Muzyka poważna pomocna w łagodzeniu objawów epilepsji

Słuchanie utworu Mozarta „Sonata na dwa fortepiany D-dur (K 448)” przez co najmniej 30 sekund może wiązać się z rzadszymi skokami aktywności elektrycznej w mózgu związanej z padaczką u osób z padaczką lekooporną – donosi czasopismo Scientific Reports. 

Według badaczy, odkrycia te sugerują, że pozytywne reakcje emocjonalne na K448 mogą przyczyniać się również do osiągnięcia lepszych, nieinwazyjnych efektów terapeutycznych.

Wcześniejsze badania wykazały, że słuchanie K448 wiąże się z rzadszymi skokami aktywności elektrycznej związanej z padaczką w mózgu u osób cierpiących na tę chorobę. Stwierdzono też, że słuchanie tego utworu przez 10 minut poprawia rozumowanie przestrzenne. Jak dotąd jednak nadal nie do końca jasne jest, jakie znaczenie ma czas trwania muzyki na tę zależność.

Robert Quon z Geisel School of Medicine w Stanach Zjednoczonych i jego współpracownicy, za pomocą elektroencefalogramu (EEG), zmierzyli aktywność elektryczną w mózgach 16 dorosłych osób z padaczką lekooporną podczas słuchania przez nich serii 15- lub 90-sekundowych klipów muzycznych, w tym K448. Badacze zaobserwowali, że słuchanie utworu Mozarta K448 przez 30 do 90 sekund, wiązało się ze zmniejszeniem o 66,5 proc. liczby skoków aktywności elektrycznej w mózgach, które obserwuje się u epileptyków. Największy spadek aktywności elektrycznej zauważono w lewej i prawej korze czołowej mózgu, które są zaangażowane w regulację reakcji emocjonalnych.

Naukowcy zauważyli, że podczas przejść między dłuższymi frazami muzycznymi – trwającymi 10 sekund lub dłużej, w korze czołowej epileptyków nasiliła się aktywność elektryczna znana jako aktywność theta, która, zgodnie z wcześniejszymi badaniami, może być związana z pozytywnymi reakcjami emocjonalnymi na muzykę. Według naukowców, dłuższe frazy mogą wywoływać poczucie oczekiwania, a następnie odpowiedź na nie, tworząc zarazem pozytywną reakcję emocjonalną.

Dla porównania, pacjenci słuchający przez 90 sekund utworu Wagnera, charakteryzującego się zmiennymi harmoniami, ale bez rozpoznawalnej melodii, nie wykazali żadnego uspokajającego efektu.

Autorzy zakładają, że słuchanie K448 przez zaledwie 30 sekund może aktywować sieci w mózgu, które są związane z pozytywnymi reakcjami emocjonalnymi na muzykę i są regulowane przez korę czołową. Sugerują, że aktywacja tych sieci może przyczynić się do zmniejszenia skoków aktywności elektrycznej związanych z „adaczką wśród osób z padaczką lekooporną. – Naszym celem jest zdefiniowanie „przeciwpadaczkowego” gatunku muzycznego i wykorzystanie muzyki do poprawy życia osób z padaczką – mówi Quon.

Więcej na ten temat: https://www.nature.com/articles/s41598-021-95922-7 (PAP)

Agnieszka Niewińska-Lewicka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 20.09.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również