Jubileuszowe święto teatralno-muzyczne

Jubileuszowe święto teatralno-muzyczne

W Krakowie odbyła się gala 15. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana. Publiczność zgromadzona 9 marca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego obejrzała występy pełne pasji, a także ceremonię wręczania Medali świętego Brata Alberta.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz Fundację im. Brata Alberta. Jury zawsze ma problem z wyborem laureatów w regionach. Z jednej strony to jest bardzo pozytywne, że zgłasza się tyle zespołów, ale tylko jeden może przyjechać i wystąpić w Krakowie. Zdobywcy drugich i trzecich miejsc też są z nami, lecz jako widzowie. Dużo grup zna się już od dawna i czeka cały rok na to wydarzenie – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.
Droga na Dużą Scenę Teatru im. Juliusza Słowackiego składała się z dwóch etapów. Najpierw odbyły się eliminacje w pięciu regionach, zakończone wyłonieniem dziewięciu najlepszych zespołów teatralnych i trojga solistów w każdym z nich. O werdyktach przesądziły przeglądy występów nagranych na płytach DVD. Konkurs sceniczny, będący kolejnym etapem, zadecydował o wyborze zwycięzców regionalnych: trzech zespołów teatralnych i solisty. W Krakowie zdobywcy drugich i trzecich miejsc odebrali nagrody rzeczowe oraz statuetki Albercików, których autorami są podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Otłoczynie. Maski przyznawane przez krakowskie teatry trafiły do najlepszych zespołów.

Docenieni i dowartościowani
Albertiana jest wyjątkowa nie tylko dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale także ich pedagogów, terapeutów i opiekunów. – Myślę, że zgłasza się tak dużo uczestników ze względu na atmosferę. W różnych małych miejscowościach odbywają się piękne rzeczy, tylko nikt tego nie widzi, nikt tego nie chce poprzeć. Intencja Festiwalu jest taka, żeby uaktywnić małe ośrodki, aby ci ludzie czuli się docenieni i dowartościowani. Tutaj mają możliwość pokazania szerokiej publiczności swojego dorobku – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Występy osób niepełnosprawnych oklaskiwali liczni goście, m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Pomysłodawczynią Albertiany, organizowanej od 2001 r., jest Anna Dymna. Aktorka Narodowego Starego Teatru tradycyjnie już poprowadziła galę wspólnie z Lidią Jazgar. Symboliczny klucz do Teatru im. Juliusza Słowackiego przekazał prof. Krzysztof Orzechowski, który od 1999 r. kieruje tą placówką. Kiedy podniosła się Kurtyna Siemiradzkiego, chór Vox Populi pod dyrekcją Rafała Marchewczyka odśpiewał strofy „Miłości”. Autorem słów hymnu Festiwalu jest Czesław Miłosz, a muzyki – Abel Korzeniowski.

Pomoc na medal
W trakcie gali odbyła się ceremonia wręczenia trzech Medali św. Brata Alberta. Wyróżnienie, ustanowione w 1997 r., otrzymują osoby szczególnie zasłużone w niesieniu pomocy niepełnosprawnym. W gronie laureatów za 2014 r. znalazła się Justyna Kowalczyk, którą kapituła doceniła za działalność charytatywną na rzecz osób chorych na mukowiscydozę. Mistrzyni olimpijskiej zabrakło w Krakowie, a w jej imieniu medal odebrała dyrektor Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą w Rabce-Zdroju – Małgorzata Krynke. Proboszcz z Jawiszowic ks. Henryk Zątek został nagrodzony za działalność społeczną i charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie na terenie powiatu oświęcimskiego. Założyciel Fundacji Przyjaciele Polski i EguiLibre Alain Michel z Lyonu otrzymał wyróżnienie za trzydziestoletnią działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych i osób potrzebujących pomocy w Polsce. – Mam przyjemność znać go prawie 30 lat. Alain zainicjował wiele działalności, także budowę i wspieranie ośrodka dla niepełnosprawnych w Radwanowicach. Jego przyjazd jest naszym powrotem do korzeni, jeżeli chodzi o Fundację – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
W poprzednich latach zostali uhonorowani m.in.: ks. kardynał Franciszek Macharski, prof. Zbigniew Brzeziński, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Anna Dymna, Ewa Błaszczyk, Lidia Jazgar, Irena Santor, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Natalia Partyka, Marek Kamiński i Paweł Kukiz. Projekt medalu wykonał Krzysztof Sieprawski, niepełnosprawny intelektualnie podopieczny Fundacji im. Brata Alberta ze Schroniska w Radwanowicach.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta
Z tegorocznej Albertiany najbardziej ujęła mnie wypowiedź Alaina Michela, który w Polsce jest mało znany, a zrobił bardzo dużo. W 1984 r., po śmierci swojego ojca, powiedział jednemu z księży, że chciałby zrobić coś dobrego. W odpowiedzi usłyszał: „Organizuję transport darów do Polski, pojedź jako kierowca”. I pojechał. Chwycił bakcyla do tego stopnia, że to nie jest już tylko biznesmen czy filantrop. Jego wypowiedź podczas ceremonii wręczenia medali była niezwykle uduchowiona. On jest dzisiaj na Bliskim Wschodzie, gdzie zajmuje się pojednaniem arabsko-żydowskim i troszczy się o chrześcijan tam mieszkających. Ujęła mnie jego głębia. Mam okazję po raz kolejny przekonać się, że człowiek, który robi dużo dobrego, sam się uszlachetnia. Alain jest dla mnie takim idealnym przykładem.

Laureaci 15. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana

Region I (woj.: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, zachodniopomorskie):
– zespół teatralny Recepta z Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie (przedstawienie: „Siewcy”)
– Łukasz Beiger z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Brodnicy (utwór: „Wehikuł czasu”)

Region II (woj.: mazowieckie, podlaskie, łódzkie):
– zespół teatralny Pozytywka z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie (przedstawienie: „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”)
– Krzysztof Olczyk z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” (utwór: „Wszystko ma swój czas”)

Region III (woj: małopolskie, śląskie, opolskie):
– zespół teatralny Tęcza z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Gliwicach (przedstawienie: „Alibaba”)
– Maja Łuc ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie (utwór: „Tylko mnie poproś do tańca”)

Region IV (woj.: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie):
– zespół teatralny Misz Masz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Franciszka z Asyżu w Kęble (przedstawienie: „Królowa śniegu”)
– Łukasz Lisek z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy (utwór: „Kochaj ile sił”)

Region V (woj.: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie):
zespół teatralny Iluzja z Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu (przedstawienie: „Legenda o księżnej Jadwidze Śląskiej i Henryku Pobożnym”)
Malwina Terlecka i zespół Outsider z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jaworze (utwór: „Lubię mówić z tobą”)

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 11.03.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również