Laureaci konkursu „Podróże bez granic…”

Ogłoszenie wyników II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Podróże bez barier - z przeszkodami, bez przeszkód"

W imieniu organizatora konkursu – Pomorskiej Fundacji Sportu i Turystyki Osób Niepełnosprawnych „Keja” oraz Szanownej Kapituły Konkursu mam przyjemność przedstawić laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Podróże bez Granic – z przeszkodami, bez przeszkód”:

I miejsce notebook: Kosin Renata – 56 punktów
II miejsce notebook: Kryś Anna – 53 punkty
III miejsce urządzenie wielofunkcyjne: Mićko Jerzy – 52 punkty

Decyzją prezesa Fundacji „Keja” zostało przyznane specjalne wyróżnienie dla Leszka Blumczyńskiego – aparat fotograficzny. Leszek Blumczyński jest niekwestionowanym podróżnikiem i nasze uznanie dla niego ma miejsce przede wszystkim za pasję i odwagę w dążeniu do spełniania swoich marzeń, jakimi są podróże.

Dodatkowo, nagrodzeni upominkami w postaci kolorowych, wakacyjnych daszków portalu Podróże Bez Granic, zostaną czterej zwycięzcy, a także wyróżnieni:
1. Elżbieta Kotras – za piękną podróż w głąb siebie,
2. Maria Markiewicz – za dostrzeganie piękna w niewielkich z pozoru rzeczach,
3. Sławomir Szajowski – za siłę, pasję i konsekwentne dążenie do celu,
4. Marta Świć – w dowód na to, iż praca nie musi być długa, aby przekazać to, co najważniejsze,
5. Janina Melnyk – za samodzielne wycieczki autobusowe,
6. Paulina Lewandowska – za pozytywne myślenie i siłę woli,
7. Dorota Ziental Sobkowicz – za odkrywanie dalekich miejsc,
8. Aleksander Jantas – za odwagę i pokonywanie własnych lęków,
9. Paweł Nawrocki – za bardzo daleką podróż i bardzo długą pracę,
10. Aleksandra Błaszczak – za trudną fascynację rymami,
11. Alicja Pogorzelska – za piękny język,
12. Zofia Dzierzbicka – za ujmującą prostotę patrzenia na świat,
13. Jacek Paciorkowski wraz z Kingą, Mateuszem i Pawłem – za miłość do rowerów i z zaproszeniem do stworzenia miejsca dla klubu na naszej stronie,
14. Monika Łysek – z nadzieją, iż styl życia „Polacco” uda się przenieść i do nas,
15. Joanna Urbańska – z życzeniami, aby kontynuować pasje żeglarskie,
16. Katarzyna Sowa – z życzeniami, aby udało się dostrzec choć troche radości w codziennej rzeczywistości.
Upominki zostaną rozesłane zwycięzcom i wyróżnionym na początku nowego roku, a najlepsze prace zostaną opublikowane wkrótce na portalu www.PodróżeBezGranic.pl!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Wszystkim gratulujemy podróży, którym się oddają i które sprawiają im radość i powodują, że są wyjątkowi. Nie warto odkładać marzeń na jutro!

Serdecznie dziękuję Jury konkursu, które miało tyle odwagi, by podjąć się oceny tak wyjątkowych osób, jak uczestnicy konkursu.

Wszystkich zapraszam do podróżowania bez barier, z przeszkodami i bez przeszkód, bo podróże nadają sens życiu i nam samym.

Sylwia Magdalena Skuza
Prezes Fundacji „Keja”

„Mimo tych wszystkich powodów na „nie”, ja żyję na „tak”. Jadę, bo wiem, że dam radę. […] Gdybym czekała, aż wszystko będzie przystosowane, nie pojechałabym nigdzie i nigdy. Wydaje mi się, ze jeśli nie widać osób niepełnosprawnych na ulicy, czy w autobusie, to nikomu nie przyjdzie do głowy, że trzeba zrobić chodnik czy podjazd. […] Dlatego powinniśmy: jeździć autobusami, kupować ubrania, chodzić do fryzjera, do kina, muzeum. Aktywnym życiem trzeba zmienić dwa światy, funkcjonujące obok siebie, w jeden współistniejący, z obopólną korzyścią.” (M. Świć)

„Codzienność jest moją podróżą, życie jest moją podróżą, a przekraczanie barier pozwala mi odkrywać świat i samą siebie. […] Człowiek, który tylko siedzi w czterech ścianach, nie zobaczy nic poza tym, co jest w jego pobliżu, nie wyjdzie poza ramy swojego świata i nie ujrzy tego, co jest do uchwycenia poza nimi. Człowiek musi wychodzić do prawdziwego świata, musi się przełamywać, bo jeżeli tego nie zrobi, nie przekroczy żadnej granicy. Człowiek, który przekracza granice, przekracza samego siebie, przekracza bariery, przekracza także myślenie o samym sobie.
Jeżeli człowiek chce przełamać swoje bariery i swoje trudności, musi myśleć pozytywnie. Pozytywne myślenie podtrzymuje człowieka na duchu. Człowiek niepełnosprawny uczy się dwa razy więcej, niż osoby w pełni sprawne psychicznie i fizycznie. Żeby podróżować osoba niepełnosprawna musi powiedzieć sobie: Dam radę, poradzę sobie. Jeżeli jej myślenie nie będzie pozytywne, to na pewno nie przekroczy żadnej z barier i nie pokona żadnych trudności. Pozytywne myślenie pomaga, a chęć, upór i dobra wola pozwalają w dotarciu do zamierzonego celu.
Każdy może podróżować bez granic, niepełnosprawność wcale nie jest wyznacznikiem, który określa, czy można podróżować, czy nie. To tylko umysł i strach blokuje nas przed działaniem.” (P. Lewnadowska)

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również