Turcja ze złotym medalem ME w ampfutbolu

Reprezentacja Turcji 19 września zdobyła złoty medal rozgrywanych w Krakowie mistrzostw Europy w amp futbolu. W finale pokonała Hiszpanię 6:0. Polska zajęła trzecie miejsce.

Decydujące o „złocie” spotkanie miało jednostronny przebieg. Hiszpanie, którzy w półfinale pokonali biało-czerwonych 2:1, nie mieli nic do powiedzenia w starciu ze zdecydowanym faworytem i obrońcą mistrzowskiego tytułu. Turcy wygrali wszystkie mecze, w całym turnieju strzelili 36 bramek, a stracili tylko dwie.

Polacy zdobyli brązowy medal, podobnie jak przed trzema laty. W meczu o trzecie miejsce pokonali 1:0 Rosję. Uznać to trzeba za sukces, choć marzeniem podopiecznych Marka Dragosza był awans do finału.

Polska po raz pierwszy była gospodarzem mistrzostw Europy w amp futbolu. Pierwotnie miały się one odbyć w 2020 roku, ale wówczas zostały przełożone ze względu na pandemię koronawirusa. Mecze rozgrywano na stadionach Cracovii, Garbarni i Prądniczanki. Występy biało-czerwonych cieszyły się dużym zainteresowaniem, na trybunach dopingowało ich tysiące kibiców.

Wyniki niedzielnych spotkań:

Finał: Turcja – Hiszpania 6:0; o 3. miejsce: Polska – Rosja 1:0; o 5. miejsce: Anglia – Włochy 4:0; o 7. miejsce: Francja – Irlandia 1:0; o 9. miejsce: Niemcy – Grecja 1:0; o 11. miejsce: Gruzja – Ukraina 3:1; o 13. miejsce: Izrael – Belgia 1:0.

Kolejność: 1. Turcja, 2. Hiszpania, 3. Polska, 4. Rosja, 5. Anglia, 6. Włochy, 7. Francja, 8. Irlandia, 9. Niemcy, 10. Grecja, 11. Gruzja, 12. Ukraina, 13. Izrael, 14. Belgia. (PAP)