Mikrogranty Transatlantyk Festivalu aktywizują łodzian

Mikrogranty Transatlantyk Festivalu aktywizują łodzian

Musical przygotowany przez dzieci, seanse w Starym Kinie czy spektakl z udziałem osób niewidomych – to projekty, które zrealizowano w Łodzi w ramach Mikrograntów PGNiG Transatlantyk Festivalu. W poniedziałek rozpocznie się nabór do drugiej edycji programu.

Jak podkreśliła koordynatorka projektu Anna Maria Peczyńska, organizatorzy – którzy w poniedziałek rozpoczną nabór do drugiej edycji Mikrograntów – są otwarci na wszystkie ciekawe pomysły, pomagające w zaktywizowaniu lokalnej społeczności. Formuła projektu jest szeroka – można zgłaszać propozycje warsztatów, twórczych spotkań z ulubionym artystą, wystawę sztuki w przestrzeni miejskiej czy spektakl.

Maksymalny poziom dofinansowania jednego wniosku to 5 tys. zł. O tym, że za stosunkowo niewielką kwotę można zdziałać wiele, przekonują przykłady czterech projektów zrealizowanych w pierwszej edycji, rozstrzygniętej w lutym br.

Jednym z nich jest „Stare Polesie Musicalove love” – pierwszy łódzki musical dziecięcy, zrealizowany według pomysłu dzieci i przez nie same. W ciągu czterech tygodni dzieci z osiedla Stare Polesie pod okiem specjalistów wybrały tematykę libretta, napisały scenariusz i teksty piosenek, opracowały muzykę, przećwiczyły jej wykonanie i wyreżyserowały sceny, które potem znalazły się w filmie, dostępnym obecnie w internecie. „Musicalove love” miał też premierę na scenie Klubu Wytwórnia.

Mikrogranty pozwoliły również na sfinansowanie cyklu projekcji filmów przypominających o tym, że Łódź nosiła kiedyś miano stolicy polskiego filmu. Projekcje ze starych taśm zorganizowano w miejscu symbolicznym – w Starym Kinie, czyli miejscu gdzie w ubiegłym stuleciu powstało pierwsze na ziemiach polskich kino.

Z kolei spektakl „VIDOMI” powstał dzięki współpracy Łódzkiego Teatru Chorea z osobami niewidomymi i słabo widzącymi z łódzkiego ośrodka im. Henryka Baranowskiego oraz młodymi tancerzami. Projekt miał na celu aktywizację i usamodzielnienie niepełnosprawnej młodzieży oraz pokazanie jej rówieśnikom, że dysfunkcje nie muszą być przeszkodą w samorealizacji.

Projekt „LDZtribute” składał się z trzech ścieżek dźwiękowych stworzonych jako tło fabularnej podróży po Łodzi; w intencji autorów muzyka miała korespondować z przestrzenią miejską. Premiera odbyła się w Klubokawiarni Niebostan.

Jak podkreślają organizatorzy, Mikrogranty nie zamykają się wyłącznie na projekty filmowe i muzyczne. O wsparcie może ubiegać się każdy, kto przedstawi pomysł na przedsięwzięcie artystyczne lub kulturalne, które odpowie społecznej potrzebie niezależnie od dziedziny i medium. Szansę na pozyskanie funduszy mają także przedsięwzięcia nieformalne i mniej doświadczeni organizatorzy.

Do końca roku przewidziane są jeszcze dwie edycje Mikrograntów. Najbliższy nabór rozpocznie się 11 lipca i potrwa dwa tygodnie. Projekty oceniane będą przez przedstawicieli Festiwalu, Urzędu Miasta Łodzi i łódzkiego środowiska NGO. (PAP)

agm/ agz/

Data publikacji: 08.07.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również