Muzyka otwarta na osoby z niepełnosprawnościami. Koncert Meli Koteluk z tłumaczeniem na PJM będzie transmitowany na Youtube

W czwartek, 21 października, o godz. 19:00 w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu wystąpi Mela Koteluk – laureatka Fryderyków, wokalistka i kompozytorka. Koncert artystki organizowany w ramach projektu Rock’AD’Roll będzie transmitowany online na Youtube oraz Facebooku. Transmisja będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób z problemami słuchu. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kultury bez Barier.

Koncert Meli Koteluk jest częścią projektu Rock’AD’Roll, którego celem jest otwarcie świata muzyki na potrzeby osób niewidomych i g/Głuchych*. W ramach projektu, osobom niewidomym i niedowidzącym udostępniane są wizualne kody muzyki poprzez audiodeskrypcję teledysków i okładek płyt. Dla osób g/Głuchych organizuje się również koncerty i przekłady tekstów utworów muzycznych na polski język migowy. Za przekład utworów Meli Koteluk odpowiadają tłumacze Fundacji Kultury bez Barier.

Ogólnodostępna transmisja koncertu
W koncercie Meli Koteluk udział może wziąć każdy, bez względu na miejsce w którym się znajduje, niepełnosprawność, wiek czy sytuację materialną. Całkowicie darmowa transmisja koncertu na żywo dostępna będzie online, 21 października o godz. 19:00 na kanałach Youtube i Facebook Fundacji Kultury bez Barier oraz Rock’Ad’Roll.

– Dostęp do kultury, również muzyki jest podstawowym prawem każdego z nas – bez względu na stopień niepełnosprawności czy sytuację materialną. Przełamywanie barier w tym zakresie to główny cel organizowanego przez nas projektu Rock’AD’Roll. Po fantastycznych koncertach w poprzednich latach – Czesława Mozila oraz Grubsona, tym razem na najbardziej dostępnej scenie w Polsce wystąpi Mela Koteluk. W pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz transmitowany na Youtube koncert będzie zupełnie nowym, muzycznym doświadczeniem – mówi przedstawiciel Fundacji Kultury bez Barier.

Mela Koteluk popularność zyskała m.in. za sprawą świetnie przyjętego albumu „Spadochron”, który ukazał się w 2012 r. Drugi album „Migracje” wydany w 2014 r., ugruntował pozycję wokalistki, osiągając status podwójnej platynowej płyty i powtarzając sukces jej debiutanckiego krążka. W 2018 r. ukazała się trzecia płyta artystki „Migawka”, która pokryła się złotem i została wyróżniona Fryderykiem 2019. Ostatnie wydawnictwo z 24 lipca 2020 roku to album „Astronomia poety. Baczyński” powstały we współpracy z zespołem Kwadrofonik. Album został nagrodzony Fryderykiem 2021 w kategorii “Album Roku Muzyka Poetycka”.

W ramach tegorocznej edycji Rock’AD’Roll zaplanowano również, w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, odsłuchy płyt „Sticky fingers” The Rolling Stones (25 października) oraz „Led Zeppelin IV” Led Zeppelin (4 grudnia). Dostępne odsłuchy odbędą się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.

Partnerami projektu Rock’AD’Roll są Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Akademia Młodych Głuchych oraz Arto Music&Media. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

* „Głuchy” pisany wielką literą oznacza członka określonej mniejszości językowej, dla której język migowy jest pierwszym językiem, natomiast „głuchy” pisany małą literą oznacza człowieka, u którego stwierdzono niedosłuch wysokiego stopnia.

Fundacja Kultury bez Barier działa na rzecz dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami. Organizacja inicjuje wydarzenia m.in. Festiwal Kultury bez Barier i pomaga innym instytucjom w przygotowaniu eventów dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami. Fundacja adaptuje materiały audiowizualne oraz wizualne poprzez tworzenie audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących czy tłumaczeń na język migowy.

Jednym z działań fundacji jest popularyzacja tematu pętli indukcyjnych oraz tworzenie platformy TU Możesz, umożliwiającej zlokalizowanie miejsc przystosowanych do osób niesłyszących. Fundacja prowadzi także działalność edukacyjną i szkoleniową. Dodatkowo organizacja wspiera otwartość instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz przestrzeni miejskich.

pr/, fot. mat. prasowy
Data publikacji: 19.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również