KRAKERS – Inicjatywa krakowskich „galerników”

KRAKERS – Inicjatywa krakowskich „galerników"

Jaki jest koń każdy widzi, a o tym, że Kraków jest miastem kultury i sztuki wiedzą wszyscy, a zwłaszcza zarozumiali mieszkańcy podwawelskiego grodu. Wśród bezliku placówek kulturalnych poczesne miejsce zajmują galerie sztuki.

Jedne mają charakter komercyjny, zaś inne są oknem wystawowym pozarządowych organizacji i stowarzyszeń działających na tym polu.

Dolegliwe ostatnie lata obarczone znamionami kryzysu nie są łaskawe dla „galerników”, nie tylko w Krakowie zresztą. Dlatego śladem innych miast, jak np. Berlin, Chicago, Poznań czy Warszawa powstał „Cracow Gallery Weekend Krakers”. Pod pewnymi względami formuła ta przypomina popularne od kilku lat „noce muzeów”. Oto w ciągu trzech weekendowych dni kilkadziesiąt galerii otwiera swoje podwoje od południa do wieczora, aby zaprezentować swoje dokonania.

Tegoroczny, trzeci już z kolei weekend odbył się w dniach 4-6 kwietnia. Wzięło w nim udział 25 placówek w większości położonych  w ścisłym centrum miasta, na Kazimierzu i w starym Podgórzu. Dlatego mając w ręku program i plan miasta można było zorganizować sobie urozmaicony i atrakcyjny wielogodzinny spacer. Uczestnicy programu zajmują się sztuką współczesną, ale paradoksalnie wiele z nich mieści się w obiektach historycznych.

Galeria „Stańczyk” mieści się nieco dalej – pięć przystanków od Plant w kierunku Bronowic. Jest  niewielką i skromną wizytówką Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Goście Galerii i stali czytelnicy naszego pisma dobrze wiedzą o tym, że promując tworzących obecnie artystów z niepełnosprawnością, w możliwie najszerszym zakresie, propaguje ona sztukę jak najbardziej współczesną. Dlatego zaproszenie Galerii do tegorocznego Weekendu spotkoł się z ogólną aprobatą.

Obok ekspozycji stałej przygotowano wernisaż wystawy pod tytułowym kryptonimem „23×23″. Złożyła się na nią prezentacja 23 prac plastycznych – po jednej na każdy rok działalności Fundacji. Pochodzą one z bogatej fundacyjnej kolekcji dzieł będących darami twórców oraz obrazów nagrodzonych na już dwunastu odbytych Międzynarodowych Biennale organizowanych przez Fundację. Dlatego na ścianach Galerii zawisły prace, które wyszły spod pędzla zarówno krajowych, jak i zagranicznych artystów ostatniego dwudziestolecia.

Tematyka i forma eksponowanych prac odpowiada szerokiej formule: obok dzieł plastyków profesjonalnych można było obejrzeć amatorskie dokonania dzieci i dorosłych, obok dojrzałych „klasycznych” dzieł wisiały produkcje wpisujące się w nurt art naif. Takie zaskakujące zestawienie przypadło do gustu „weekendowym” gościom. Termin tegorocznego Weekendu zbiegł się również z małym jubileuszem 15-lecia galerii „Stańczyk”, która „wystartowała” 11 kwietnia 1999 roku.

Na koniec oddajmy głos organizatorom: …komercyjne i eksperymentalne przestrzenie, zajmują się nie tylko odkrywaniem młodych artystów, ale dają im także wsparcie w pierwszych latach kariery. Sasnal, Maciejowski, Bujnowski, Kowalski, Leto, Materka, to tylko kilka nazwisk, dla których krakowskie galerie okazały się świetnymi, efektywnymi start-up’ami.

Do udziału w Cracow Gallery Weekend zapraszane są również instytucje, fundacje, stowarzyszenia, project roomy, nieformalne grupy i inicjatywy. Krakers bowiem stawia przed sobą zadanie jakim jest zwrócenie uwagi na niezależną sztukę współczesną, która poszerza ofertę kulturalną miasta i aktywizuje publiczność. Wydarzenie promuje miejsca poświęcone kulturze, dąży do konsolidacji krakowskiego środowiska artystycznego oraz utworzenia współpracującej platformy kulturalnej, przy zachowaniu specyfiki poszczególnych miejsc.

Trzecia już edycja Cracow Gallery Weekend poprzez skumulowanie w jeden weekend wernisaży, wystaw, dyskusji i innych wydarzeń towarzyszących, pragnie przybliżyć mieszkańcom Krakowa oraz turystom, żywy, ale nieco zapomniany, galeryjny świat. Krakers podejmuje dyskusję nad rolą galerii prowincjonalnych i nad problemami, jakim muszą stawiać czoła właściciele miejsc, w których rodzi się współczesny artworld. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa organizowana w Krakowie. Podjęta została przez Małgorzatę i Marcina Gołębiewskich – prowadzących galerię Art Agenda Nova oraz Fundację Wschód Sztuki…

(jk)

Zdjęcia i relacje z wydarzenia znaleźć można na stronie internetowej: http://cracowgalleryweekend.pl/index.php/pl/, Vimeo oraz na Facebooku.

Janusz Kopczyński

Zobacz galerię…

Zdjęcia dla NS – FSON

Data publikacji: 14.04.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również