Krzysztof Cwynar zmaga się z nawrotem nowotworu

Krzysztof Cwynar – znany i ceniony piosenkarz, kompozytor, poeta i reżyser. Pomysłodawca, założyciel i prezes Stowarzyszenia „Studio Integracji”. Przez kilka lat pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Łodzi.

Jego charakterystyczny głos znają i pamiętają rzesze wielbicieli. Obdarzony wieloma talentami, niezrównany gawędziarz, sypiący jak z rękawa anegdotami i niesamowitymi opowieściami.

A jego głos brzmi jak wtedy, gdy na opolskim i sopockim festiwalu piosenką „Zawstydzona” wyśpiewał sobie przepustkę na estrady w kraju i za granicą. Krzysztof Cwynar jest twórcą wielu piosenek, ballad, utworów kabaretowych, pieśni patriotycznych, religijnych, a także kilkunastu spektakli i przedstawień muzycznych.

Od 1992 roku zajmuje się pracą z uzdolnionymi artystycznie osobami z niepełnosprawnościami. Podjął się tej działalności, mimo, że była ona nowatorska i wtedy prowadził ją jako osoba prywatna. Ruszył w Polskę, by odnajdować tych, którym chciał pomagać. Były koncerty, przesłuchania, festiwale i pierwsze nagrania.

W końcu w Łodzi zarejestrował Stowarzyszenie „Studio Integracji”, gdzie pracuje po wiele godzin dziennie z ludźmi dotkniętymi przez chorobę, wypadek, uzależnienie, zły los… Terapia poprzez sztukę to Jego równoległa ze śpiewaniem wielka pasja. Za pracę społeczną wielokrotnie nagradzany, dołączył do grona Rycerzy Międzynarodowego Zakonu Świętego Jerzego w Polsce.

Krzysztof Cwynar zmaga się z nawrotem nowotworu. Artysta w przeszłości wielokrotnie walczył już nowotworem. Przeszedł aż pięć operacji onkologicznych. W 2017 r. walczył z rakiem jelita, potem nowotwór zaatakował żołądek, a dwa lata temu przerzuty pojawiły się w płucach i z tego powodu jest leczony chemioterapią. Przebywając w krakowskim szpitalu artysta przeszedł trzy nawroty choroby w bardzo krótkim czasie. Niestety, wcześniejsze leczenie nie przynosiło odpowiednich rezultatów, w związku z czym po uzgodnieniu z zajmującą się Cwynarem onkolog, doszli wówczas do wniosku, że chemia doustna na niego nie działa i postanowili zrezygnować z operacji. Obecnie jest w trakcie chemioterapii dożylnej.

– Sytuacja jest poważna, ale Krzysztof nie traci nadziei i oswaja ten temat tak jak potrafi – z klasą, a nawet żartuje z lekarzami. Taki już jest. Nigdy nie rozpacza – powiedział manager artysty Krzysztof Rabiński.

Agent muzyka podkreśla, że jedyne, o co prosi fanów, to o dobrą energię. Lekarze są podobno dobrej myśli, a fakt, jaki Cwynar ma silny organizm, dobrze rokuje.

em/, fot. Zbigniew Rabiński – prywatne archiwum K. Cwynara, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org

Data publikacji: 05.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również