Konkurs plastyczny „Zabytki Ziemi Kaliskiej”

Konkurs plastyczny „Zabytki Ziemi Kaliskiej"

W holu OSRiR w Kaliszu 21 czerwca br. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego dla osób niepełnosprawnych pod nazwą „Zabytki Ziemi Kaliskiej" oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Podobnie jak przednie - impreza ta była wkładem środowiska osób niepełnosprawnych w obchody święta miasta Kalisza, a jej celem było podkreślenie aktywnej obecności w społeczeństwie tej, wcale nie małej, grupy społecznej.

Osoby te często nie potrafią lub wręcz nie mogą w sposób zrozumiały dla otoczenia, wyrazić swoich uczuć i emocji, co sprzyja zjawisku ich izolacji i wykluczenia społecznego. Sztuka bywa dla niech czasami jedyną formą ekspresji uczuć i przekazu informacji.

708

Organizowane od prawie 17 lat przez Fundację „Miłosierdzie” konkursy plastyczne dla osób niepełnosprawnych są niejednokrotnie jedyną szansą na nawiązanie nici porozumienia z otoczeniem, jedyną możliwością dowartościowania się i zaprezentowania swojej twórczości.

Stała duża frekwencja świadczy o dużym zapotrzebowaniu na tego typu działania. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 14 placówek rehabilitacyjnych z WTZ, DPS i ŚDS z terenu Wielkopolski, a do oceny wpłynęło ponad 60 różnorodnych prac. Ukazane jest na nich piękno Ziemi Kaliskiej – regionu o bardzo starych tradycjach i bogatej przeszłości, nierozerwalnie związanym z historią Polski.

723

I miejsce zajęły za wspólną pracę: Monika Piaskowska i Edyta Szczepaniak z WTZ w Ostrzeszowie, II miejsce Piotr Korach z Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchoniemych, III miejsce zajął Piotr Pacholski z WTZ w Kaliszu.

721

Imprezie patronował prezydent Kalisza Janusz Pęcherz, który również był fundatorem nagród za pierwsze trzy miejsca. Pozostałe nagrody ufundował organizator – Zarząd Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu. Rolę współorganizatorów przyjęły na siebie: Stowarzyszenie „Wszystko dla Kalisza”, Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu oraz Fundacja „Aktywni Zawodowo”.

Tekst i fot.: M.P.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również