Jubileuszowe XX Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne

W naszej pamięci nadal pozostają niezatarte wspomnienia poprzednich edycji, a tym roku obchodzimy Jubileusz XX Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych. To już po raz 20. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (PSONI) Koło w Koszalinie organizuje to ogólnopolskie wydarzenie. W dniach 14-16 września 2022 r. w malowniczej, nadmorskiej miejscowości Łazy spotkają się poszukujące artystycznych wyzwań osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Towarzyszyć im będą uznani twórcy profesjonalni, których inspiruje oryginalna twórczość osób z niepełnosprawnościami, opiekunowie uczestników warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych, oraz członkowie stowarzyszeń z całej Polski. Piękno nadmorskiego otoczenia daje możliwość oddania się refleksjom inspirowanym przez tegoroczne hasło warsztatów: „20 lat… Sukces drobnych wysiłków powtarzanych rok po roku.”

Trochę o historii Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych

Wszystko zaczęło się w roku 2001 r. ,kiedy odbył się pierwszy plener artystyczny zrealizowany przez PSOUU Koło w Koszalinie, w ramach Ogólnopolskich Integracyjnych Plenerów Artystycznych. Trwał on 1 dzień i uczestniczyło w nim 100 osób z Koszalina i okolic. W tym roku PSONI Koło w Koszalinie-ma zaszczyt zaprosić na XX jubileuszową edycję tego wydarzenia. W 2022 r. roku do Łaz przybędzie około 500 osób. Będą to reprezentanci ww. placówek, uznani artyści, przedstawiciele ośrodków kultury i sztuki.

Dlaczego warsztaty artystyczne?

  • Twórczość w życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną jest kluczowym elementem nie tylko w procesie ich rehabilitacji, a także integracji ze społeczeństwem.
  • Działania twórcze motywują do dalszej aktywności, podnoszą poczucie godności i przynależności społecznej, dynamizują dalszy rozwój.
  • Zetknięcie z innym artystą daje osobom z niepełnosprawnością okazję do poszerzenia swojego warsztatu artystycznego oraz możliwość ekspresji w wyrażaniu siebie.
  • Twórczość oraz niezwykła spontaniczność osób z niepełnosprawnościami ma charakter nader inspirujący. Integracyjny aspekt pleneru daje zatem korzyści dla wszystkich artystów, których łączy szczególna wrażliwość w postrzeganiu otaczającego świata.
  • Wspólne spotkanie w atmosferze swobodnej twórczości jest okazją do zweryfikowania i przewartościowania krążących stereotypów i uprzedzeń dotyczących osób z niepełnosprawnościami.
  • Warsztaty Artystyczne wspierają rozwój samodzielności osób z niepełno sprawnościami.

Co nowego w tym roku?

W tym roku stawiamy na kreatywność. Proponujemy uczestnikom udział w różnorodnych warsztatach artystycznych, prowadzonych przez pasjonatów z różnych dziedzin, których głównym celem jest pobudzenie wyobraźni i spontanicznej ekspresji:

Warsztaty „Makramowe anioły”
Warsztaty „Kreatywna tkanina”
Warsztaty „Czas na czas”
Warsztaty „Boho na drzwi”
Warsztaty „Zaczarowany kubeczek”
Warsztaty „Nieszablonowe obrazy”
Warsztaty „Kolorowy świat witraży”
Warsztaty tworzenia świec i kamiennych świeczników
Warsztaty „Dziergane na ścianę”
Warsztaty „Cuda wianki”
Warsztaty „Malowanie na tkaninie”
Warsztaty kwiaty w pudełku
Warsztaty „Muszelkowe inspiracje”
Warsztaty „Wiklinowe wariacje”
Warsztaty malarskie techniką olejną
Warsztaty fotograficzny
Warsztaty taneczne
Warsztaty wizażu i fryzjerstwa
Warsztaty udzielania pierwszej pomocy
Warsztaty relaksacyjne
Warsztaty filmowe

Namioty tematyczne – reprezentanci zaproszonych placówek mają możliwość zaprezentowania swoich prac oraz  nowatorskich technik plastycznych. Dzięki temu mamy okazję poznać różnobarwną twórczość osób z niepełnosprawnościami, które przyjeżdżają do Łaz z odległych  regionów naszego kraju.

Kino na leżakach – prezentacja filmów powstałych podczas warsztatów filmowych realizowanych w ramach XVIII i XIX Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznychi oraz laureata Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.

Kolorowy pochód na plażę – przewidziano mnóstwo niespodzianek zapewniających niezapomniane wrażenia.

Więcej informacji pod numerem telefonu (94) 3450853.

Projekt współfinansowany jest ze środków PFRON.

Zobacz galerię…

Info i fot. PSONI Koło w Koszalinie

Data publikacji: 15.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również