Kino to magia

Michael_J_Fox (2020)

Na tegorocznej 77. gali wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA – „brytyjskich Oscarów” – 18 lutego, w hali koncertowej Royal Festival Hall w londyńskim Southbank Centre, wielkim filmowym triumfatorem był dramat biograficzny Christofera Nolana „Oppenheimer”, który zwyciężył w siedmiu kategoriach.

„Jest powód, dla którego mówi się, że filmy są magiczne. To dlatego, że potrafią zmienić twój dzień. Potrafią zmienić twoje nastawienie, a czasem nawet życie” – mówił Michael J. Fox na gali, podczas której właśnie on ogłosił zwycięzcę w najważniejszej kategorii.

62-letni aktor, bohater kultowego „Powrotu do przyszłości”, to prawdziwa legenda kina. Od 1991 roku, gdy miał zaledwie 29 lat, żyje z chorobą Parkinsona. Jednym ze szczególnie dotkliwych skutków tej nieuleczalnej choroby neurologicznej jest postępująca niepełnosprawność ruchowa – aktor wjechał na scenę na wózku inwalidzkim, wprowadzony przez asystenta – a także kłopoty z pamięcią krótkotrwałą.

Otrzymał długotrwałe owacje na stojąco od zgromadzonych gwiazd i ludzi kina. Wiele z nich nie kryło wzruszenia.

„Bez względu na to kim jesteśmy, skąd przychodzimy, te filmy przybliżają nas do siebie. Nie bez powodu mówi się, że kino to magia. Dzieła filmowe mogą zmieniać nasze spojrzenie na świat, a niekiedy mogą zmienić nasze życie” – powtórzył gwiazdor.

W ubiegłym roku film „Nieustannie: Historia Michaela J. Foxa”, będący zapisem walki aktora z chorobą uzyskał nominację do nagrody BAFTA. Statuetkę jednak zdobył twórca filmu „20 dni w Mariupolu”.

IKa, fot. Chuck Kennedy (Pete for America), Flickr.com, domena publiczna, commons.wikimedia.org

Data publikacji: 19.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również