Maluję bo lubię i sprawia mi to wiele radości

5 lutego, w Siemianowickim Centrum Kultury w Siemianowicach Śl., na parterze pięknej Willi Fitznera do oglądania swoich obrazów zaprosiła malarka, arteterapeutka Janina Gładysz. Jej prace, na wernisażu wystawy pt. „Pomiędzy” wyeksponowane na ścianach niewielkiej, nastrojowej kawiarni zapraszały do wnętrza i wnikliwego oglądania.

Artystka – zainspirowana twórczością Tamary Łempickiej utrzymaną w konwencji art déco, której fascynujące dzieła były zupełnie nowym odkryciem w okresie dwudziestolecia międzywojennego – złożyła jej hołd, przywołując nie tylko klimat, ale i tematy wielu obrazów tej ekscytującej malarki, w tym autoportretów. Niemal na każdym odnajdujemy odwołania do pierwowzorów, ale twarz należy do płomienie rudowłosej Janiny, fizycznie niezwykle podobnej do Tamary. Sprawiają to przede wszystkim rude włosy, soczysta zieleń sukni, podobny makijaż, czerwone pełne usta…

Skandalizująca, częstokroć szokująca jako malarka, ale także jako kobieta, burząca panujące w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku powszechne kanony obyczajowe, Łempicka pokazywała przede wszystkim nowe możliwości twórcze. Była kobietą i artystką wyzwoloną i rzeczywiście wolną!

W sposób oczywisty jest obecna na portrecie Iry Perrot jak i na obrazie Andromedy, ale także na wielu innych, m.in.: Femme bleu a la Guitare, Young Lady with Gloves , czy Adam i Ewa. Wszystkie te wymienione dzieła stały się niezwykłą inspiracją dla Janiny Gładysz i zostały przez nią stworzone jakby na nowo i w takiej w wersji zaprezentowane na wystawie w Willi Fitznera.

– Maluję bo lubię i sprawia mi to wiele radości! – deklaruje J. Gładysz. Uważa wszystkie swoje dzieła za efekt uboczny arteterapii, której poddaje się z radością od wielu lat. Obrazy inspirowane innymi artystami oraz jej własne powstały dzięki kontaktom z innymi dziełami w trakcie jej licznych podróży po europejskich muzeach.

Artystka wierna maksymie T. Łempickiej: „Nie ma cudów, jest tylko to, co sama zrobisz”, po przebytym kryzysie psychicznym rzuciła się w wir różnorodnych działań. Studiowała „Pedagogikę osób niepełnosprawnych z arteterapią – Surdopedagogika” na Uniwersytecie Śląskim w filia w Cieszynie, także „Ochronę Dóbr Kultury” na Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. J. Ziętka w Katowicach, na Politechnice Śląskiej studiowała „Architekturę Wnętrz i Wzornictwo”, a obecnie uczy się w Wyższej Szkole Biznesu, zgłębiając tajniki psychologii, szczególnie klinicznej i osobowości. Aktualnie pracuje w Fundacji Studenckiej Młodzi-Młodym. Współpracuje również i bierze udział w działaniach Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

Wspaniała rozmowa z nią Krzysztofa Bogdoła, kierownika oddziału SCK Willa Fitznera, poprzedzająca wystawę, ubogacona była muzyczną oprawą w wykonaniu fortepianisty Bohdana Wantuły. Własną poezję czytała poetka Joanna Różycka. Dzięki temu oraz barwnym, zajmującym opowieściom bohaterki wieczoru publiczność miała okazję poznać nieco bliżej tę utalentowaną malarkę i wrażliwą arteterapeutkę.

Dobrze, że mogliśmy poznać Janinę Gładysz jako artystkę nie tylko urzeczoną malarstwem Tamary Łempickiej, ale prezentującą również obrazy powstałe według własnych przemyśleń, zauroczeń i emocji.

Wystawa będzie eksponowana do 28 marca

Iwona Kucharska, fot. Ryszard Rzebko

Janina Gładysz o sobie:
Nadal staram się dokształcać i uczestniczyć w kursach które mogą podwyższyć moje kwalifikacje.
W 2023 oraz 2024 roku brałam udział w kursach z arteterapii w Koninie prowadzonych prze Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Obecnie jestem studentką 3 roku na kierunku: Psychologia Kliniczna i Osobowości. Obecnie prowadzę zajęcia z arteterapii w Bytomskim Centrum Kultury, m.in. w ramach projektu BAŚKA oraz innych działań artystycznych.

Udział w konkursach i plenerach:
Plenery malarskie w Wiśle,2024, 2023,2022.
Plenery wraz z fundacją sztuki osób niepełnosprawnych 2015- 2024
Plener malarski w Bytomiu„ Sztuka w dźwiękach i obrazach”
Konkurs malarski „Rudzka jesień” w latach 2021 -2023,
Konkurs : Międzynarodowe Biennale sztuki os. niepełnosprawnych w latach 2018-2022
Wystawa w Bytomiu, w Piekarach
Poplenerowa wystawa w Krakowie w Wieliczce, w Malborku, w Tarnowskich Górach
Udział w Festiwal Sztuki Wysokiej w Bytomiu 2022- 2023,
Warsztaty Arteterapii dla Fundacji Aktywnej Rehabilitacji 2023-2024,
Warsztaty w ramach projektu Baśka 2022 – 2024,
Działania w ramach Industriady oraz 170 lat Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej
Współpraca z Śląskim Klubem Fantastyki, imprezy plenerowe.
Zespół Tańców Dawnych Lorien – liczne występy oraz szycie strojów. 

Zobacz galerię…

Data publikacji: 08.02.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również