„Koronacja” kobiet zmagających się z chorobą nowotworową

Wystawę z fotogramami niezwykłych kobiet otwarto w Górnośląskim Parku Etnograficznym – popularnym skansenie – w Chorzowie, w ramach projektu Koronacja. Jego osią jest kolekcja Koronacja by Beata Bojda składająca się z 13 sylwetek kobiecych w przeskalowanych koronach z ręcznie robionych krepinowych kwiatów oraz koronek koniakowskich.

W spotkaniu 23 października w skansenie wzięły udział Beata Bojda autorka projektu, Urszula Englert, ambasadorka projektu, Agnieszka Nowak, prezes Zarządu Fundacji Strefa Kobiet, Katarzyna Stachowicz, jedna z modelek, działaczka społeczna i radna wojewódzka.

Do specjalnie przygotowanej na potrzebny tego projektu kolekcji, w roli modelek wystąpiły kobiety, którym przyszło się zmierzyć z chorobą nowotworową. Zostały one „ukoronowane” jako królowe życia, które nie poddają się chorobie i z zapałem walczą o zdrowie. Do projektu zaproszono kobiety, które obecnie są w procesie leczenia, ale także te które wygrały walkę z rakiem i walczą obecnie o zdrowie fizyczne i psychiczne po trudnym i wyniszczającym leczeniu onkologicznym. Co więcej, dla kobiet, które w wyniku chemio- lub radioterapii straciły włosy, Koronacja była szansą na odczarowanie tej traumy i zaakceptowanie nowego wyglądu.

Autorkami zdjęć są trzy fotografki: Anna Góra, Anna Radziejewska i Monika Szałek. Wśród modelek znalazła się również aktorka Agata Buzek.

Beata Bojda jest projektantką, stylistką i makijażystką. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu oraz została wyróżniona prestiżowym tytułem „Beauty Industry Icon”. Jej projekty są połączeniem sztuki ludowej, współczesnej mody oraz nowatorskiego makijażu. Jej prace i unikatowy styl zyskały uznanie na całym świecie i były prezentowane nie tylko w całej Polsce, ale także w Londynie, Paryżu, Dubaju czy Budapeszcie.

Kolekcja oraz wyjątkowe modelki zostały uwiecznione podczas sesji zdjęciowej, podczas której powstało 26 portretów (po 2 na każdą sylwetkę), z których wspólnie stworzą wystawę. Na wystawie w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” znalazło się 14 prac, które oglądać będzie można do 17 listopada. Poprzez wydarzenie przypomniano także, że październik to miesiąc świadomości raka piersi.

Po zakończeniu wystawy fotogramy będą dostępne na licytacji, powstanie też kalendarz i pocztówki, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie chorych onkologicznie kobiet. Ekspozycji towarzyszą warsztaty z tworzenia kwiatów z krepiny, malowania toreb i zdobienia ich filcem.

Info: Górnośląski Park Etnograficzny, oprac. rhr/, fot. Monika Szałek, proj. Beata Bojda / źródło: muzeumgpe-chorzow.pl

Data publikacji: 25.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również