Każdy pisze swoją własną opowieść. Śpiewająco

Tym metaforycznym zdaniem można podsumować 26. Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku pt. „Opowieści”, które odbyły się w dniach 6-8 listopada w Operze Lubelskiej i ŚDS Akademia Artystyczna w Lublinie. Jaką opowieść napisali organizatorzy i uczestnicy tegorocznych Spotkań z Piosenką? Dowiedzcie się sami!

„Uwijają się jak mróweczki.” Tym jednym zdaniem pracę uczestników i Instruktorów ŚDS Akademia Artystyczna w Lublinie podsumowała Karolina Czajka – główna organizatorka Spotkań z Piosenką.

Ciasta, ciasteczka, paczki, maile, telefony, nagrody, plakaty, dyplomy, program, patronaty, prezentacje… A gdzie czas i miejsce na najważniejsze? Przecież trzeba przygotować się do występu! Ćwiczyć emisję głosu, ruch sceniczny, układ. Zapamiętać słowa! Wspólnymi siłami wszystko udaje się dopiąć na ostatni guzik. To się nazywa zaangażowanie i dobra organizacja!

Brzmi jak reportaż rodem z PRL? No cóż – taka jest rzeczywistość. I to nie tylko w siedzibie Nieprzetartego Szlaku przy ul. Nowy Świat w Lublinie. W każdym ośrodku, domu i placówce, której uczestnicy lub wychowankowie biorą udział w Spotkaniach z Piosenką przygotowania budzą podobne emocje. Niektórzy ćwiczą cały rok inni zaczynają na miesiąc przed imprezą, ale wszyscy wkładają w to całe serce. I to widać, słychać i czuć!

Przez dwa pierwsze dni widownia Opery Lubelskiej była wypełniona po brzegi. Na scenie pojawiło się ponad 120 osób, a trzeciego dnia uczestnicy nie mieścili się w Sali teatralnej i muzycznej na Nowym Świecie.

Co roku na Spotkania z Piosenką zgłasza się coraz więcej artystów. Przyciąga ich wspaniała scena Opery Lubelskiej z doskonałym nagłośnieniem i światłami oraz – a może przede wszystkim – atmosfera. Z widownią jest podobnie. W tym roku już ponad tydzień przed imprezą wszystkie miejsca były zarezerwowane, a w biurze Fundacji Nieprzetartego Szlaku telefon nie przestawał dzwonić.

Spotkania z Piosenką pomyślane są w taki sposób by mogły z nich skorzystać osoby najbardziej wykluczone. Festiwal odbywa się w godzinach porannych w godzinach 9-14 tak by uczestnicy placówek pomocowych (ŚDS, DPS) oraz uczniowie szkół i przedszkoli mogli wystąpić lub zasiąść na widowni w ramach swoich zajęć. Dla tych ludzi często jest to jedyna okazja by uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym, posłuchać muzyki na żywo i pośpiewać w tak licznym gronie.

Jak co roku przez całą imprezę na scenie obecna jest również tłumaczka Polskiego Języka Migowego Magdalena Gach. Magda to gwiazda PJM . Dzięki swej umiejętności interpretowania i tłumaczenia muzyki na język migowy, magnetycznej osobowości i otwartości przyciąga nie tylko osoby Głuche, ale również stanowi atrakcję dla wszystkich uczestników. Nierzadko ktoś podchodzi do niej na scenie i próbuje naśladować jej płynne ruchy synchronizując się w tajemniczym tańcu. Niektórzy nazywają ją „Czarodziejką”.

„To będzie petarda!” Tak występ finalisty The Voice of Poland Konrada Bauma i zespołu Kultowi promowała Fundacja Nieprzetartego Szlaku na swoim profilu Facebook. Można się było tego spodziewać zwłaszcza po zeszłorocznym koncercie Sylwii Lasok i Okruchów Przeszłości.

Życie pisze jednak swoją Opowieść. W ostatniej chwili Konrad musiał odwołać swój przyjazd ze względu na… dyżur. Konrad jest bowiem neurologiem w Szpitalu w Puławach. Konrad i zespół Kultowi zgłosili się do organizatorów Spotkań z Piosenką sami. Po prostu. Usłyszeli o festiwalu i chcieli dać coś od siebie.

Drugiego dnia festiwalu, mimo nieobecności Konrada, zespół Kultowi stanął na wysokości zadania. Polskie hity muzyki rockowej takie jak „Mam super moce”, „Mój jest ten kawałek podłogi” czy „Kryzysowa narzeczona” porwały widownię, która od pierwszych dźwięków „szalała” na widowni i pod sceną. Razem z Kultowymi śpiewało 300 osób, aż ciarki przechodziły po plecach. To była petarda!

– Do rozwoju potrzebne są odpowiednie warunki. Oczywiście wszystko musi być solidnie zorganizowane i przygotowane tak by każdy czuł się bezpiecznie, ale podczas samego wydarzenia bardzo ważny jest luz, swoboda i przestrzeń, by rzeczy mogły się po prostu wydarzać. – mówi Karolina Czajka, która na co dzień zajmuje się muzykoterapią – To sprawia, że ludzie chcą być na naszych Spotkaniach. Chcą śpiewać, tworzyć. Chcą się rozwijać. Nie ma lepszej motywacji – dodaje.

I rzeczywiście. Swobodny styl prowadzenia Spotkań, animacje w przerwach między występami, wspólne śpiewanie, żarty i rozmowy z publicznością. Otwartość na różne formy ekspresji – na widowni i na scenie. To wszystko sprawia, że Spotkania z Piosenką wymykają się schematom i tworzą przestrzeń do zabawy, ekspresji i rozwoju.

By go stymulować organizatorzy jak co roku przewidzieli warsztaty tematyczne dla artystów i instruktorów. Trzeciego dnia Spotkań w ŚDS Akademia Artystyczna podczas warsztatu z emisji głosu z Małgorzatą Papiewską, mogliśmy usłyszeć jak wielki potencjał wokalny drzemie w uczestnikach. – Brzmieli jak chór – opowiada jedna z terapeutek tej placówki.

Tego samego dnia uczestnicy mieli również okazję by dowiedzieć się czegoś o sobie podczas warsztatu „Odkryj swój ruch” z Dorotą Skałecką. W tym samym czasie instruktorzy pod czujnym okiem Michała Stanowskiego analizowali ruch na scenie podczas swoich występów i uczyli się jak obraz sceniczny wpływa na odbiór.

I tak Spotkania z Piosenką po raz kolejny wyśpiewały swoją opowieść. Opowieść o ludziach, cieple i otwartości, w której różne wątki splatają się tworząc niezwykłą całość. Do zobaczenia za rok!

Po więcej informacji zapraszamy na profil Facebook Fundacji Nieprzetartego Szlaku https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku lub na stronę internetową gdzie znajdą Państwo pełny program www.nieprzetartyszlak.eu.

Patronaty honorowe:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński
Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
Wojewoda Lubelski Lech Sprawka
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Finansowanie:
Dofinansowano ze środków PFRON
Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin

Patronaty medialne:
TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum
Magazyn i portal Nasze Sprawy, LFOON – Biuletyn Niepełnosprawnilublin.pl

Zobacz galerię…

pr/, fot. Natalia Dudek

Data publikacji: 14.11.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również