Koncert Zespołu „Cellofuny” dla uczestników Warsztatów Żeglarskich Osób Niepełnosprawnych
- 28.08.2024
26 sierpnia z inicjatywy Pawła Panasiuka zespół „Cellofuny”, tak samo jak w poprzednim roku, dał wspaniały koncert dla uczestników Warsztatów Żeglarskich Osób Niepełnosprawnych. Głównym organizatorem wydarzenia była Mazurska Szkoła Żeglarstwa, a współorganizatorem Oczy Mazur – Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku, które udzieliło gościny i sprzętu.
Zespół wystąpił charytatywnie, w składzie: dyrygent Paweł Panasiuk oraz wiolonczelistki: Dagmara Michalak, Amelia Witek, Dominika Skowrońska, Patrycja Deptula i Agata Jusiel.
Słuchacze byli zachwyceni. Olbrzymia większość z nich po raz pierwszy w życiu była na takim koncercie. Powszechnie wyrażali opinie, że nigdy nie przypuszczali, iż „tak można grać na wiolonczeli”.
Po koncercie odbył się rejs motorówkami dookoła wysp „Łabędziego szlaku”, a po obiedzie dyrygent poprowadził rejs jachtem żaglowym „Taurus” po Kisajnie.
Na zakończenie zespół zadeklarował kolejne koncerty dla uczestników imprez żeglarskich dla osób z niepełnosprawnościami.
Paweł Panasiuk jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Fryderyka Chopina) z klasy wiolonczeli prof. Andrzeja Zielińskiego. Wiolonczelista jest także absolwentem Trinity College of Music w Londynie, które ukończył pod kierunkiem prof. Natalii Pawluckiej. Ma on w swoim dorobku współpracę z wieloma orkiestrami i zespołami na świecie, m.in. Trinity Symphony Orchestra, St. Paul Sinfonia Orchestra w Londynie, North Iceland Symphony Orchestra, Jon Leifs Camerata, Orkiestra Polskiego Radia, Orkiestra Straussowska, Mała Filharmonia, Landtvig String Quartett i Kwartet Radomiensis. Wiolonczelista koncertował w wielu krajach Europy, a także w Kuwejcie, Japonii i na Grenlandii. Dokonał on także wielu nagrań, m.in. dla Polskiego Radia, Mittenwald Label i Warner Music Poland – „ TSA aqoustic”. Od 2010 roku jest wiolonczelistą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Prowadzi aktywną działalność koncertową, a także dydaktyczną ze wskazaniem na wczesną pedagogikę. W 2015 rozpoczął współpracę z zespołem kameralnym „Pro musica antiqua”.
Zespół ,,Cellofuny” powstał z inicjatywy nauczycieli klas wiolonczel: Pawła Panasiuka, Krzysztofa Koziatka, Magdaleny Niedźwiedź i Sylwii Broneckiej-Bednarczyk, pracujących w Powiatowej Szkole Muzycznej I st. w Dywitach oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie. Jednocześnie są wiolonczelistami orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Jednym z celów działalności zespołu „Cellofuny” jest szeroko rozumiana popularyzacja pięknego instrumentu, jakim jest wiolonczela, ale także doskonalenie u młodzieży umiejętności wspólnego muzykowania. Często występują w Olsztynie, ale mają na swoim koncie również koncerty w Gdańsku, Warszawie, Lidzbarku Warmińskim, Giżycku, Ełku, Olecku, Suwałkach, Lubawie czy Tolkmicku. Grają wszędzie gdzie chcą ich słuchać. ,,Cellofuny” koncertował również poza granicami kraju występując w 2017 roku z czterema koncertami w stolicy Finlandii Helsinkach, a w 2018 roku uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności we Francji dla Szkoły Polskiej w Paryżu, Polonii i społeczności francuskiej.
Tekst i fot. Marek Winiarczyk
Data publikacji: 28.08.2024 r.