Lalki, zabawki, marionetki

Lalki, zabawki, marionetki

W dniu 26 czerwca br. w Mysłowickim Centrum Kultury odbył się Regionalny Przegląd Spektakli Teatralnych w wykonaniu osób niepełnosprawnych intelektualnie, którego organizatorami byli: Centrum Sztuki Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek" i Miejski Ośrodek Kultury. Patronatem objął go prezydent Mysłowic Edward Lasok.

Tego wydarzenia, o wymiarze nie tylko kulturalnym, nie można było przegapić.

Stowarzyszenie „Skarbek”…

…od 1992 roku wspiera środowisko osób z niepełnosprawnością intelektualną, a specjalizuje się w promowaniu ich twórczości artystycznej. Rezultatem wieloletnich dokonań w tym zakresie jest powołanie Śląskiego Centrum Sztuki Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Mysłowicach, współorganizatora Przeglądu. Na scenie zaprezentowały się tego dnia uczniowie zespołów szkół specjalnych oraz podopieczni domów pomocy społecznej i warsztatów terapii zajęciowej z województwa śląskiego. Dodajmy, że były to prezentacje na najwyższym poziomie, bowiem przegląd miał na celu zaprezentowanie najlepszych spektakli w wykonaniu osób z niepełnosprawnością, pokazywanych na festiwalach organizowanych w województwie śląskim w pierwszej połowie 2013 roku. Wspaniałe przedstawienia wzruszały widzów, wielu artystów potrafiło tak zaczarować publiczność, że oglądała występy w ciszy i skupieniu, za to brawa po każdym z nich długo nie ustawały.

Wydarzenie zostało podzielone na trzy części.

Opowieści z morałem

W pierwszej z nich zobaczyliśmy na początku porywający egzotycznymi rytmami występ „Dumdo” w wykonaniu bębniarzy zespołu „Iłanda” – uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Dąbrowie Górniczej. Zespół Teatralny „Kontra” z Zespołu  Szkół Specjalnych nr 38 w Zabrzu zaprezentował bajkę „To naprawdę mogło się zdarzyć”. Wzruszająca, ale i pouczająca historia zabawek zepsutych przez niedobre dziewczynki. Po ich zaśnięciu zabawki ożyły. Pajacyki, misie, lalki przejmująco skarżyły się, że mają oderwane nóżki, podarte ubranka. Nie chcą już dłużej mieszkać u dziewczynek, które nie sprzątają swojego pokoju i nie dbają o zabawki. Zabawki postanowiły pójść do innego domu. Zjawiła się wróżka, posypała zabawki magicznym pyłem, naprawiła je. Rano, po obudzeniu, dziewczynki zorientowały się, że obydwie miały identyczny sen.. Kiedy w dodatku zobaczyły naprawione swoje zabawki stwierdziły, że to nie był sen, to działo się naprawdę, a ich ukochane przecież zabawki mogą naprawdę od nich odejść… Postanowiły się poprawić i przyrzekły, że już zawsze będą o nie dbać.

Opisana historia wygląda może banalnie, ale to wszystko przedstawione na scenie, perfekcyjnie zagrane przez ożywione lalki i pajacyki, przy dźwiękach pozytywki, było zachwycające. Nic dziwnego, że przedstawienie „To naprawdę mogło się zdarzyć” otrzymało w kwietniu Grand Prix na XI Festiwalu Twórczość bez Barier w Katowicach.

Kolejne przedstawienie – „Mały Książę” –  wykonali uczniowie zaledwie II klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Katowicach. Uwagę zwracało fenomenalne opanowanie tekstu, interpretowanego z wielką swadą, zwłaszcza przez główną postać. „Mały książę” otrzymał wyróżnienie na  XIII Festiwalu Oddziałów Integracyjnych „Nie jesteś sam”  w Chorzowie.

Pierwszą część Przeglądu zakończył występ uczniów klas IV – VI, z tego samego Zespołu Szkół w Katowicach. Inscenizacja taneczna oparta na muzyce zespołu Łzy, interesujące ruchome instalacje z prześcieradeł, prezentacja multimedialna były tłem do całego przedsięwzięcia, opartego na motywach biografii Marii Callas. To przedstawienie zasłużenie zdobyło Grand Prix na wspomnianym już XIII Festiwalu Oddziałów Integracyjnych „Nie jesteś sam” w Chorzowie.

Z życia marionetek

Na przegląd nie mogli dojechać z powodu chorób i awarii podopieczni DPS z Tarnowskich Gór i WTZ im. Brata Alberta w Chełmku, dlatego drugą część wypełniły tylko dwie prezentacje teatralne, nagrodzone zaledwie przed trzynastoma dniami na XIII Festiwalu Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Caritas Archidiecezji Katowickiej – Ośrodek Święta Faustyna w Tychach. Miejscem festiwalu była scena tyskiego Teatru Małego. Drugie miejsce przyznano ŚDS przy Ośrodku św. Faustyny w Tychach za spektakl „Sklepik de la Marionette”. Dr Grażyna Szafraniec, zapowiadając ten spektakl powiedziała, że na Festiwalu w Tychach mężczyźni-jurorzy przyznali się do łez. W istocie, spektakl można uznać za wzruszający i perfekcyjnie wykonany. To, co zobaczyliśmy to już nie po prostu efekt arteterapii prowadzonej w Domu Samopomocy. To wspaniale wykonana opowieść o życiu marionetek po zamknięciu sklepu. Kolejno ożywiane, mają „swoje pięć minut”. Brawa dla aktorów za doskonałe opanowanie charakterystycznego, „marionetkowego” ruchu, za tańce, ale też za kamienną powagę i trwanie w bezruchu. W tym spektaklu cały czas cos się dzieje – ktoś zamyka drzwi sklepu z marionetkami, ktoś przewraca tabliczkę z napisem „Closed”, ktoś kolejno ożywia lalki, nakręca dużym kluczem pozytywkę aby za sekundę zaczęła się ruszać kolejna postać. Dźwięki – na przemian pozytywka i harmoszka – dodawały uroku przedstawieniu. Gorące oklaski w pełni zasłużone.

Mieliśmy okazję zobaczyć również spektakl „Pozytywka” w wykonaniu laureata pierwszego miejsca wspomnianego Festiwalu Piosenki  i Twórczości Osób Niepełnosprawnych – WTZ przy Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach. „Pozytywka” powstała dwa lata temu. To prosta historia lalek (lalki i marionetki zdominowały ten przegląd), przejmująca muzyka, sugestywny taniec pozwalają wrócić do czasów dzieciństwa. A któż z nas tego nie lubi?

W trzeciej, ostatniej części przeglądu wystąpił między innymi kabaret Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Skarbek” w Mysłowicach, bawiący publiczność do łez tekstami, których mogłyby pozazdrościć zawodowe kabarety znane z telewizji. Całości dopełniła projekcja filmowa różnych spektakli o wysokich walorach artystycznych, zaprezentowana przez dr Grażynę Szafraniec, adiunkta w Zakładzie Arteterapii Uniwersytetu Śląskiego, która organizacyjnie i merytorycznie cały przegląd przygotowała. Zasłużenie na jej ręce organizatorzy skierowali szczególne podziękowania.

Wrażenia spisała i fotograficznie próbowała Państwu przedstawić piękno spektakli

Zobacz galerię…

Ilona Raczyńska

Data publikacji: 02.07.2013 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również