Muzeum Dobranocek zorganizuje spotkania ze sztuką dla dzieci z niepełnosprawnoscią

Muzeum Dobranocek zorganizuje spotkania ze sztuką dla dzieci z niepełnosprawnoscią

Warsztaty animacji, poznawanie tajników filmu animowanego czy dotykowe poznawanie bohaterów znanych z bajkowych dobranocek - to niektóre z propozycji, jakie oferuje Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, szczególnie dzieciom z niepełnosprawnością.

Jak poinformowała dyr. muzeum Katarzyna Lubas akcja jest tak pomyślana, aby mogły z niej skorzystać osoby, które z różnych względów nie mogą wybrać się do muzeum. Czyli np. dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, w tym z dysfunkcją wzroku, a także słuchu, ruchową i intelektualną.
W związku z tym przewidziano spotkania w miejscach, w których mieszkają uczestnicy. – Chodzi o to, aby to muzeum przyjechało do niepełnosprawnych, a nie, aby niepełnosprawni przybywali do muzeum – zauważyła Lubas.

W październiku ruszą zajęcia, które odbywać się będą w różnych ośrodkach dla dzieci chorych i niepełnosprawnych, głównie na Podkarpaciu, ale także np. w Rabce.
Podczas pięciu sesji spotkań ze sztuką odbędą się prelekcje, pokazy oraz warsztaty animacji z Tadeuszem Wilkoszem – reżyserem, scenografem, wybitnym twórcą znanym z takich filmów jak: „Przygody Misia Colargola”, „Mały Pingwin Pik-Pok”, „Trzy Misie”.

I tak np. dla dzieci niedowidzących zostały przygotowane specjalne modele, aby maluchy mogły dotykiem poznać proces powstania lalki.
– Najpierw jest model z samym szkieletem lalki, kolejny jest już otoczony gąbką, w kolejnym lalka ma już ubranie, a w innym dzieci poznają tworzywo, z jakiego wykonuje się główkę, i tak dalej – wyjaśniła Lubas.

Proces powstawania lalki dzieci poznają na przykładzie Misia Colargola.
Będą też konkursy z nagrodami, zabawy integracyjne, warsztaty z tworzenia bohaterów bajek.

W zajęciach weźmie udział 70 niepełnosprawnych, głównie dzieci, ale mogą to być też osoby dorosłe, a także osoby wykluczone społecznie i takie, które mają problem z dostępem do kultury. W zajęciach oczywiście wezmą udział także ich opiekunowie. Mogą to być nie tylko osoby dorosłe, ale także pełnosprawni rówieśnicy czy przyjaciele.

Aby pomóc niepełnosprawnym w poznawaniu kultury, powstaną specjalne materiały, które pomogą niewidomym oglądać sztukę muzealną. Będzie to publikacja w druku brajlowskim i transparentnym, w której znajdzie się 20 dotykowych obrazków, czy eksponaty do poznawania dotykowego.

Lubas wyjaśniła, że celem projektu, który Muzeum Dobranocek w Rzeszowie realizuje we współpracy z Fundacją Szansa dla Niewidomych, jest przede wszystkim udostępnienie kultury szerszemu gronu odbiorców, ale także integracja i edukacja.
Ponadto chodzi także o to, aby osoby z dysfunkcją wzroku lepiej postrzegały siebie, aby wzmocniła się ich samoocena.

Zajęcia w terenie poprzedziły warsztaty w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, w czasie których uczestnicy zwiedzali ekspozycję, poznali historię i tajniki animacji, poznawali bohaterów bajek dotykając ich figurek.
Główną atrakcją były warsztaty animacji, prowadzone przez Joannę Jasińską-Koronkiewicz – reżyser, animator, adiunkt Szkoły Filmowej w Łodzi, autorkę filmów: „Mileńka”, „Len”, „Prząśniczka”, „Namaluj mi bajkę”, „To pewna wiadomość”.

Samodzielnie, pod okiem opiekunów i przewodników, uczestnicy tworzyli swoich bohaterów z plasteliny i różnych sypkich produktów, łatwo rozpoznawalnych w dotyku. Była to więc fasola, makaron w różnych kształtach, sól, ryż.
Tak stworzeni bohaterowie wystąpili w specjalnej animacji – figurki zostały podświetlone przez tzw. lightbox, dzięki czemu powstał duży kontrast, widoczny także dla dzieci niedowidzących.

Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucją zarządzającą jest Narodowe Centrum Kultury. Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania wynosi ponad 55 tys. zł.
Projekt realizowany jest w ramach programu MKiDN „Kultura dostępna””. (PAP Life)

api/ jbr/

Data publikacji: 26.09.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również