Maj w Teatrze 21: Spektakle, ruch i spotkania

Ostatnie miesiące były dla nas niezwykle pracowite. W kwietniu współorganizowaliśmy sympozjum „Pokaż język”, podczas którego przez dwa intensywne dni rozmawialiśmy o sztuce inkluzywnej w Polsce. Konferencję zwieńczyła prapremiera naszej najnowszej książki, tłumaczenia głośnego amerykańskiego hitu wydawniczego, „Estetyki niepełnosprawności” Tobina Siebiersa.

Tydzień później mieliśmy przyjemność gościć Karolinę Wiktor, która przeprowadziła wykład performatywny i warsztaty poświęcone pamiętaniu.

W maju wracamy do Was z nową energią i nowymi okazjami do spotkań. Przed nami aż dwa spektakle: wasz ulubiony monodram Heleny Urbańskiej i Pameli Leończyk „Cukry” na podstawie książki Doroty Kotas oraz najnowszy spektakl Justyny Wielgus, „Siedem historii okrutnych”, który już 22 maja zagramy w TR Warszawa. A oprócz tego królować będą zajęcia ruchowe, zajęcia medytacje i kręgi! Sprawdź, co przytogotwaliśmy dla Ciebie w maju!

„Cukry”, reżyseria: Pamela Leończyk
Spektakl na podstawie “Cukrów” Doroty Kotas jest próbą zmierzenia się z tematem neuroróżnorodności w kontekście skomplikowanych relacji rodzinnych. Jest to opowieść o próbie budowania swojej życiowej przestrzeni na własnych zasadach i w zgodzie z potrzebami. Spektakl polemizuje ze społecznymi przekonaniami na temat spektrum autyzmu oraz ADHD. Główną postać odgrywa aktorka, która w trakcie prób do spektaklu została zdiagnozowana pod kątem ADHD.

Zapraszamy do przestrzeni, która jest ciepła, miękka i nie ma w niej zbyt dużo światła. Jest za to przytulnie i różowo. W tym miejscu bycie sobą jest dozwolone, każda obecność i perspektywa mile widziana.

Gramy: 10, 11 i 12 maja o godzinie 19.00

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21, ul. W. Skoczylasa 10/12 w Warszawie

„Siedem historii okrutnych” , reżyseria: Justyna Wielgus
„Siedem historii okrutnych” w reżyserii Justyny Wielgus i dramaturgii Justyny Lipko-Koniecznej to spektakl o relacjach ludzko-zwierzęcych, w których zwierzęta stają się równorzędnymi bohaterami opowieści. W tym przedstawieniu średniowieczny moralitet spotyka się z kinem moralnego niepokoju, dzieci kwiaty celebrują wolność i dokonują eksperymentów na nieludzkich istotach, Goya spotyka się z Pigcassem i w nowy sposób patrzy na swoje obrazy wykorzystujące wizerunki zwierząt, Święty Guinefort – pies rasy wyżeł czczony od XIII wieku w okolicach francuskiej miejscowości Villars-les-Dombes spotyka się z Georgem Bernardem Shaw – autorem Pigmaliona, by podyskutować o eugenicznych poglądach pisarza, w tym spektaklu krowy dokonują aktów odwagi i przekraczają granice. Wszystkie te historie łączy w jedno ikona kina, nazywana filmowym zwierzakiem, obrończyni zwierząt wspaniała Brigitte Bardot.

Spektakl powstał z inspiracji książką Sunaury Taylor „Bydlęce brzemię. Wyzwolenie ludzi z niepełnosprawnością i zwierząt”.

Gramy 22 maja o godzinie 18.00

TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8 w Warszawie

Zajęcia jogi, medytacji i oddychania
Joga jest dla każdego, w każdym wieku, w każdej kondycji fizycznej i psychicznej. Jest praktyką ciała i umysłu. W potocznym rozumieniu joga to zarówno zestaw asan, czyli ćwiczeń i pozycji fizycznych, jak i praktyk medytacyjnych, poszukiwania ciszy wewnętrznej. Chciałybyśmy połączyć te dwa skrzydła jogi – hatha-jogę i taniec oraz medytację. W tradycji indyjskiej celem jogi jest stan, w którym ustają wszystkie poruszenia umysłu, cisza wewnętrzna, dlatego medytujemy, czyli siedzimy w milczeniu. Joga opiera się na relaksie, uwolnieniu i obserwowaniu myśli oraz wyobraźni. Oprócz podstawowych asan, będzie można nauczyć się prostych ćwiczeń oddechowych – pranajam.

Spotykamy się w niedzielę, 19 maja o godzinie 11.00

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21, ul. Władysława Skoczylasa 10/12

Próby otwarte z zespołem aktorskim Teatru 21
Teatr 21 to przede wszystkim zgrany zespół aktorski. Na zespołowość, która jest naszym znakiem, wpłynęły regularne próby teatralne, które odbywamy dwa razy w tygodniu niezmiennie od 18 lat. Podczas tych spotkań najważniejsze są dla nas wspólne relacje i radość płynąca z robienia teatru. Od grudnia zapraszamy na cykliczne próby otwarte, które będą okazją, by doświadczyć atmosfery, która towarzyszy naszej pracy, poznać naszą technikę pracy, a przede wszystkim spotkać się z aktorami i aktorkami Teatru 21. Poprzez użycie ćwiczeń aktywizujących ciało, wyobraźnię i świadomość siebie samego, będziemy wspólnie kreować nowe sytuacje i obrazy teatralne. Próba otwarta z Teatrem 21 to okazja do wspólnego treningu, podczas którego będzie można przekonać się na własnej skórze, jak aktorzy przygotowują się do pracy na scenie.

Spotykamy się w sobotę, 25 maja o godzinie 11.00

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21, ul. Władysława Skoczylasa 10/12

Krąg rodzeństwa OzN
Krąg powstaje w intencji wymiany doświadczeń, ma ułatwić otwarcie złożonych tematów i wspólne – w zamkniętym gronie rodzeństwa – przyjrzenie się im z różnych perspektyw. Spotkania mają stanowić okazję do poznania się i nawiązania relacji z osobami, które funkcjonują w podobnym układzie rodzinnym. Pole do rozmów wytyczają same osoby uczestniczące.

Spotykamy się w niedzielę, 19 maja o 15.00

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21, ul. W. Skoczylasa 10/12 w Warszawie

Info: Teatr 21, fot.: Alicja Szulc

Data publikacji: 30.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również