Mistrz i Uczeń

Przyszedł na świat w Krakowie, gdzie ukończył Szkołę Sztuk Pięknych. Studiował w Monachium i Wiedniu. Jego dzieła – krzepiące serca Polaków w czasach, gdy nasza Ojczyzna zniknęła z mapy świata – zyskały międzynarodowe uznanie. Jan Matejko, bo o nim mowa, to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, twórca znakomitych obrazów historycznych i batalistycznych.

Wykształcił wielu malarzy, takich jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer czy Jacek Malczewski. Przestrzeń Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wypełniły prace inspirowane ich twórczością.

„Mistrz i Uczeń – Matejko, Wyspiański, Mehoffer, Tetmajer, Malczewski” to temat VI Małopolskiego Konkursu Artystycznego im. Marii Grucy z cyku „Śladami Wielkich Mistrzów”. Nagrodzone i wyróżnione prace zaprezentowane zostały na wystawie znajdującej się obecnie przed gabinetem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, który objął nad konkursem patronat honorowy i ufundował nagrodę Grand Prix. Organizatorem konkursu jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie.

32 obrazy, które możemy podziwiać w naszym Urzędzie, to owoc trudnej pracy, ale przede wszystkim efekt niezwykłego talentu. Talent, który wśród swoich uczniów dostrzegł kiedyś Jan Matejko, był odpowiednio pielęgnowany i rozwijany. Dziękuję wszystkim, którzy dalej pielęgnują inspirację działami naszych Mistrzów. Wszystkim Artystom, którzy przygotowali te dzieła, życzę, aby spod Państwa pędzli wyszło jeszcze wiele pięknych dzieł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W VI edycji konkursu wzięło udział 74 uczestników z 23 środowiskowych domów samopomocy z Małopolski. Jego ideą jest promowanie sztuki i wyszukiwanie talentów pośród osób z dysfunkcjami.

Większość wystawionych prac jest przeznaczona na sprzedaż. Kupując niepowtarzalne obrazy, można wesprzeć budowę nowego budynku ŚDS Skawina (https://stacjanaszdom.pl/).

W sprawie zakupu prac prosimy o kontakt ze ŚDS w Skawinie: tel.  12 276 85 29, email: kontakt@sds-skawina.pl.

Zobacz galerię…

Info: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Data publikacji: 13.01.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również