Kultura w czasach pandemii (cz. II)

Centrum Rehabilitacji, w tym Teatr Życia  im. bpa Jana Chrapka w Grudziądzu od bez mała ćwierćwiecza inicjują i realizują szereg przedsięwzięć dla osób z niepełnosprawnościami. Jak setki innych organizatorów imprez mniej lub bardziej masowych musiało dokonać – z powodu pandemii koronawirusa – dalekosiężnych zmian w kalendarzu planowanych wydarzeń.

– Do czerwca w zasadzie nic się odbyło! Nie było to możliwe – powiedziała Krystyna Grabowska, prezes Centrum. –  Zaplanowane imprezy zmuszeni byliśmy przesunąć na późniejszy termin. Koncert z okazji urodzin Ernesta Brylla, od wielu lat twórczo wspierającego nasze działania, zaplanowany został w Warszawie  na 12 marca. Jego piękne oratorium „Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony” nasi artyści z niepełnosprawnością przygotowali na tę okoliczność wspólnie z muzykami pełnosprawnymi. Mieliśmy już wszystko dopięte, ale przyszła pandemia… – informuje.

– Otrzymałam z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Narodowego wytyczne dla organizatorów imprez kulturalnych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 i, jeśli uda się wszystko ustalić, to koncert odbędzie się w Warszawie – nie kryje nadziei K. Grabowska.

Przełożono też termin kolejnych przedsięwzięć. – Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne zaplanowane wcześniej w terminie 14-20 czerwca, odbędą się w dniach 14-19 września w Ustce. Natomiast Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych OPTAN, początkowo planowany na początku września, odbędzie w październiku, w dniach 15-18.

W tzw. międzyczasie zmarły osoby ważne dla Centrum Rehabilitacji, m.in. Andrzej Chutkowski, artysta z niepełnosprawnością wzroku, recytator, poeta, zdobywca licznych nagród i wyróżnień, znana osobowość Grupy Literackiej „Poetica”, działającej przy Okręgu Mazowieckim PZN, wieloletni uczestnik Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystów Niepełnosprawnych w Grudziądzu i ks. infułat Czesław Wala.

Uczestnicy przedsięwzięć artystycznych, organizowanych przez grudziądzkie Centrum przez 10 lat przyjeżdżali na warsztaty twórcze do Kałkowa-Godowa w Świętokrzyskiem,  na zaproszenie zmarłego 31 maja br. ks. infułata Czesława Wali.

Dzięki jego staraniom w Kałkowie-Godowie wybudowany zostały kościół, plebania, hospicjum  – Dom Ludzi Starszych  im. Sue Ryder, powstała Wioska dla Niepełnosprawnych, eremy – domy rekolekcyjne z widokiem na Święty Krzyż, Dom Pielgrzyma, Dom Jana Pawła II i wiele innych obiektów kultu religijnego. Jednym z ważniejszych miejsc na terenie Sanktuarium jest Golgota. We wzniesionym na kształt średniowiecznego zamczyska obiekcie utworzono 38 kaplic (oratoriów) jako Izby Pamięci Narodowej. Każda kaplica to swoiste muzeum z eksponatami z czasów wojny i powojennymi. Każda ma swojego patrona (Oratorium o. Maksymiliana Marii Kolbego, Powstańców Warszawskich, Ofiar Obozów Zagłady, Radomskiego Protestu Czerwiec ’76, ks. Jerzego Popiełuszki i in.).

To niezwyczajne miejsce powstało właśnie dzięki działaniom księdza Wali, twórcy i przez 47 lat kustosza Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie. Inicjatora budowy Ogólnopolskiego Domu dla Osób Głuchoniemych, Samotnych oraz Niepełnosprawnych w Rudniku nad Sanem.

Dziękując za rozmowę zapewniamy o naszych dobrych życzeniach i przekonaniu, że kolejne wyprawy artystów z niepełnosprawnością do Kałkowa-Godowa, organizowane przez Centrum Rehabilitacji i Tetr Życia w Grudziądzu, na pewno dojdą do skutku.

Iwona Kucharska, fot.: archiwum Centrum Rehabilitacji w Grudziądzu

Data publikacji: 01.07.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również