Na operowej scenie zagrali niesłyszący artyści

Po raz pierwszy w historii na operowej scenie zagrali niesłyszący artyści z Deaf West Theatre. Zostali oni zaproszeni przez orkiestrę Filharmonii w Los Angeles do inscenizacji jedynej opery Beethovena „Fidelio”. Jej bohaterem jest Leonore, która w przebraniu jako tytułowy Fidelio, z determinacją i odwagą z powodzeniem walczy o uwolnienie swego niesłusznie uwięzionego męża.

Premiera tego niezwykłego wykonania dzieła stworzonego przez głuchego genialnego kompozytora, z udziałem niesłyszących artystów, odbyła się 14 kwietnia w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles.

Podstawową trudnością opery z udziałem niesłyszących artystów było zgranie ich gestów z rytmem muzyki, nauczenie się interpretacji śpiewu, różnego tempa itp. Mimo trudności udało się idealnie zrealizować nadrzędny cel: udostępnienie muzyki i sztuki młodym ludziom z różnymi ograniczeniami, rodzajami niepełnosprawności.

Spektakl reżyserował Alberto Arvelo, orkiestrą dyrygował Gustavo Dudamel, dyrektor muzyczny Orkiestry Filharmonii w Los Angeles. Głusi aktorzy odgrywają sceny, arie wykonywane przez śpiewaków operowych, poprzez gesty amerykańskiego i wenezuelskiego języka migowego. Partie chóru wykonuje wenezuelski White Hands Choir, którego członkowie równie dobrze śpiewają, jak i migają. Odbiorcami spektaklu mogą być zarówno słyszący, jak i głusi widzowie.

Oprac. IKa, fot. pixabay.com

Data publikacji: 19.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również