Litwin laureatem konkursu
Litwin Grazvydas Sidiniauskas zajął pierwsze miejsce w konkursie wokalnym Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych. Ogłoszenie nazwisk laureatów i wręczenie nagród odbyło się 20 listopada br. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.
Jury nagrodziło Sidiniauskasa za wykonanie piosenki „The Waiting”. Jest on również autorem tekstu i muzyki do utworu, który zaśpiewał. Sidiniauskas śpiewa, gra na saksofonie, oboju, fortepianie i gitarze. Pierwszy utwór napisał w wieku 12 lat. Studiuje w Konserwatorium Muzycznym w Wilnie. Uczestniczył i zdobywał nagrody w wielu konkursach krajowych i międzynarodowych, śpiewał także w półfinale Eurowizji.
Drugie miejsce zdobyła Polka Anna Rossa, a trzecie Silvia Mattia z Włoch. Nagrodę publiczności otrzymał Łukasz Żelechowski.
Laureaci odebrali statuetki zaprojektowane przez krakowskiego rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja.
Jak poinformował członek jury baryton Marcin Bronikowski, poziom konkursu był bardzo wysoki. – Wokaliści ciekawie interpretowali utwory o różnorodnej tematyce – powiedział na konferencji prasowej poprzedzającej galę.
Pierwszy Światowy Festiwal Piosenki dla Niewidomych „Głos z serca” trwał trzy dni. Miał formę konkursu wokalnego. Aby walczyć o miano najlepszych pod Wawel przyjechało 26 osób z dysfunkcjami wzroku z takich krajów jak: Islandia, Litwa, Rosja, Rumunia, Szwecja, Węgry, Włochy, Ukraina, USA i Polska. W czasie poniedziałkowych i wtorkowych przesłuchań jury wyłoniło 12 finalistów.
Honorowymi patronami przedsięwzięcia byli: pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych i sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jarosław Duda, prezydent miasta Jacek Majchrowski oraz marszałek Małopolski Marek Sowa.
Krakowskie Kluby Lions, które zainicjowały przegląd, działają w ramach międzynarodowej organizacji dobroczynnej Lions Clubs International. Lions Clubs powstała w 1917 r. w USA. Zrzesza ponad 1,3 mln osób, 45 tys. klubów w ok. 200 krajach świata. W Polsce funkcjonuje ponad 50 klubów Lions. Skupiają ok. 1,2 tys. członków. W Krakowie działają cztery kluby liczące ponad 80 osób. (PAP)
bko/ ls/
Data publikacji: 21.11.2013 r.