Maląg: Naszym obowiązkiem jest wspieranie osób niepełnosprawnych

Otwarcie COM w Krzyżanowicach

To nie osoby niepełnosprawne mają się dostosować do otaczającej rzeczywistości, to naszym obowiązkiem konstytucyjnym jest wspieranie tych osób, które potrzebują wsparcia – powiedziała 5 stycznia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Rząd /…/ przede wszystkim zwraca bardzo dużą uwagę, żeby to wsparcie było efektywne, żeby było realizowane w miarę potrzeb i oczywiście w miarę możliwości”– powiedziała minister podczas otwarcia Powiatowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Krzyżanowicach koło Iłży, pow. radomski, woj. mazowieckie.

Minister poinformowała, że do tej pory w całym kraju jej resort podpisał 101 umów na centra opiekuńczo-mieszkalne, z czego najwięcej, bo 21 umów podpisało woj. mazowieckie.

– Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności potrzebują właśnie takowego wsparcia, dlatego te miliardy złotych, które z Funduszu Solidarnościowego są przekazywane, służą przede wszystkim drugiemu człowiekowi – zaznaczyła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Minister wskazała, że Polska jest drugim państwie na świecie, które przyjęło ustawę o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

– Ustawa ta jest ważna, ponieważ nakłada na nas obowiązek przystosowania przestrzeni nie tylko tej architektonicznej, ale każdej sfery życia, aby osoby niepełnosprawne mogły godnie uczestniczyć w życiu publicznym – wskazała Maląg.

Minister zaznaczyła, że rząd ma przyjętą strategię na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych. – Jest to swoista mapa drogowa, która pokazuje nam kierunki, w jakich idziemy i co jest jeszcze w tym obszarze potrzebne do zrobienia – powiedziała Maląg.

Starosta radomski Waldemar Trelka poinformował, że otwierane Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Krzyżanowicach zostało wybudowane od podstaw. Koszt inwestycji to 4,4 mln zł, z czego 3 mln zł pochodziły z budżetu państwa.

Nowy obiekt ma 720 m kw. Jednocześnie będą mogły w nim przebywać 23 dorosłe osoby niepełnosprawne. – W ciągu roku ta liczba będzie się zmieniała na zasadzie pewnej rotacji i nawet do 100 osób będzie mogło skorzystać z tego miejsca, będąc zaopiekowanym, rehabilitowanym, ale przede wszystkim będzie tutaj prowadzona indywidualna praca z tymi najbardziej potrzebującymi – przekazał starosta radomski.

Obecny na uroczystości poseł PiS Marek Suski zauważył, że tego rodzaju placówki jak ta w Krzyżanowicach mogą powstawać dzięki dobrej współpracy rządu z samorządem. (PAP)

Ilona Pecka, fot. z profilu MRiPS

Data publikacji: 05.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również