nagrodę Rektora Politechniki Koszalińskiej przyznano Marcie Nowak za film „Afonia”.
Film wybrało studenckie jury Politechniki.

Nagrodę publiczności otrzymał film „Drgania świetlików” w reżyserii Hanny Brulińskiej.

Ceremonia wręczenia nagród zakończył koncert zespołu BAiKA.

Po dwóch dekadach istnienia festiwalu, można śmiało powiedzieć, że stał się on stałym punktem w kalendarzu najważniejszych wydarzeń filmowych w kraju i Europie. Przez lata festiwal dał widzom okazję do zapoznania się z blisko 800 filmami o tematyce niepełnosprawności z krajów całego świata. Wartością Festiwalu jest fakt, iż łączy on aspekt artystyczny z silnym przesłaniem społecznym. Co roku festiwal przyciąga wybitnych aktorów, reżyserów, krytyków filmowych oraz osoby związane z kulturą i mediami. Współpraca festiwalu z różnymi instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz niepełnosprawnych jest kluczowym elementem jego sukcesu.

Sukces festiwalu i jego rosnąca popularność, nie byłyby możliwe bez wsparcia osób i instytucji, dla których jego przesłanie i promowane wartości są ważne i bliskie. Dziękujemy grantodawcom i sponsorom, instytucjom współpracującym, pedagogom i wolontariuszom, szkołom, placówkom szkolno-wychowawczym, partnerom i patronom honorowym i medialnym, władzom miasta i mieszkańcom Koszalina, a w szczególności organizatorom Małych Festiwali w całej Polsce.
Z nadzieją na spotkanie w Koszalinie podczas 21. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja !

Info: Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja
Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne
,
fot. Wojciech Szwej

Data publikacji: 20.09.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również