Muzyczne Spotkania bez barier na Mazowszu

W niedzielę 25 lipca IV Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier zainauguruje plenerowy seans filmu Bestia Aleksandra Hertza z 1917 roku, tragicznej historii trójkąta miłosnego, w którym tytułową rolę młodej artystki zagrała Pola Negri, największa gwiazda ówczesnego polskiego kina.

Niemy obraz – najstarszy zachowany film z udziałem Negri – ilustrować będzie autorska improwizacja muzyczna w wykonaniu orkiestry Ludwika Sarskiego. Ten kolektyw artystyczny, założony przez dwóch multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka i Piotra Tomalę, łączy early jazz, ragtime, tango, swing i muzykę klezmerską.

Zespół z dużym powodzeniem występuje w Polsce i za granicą z kameralnymi koncertami. Znany jest również z wykonywania autorskiej muzyki na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego i innych. Ich tegoroczna debiutancka płyta „Ols the Kid” (Dux), inspirowana filmem Brzdąc, którego stulecie premiery przypadło na 2021 rok, jest hołdem dla twórczości Chaplina.

Tegoroczne Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier obejmują osiem wydarzeń artystycznych: koncerty z muzyką klasyczną, pokaz niemego filmu z muzyką improwizowaną, spotkanie muzyczno-poetyckie oraz dwa prawykonania nowych dzieł: Dawida Pajdzika Księga Tobiasza na kwartet smyczkowy oraz Bartosza Kowalskiego Dialogi na dwoje skrzypiec.

Wydarzenia w ramach cyklu będą odbywać się od lipca do grudnia 2021 w Domu Kultury w Kałuszynie, Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Seroczynie, na Zamku Liw oraz w Pałacu Łochów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Info: ZAiKS

Data publikacji: 23.07.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również